Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2007 02 12

Hila hemorojaus galima atsikratyti be skausmo

2007 02 12

Hemorojaus operacija – be skausmo

Hemorojaus operacijos gali būti be skausmo, be kraujo ir be pjūvio. Iki šiol tik pažangiausiose pasaulio klinikose naudotas operacijos metodas, kurį pritaikius žmogus jau kitą dieną gali grįžti į darbą, pradėtas ir Medicinos diagnostikos centre.

Lydi gėda ir baimė

Hemorojus – vis dažniau vadinamas civilizacijos liga. Dėl nuolatinio skubėjimo susiformavę netinkami mitybos įpročiai, sėdimas darbas gali sukelti problemų, apie kurias drovimasi kalbėtis ne tik su šeimos nariais, bet ir medikais. Todėl neretai hemorojaus kamuojami pacientai patys sau diagnozuoja ligą ir pasiskiria gydymą.

Žmonės ne tik dėl gėdos kurį laiką linkę kęsti skausmą, baimę ir nuolatinį diskomfortą dėl kraujavimo tuštinantis. Ne tik dienas, bet ir minutes skaičiuojantys žmonės bijo net pagalvoti apie hemorojaus operaciją, kad dėl jos nesugriūtų verslo planai, suplanuotos kelionės, o nemalonūs pooperaciniai skausmai ir ilgai trunkantis gijimo periodas kasdienybės nepaverstų košmaru.

Tačiau hemorojaus iškankintiems žmonėms šiandien medikai gali pasiūlyti šios varginančios ligos gydymo naujovę – operaciją be skausmo ir kraujo, po kurios pacientas jau kitą dieną visiškai darbingas gali grįžti į savo kasdieninio gyvenimo ritmą.

Vyrai serga dažniau

Nors hemorojus – išangės kraujagyslinių audinių išvešėjimas – žinomas jau labai seniai, jo priežastis nėra iki galo aiški. Manoma, kad hemorojaus atsiradimą skatina nejudrus gyvenimo būdas, nuolatinis sėdėjimas, netinkama mityba ir dėl to užkietėję viduriai. Ligą sukelia stanginimasis tuštinantis, moterims – nėštumas ir gimdymas. Nepaisant šio fakto, vyrai hemorojumi serga keturis kartus dažniau nei moterys. Medicinos šaltinių duomenimis, hemorojus vargina pusę vyresnių nei 50 metų žmonių.

Hemorojaus simptomai – deginimas, skausmas, niežėjimas, jausmas, jog nevisiškai išsituštinęs žarnynas, – bėgant laikui progresuoja. Tebėra tikimybė, jog ligonis nukraujuos, ilgainiui išsivystys mažakraujystė. Todėl ant išmatų ar tualetinio popieriaus išvydus kraują, reiktų įveikti gėdą ir kreiptis į medikus, juo labiau, kad tai gali būti ne hemorojaus, o išeinamosios angos įplėšos arba dar blogiau – išeinamosios angos vėžio simptomai.

Mėgsta gydytis žvakutėmis    

Tačiau būtent hemorojus yra dažniausia išeinamosios angos liga, todėl žmogus, pajutęs diskomfortą išeinamosios angos srityje, visų pirma galvoja būtent apie jį ir gydosi pats.

Lietuvos koloproktologų draugijos prezidentas, pilvo chirurgas, koloproktologas habil. dr. Narimantas Evaldas Samalavičius neslepia, jog dažnai paties žmogaus nustatyta diagnozė yra teisinga. Todėl įsigyti vaistai – žvakutės, tepalai, geriamosios kapsulės – būna efektyvūs, o varginę negalavimai baigiasi.

Tačiau ilgainiui liga progresuoja ir vaistai tampa neveiksmingi.

Liga turi keturis laipsnius

N. E. Samalavičius sako, jog konservatyvus gydymas vaistais gali būti efektingas tik esant pirmo laipsnio hemorojui, arba esant hemorojaus komplikacijai – trombozei ar uždegimui.

Pagal tai, ar hemorojiniai mazgai susiformavę tik išangės viduje, ar jie iškritę į išorę medikai skiria keturis ligos laipsnius.

Didesnio laipsnio hemorojų rekomenduojama gydyti radikaliau. Tačiau, pasak N. E. Samalavičiaus, kartais gydymo būdas visiškai nepriklauso nuo ligos laipsnio. Parenkant gydymo būdą labai svarbu,  kiek kančių liga suteikia pacientui. Kartais tik I laipsnio hemorojaus kamuojamas žmogus taip dažnai tuštinasi krauju, kad atsiranda mažakraujystė, sutrinka darbingumas, o IV stadijos liga visiškai nevargina.

Klasikinės operacijos – skausmingos

Pacientai, nusivylę konservatyviu gydymu, neretai kreipiasi į gydytoją tikėdamiesi problemos sprendimo mažai invaziniu būdu, kurių vienas populiariausių iki šiol buvo guminių žiedų ligatūros.

N. E. Samalavičiaus sako, jog yra sukurta nemažai priemonių, su kurių pagalba ambulatoriškai, be operacijos galima išgydyti hemorojų, tiksliau sakant sunaikinti išangės viduje atsiradusius hemorojinius mazgus. Tačiau jei mazgai išsmukę į išorę, reikalinga rimtesnė operacija.

Iki šiol tokiais atvejais taikyta uždara ar atvira hemorojaus pašalinimo operacija. Neilgos ir saugios operacijos metu žmogus nejaučia skausmo, tačiau po operacijos būna nedarbingas mažiausiai dvi savaites. Dėl nuolatinio skausmo jis priverstas vartoti skausmą slopinančius vaistus, kenčia tuštindamasis, patiria daugybę kitų nemalonių pojūčių.

Dėl ilgo pooperacinio laikotarpio ir savo skausmingumu garsėjančios operacijos, žmonės ją atidėlioja kiek tik įmanydami.

Tačiau nuo šiol hemorojaus kamuojamiems pacientams medikai siūlo problemą išspręsti greitai ir visiškai neskausmingai.

Perriša maitinančias arterijas

Medicinos diagnostikos centre pradėtos moderniausios pasaulyje hemorojaus operacijos – doplerinės transanalinės hemoroidų dearterializacijos (THD).

Jų metu į išangę įkišamas ultragarsinis daviklis, kuriuo tiksliai nustatomos ir perrišamos pagrindinės arterijos, maitinančios hemorojinį audinį. Ir tai dar ne viskas. Jų metu pakeliami išsmukę hemorojiniai mazgai. Todėl ši manipuliacija, net ir esant toli pažengusiai ligai, gali pakeisti tradicinę pooperaciniu skausmu garsėjančią operaciją.

Naujausias beskausmes hemorojaus operacijas atliekantis abdominalinis chirurgas, koloproktologas N. E. Samalavičius patikino, jog visos manipuliacijos vyksta skausmo receptorių neturinčioje tiesiojoje žarnoje, todėl po operacijos galimas tik lengvas diskomfortas, o ne skausmas.

Priežastį pašalina tiksliai

Naujoji operacija, palyginti su klasikine, turi ir daugiau privalumų. N. E. Samalavičius atkreipė dėmesį, kad pagal klasikinę metodiką chirurgai likviduoja hemorojų remdamiesi tik jo anatomine lokalizacija. Naujasis metodas vienintelis leidžia tiksliai likviduoti hemorojų maitinančias arterijas.

N. E. Samalavičius sakė, kad THD metodas daugeliu atvejų gali padėti išvengti standartinės operacijos. Manipuliacijos rizika minimali, o efektas tiesiog neįtikėtinas. Ir nors pirmoji įranga atkeliavo į Lietuvą kiek pavėluotai, drąsiai galima teigti, jog jai atsiradus mūsų šalyje gydant hemorojų galima pasiūlyti viską, kas atliekama pasaulio klinikose.

Medicinos diagnostikos centras – vienintelė sveikatos priežiūros įstaiga pietryčių Lietuvoje, atliekanti hemorojaus operacijas naujuoju mažai invaziniu būdu.

 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.