Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2015 06 05

„Vilnius Challenge“ dalyvis A. Dolgovas: „Ruošiantis svarbu įvertinti savo sveikatos būklę“

2015 06 05

© Nuotraukų autorė Greta Kniežaitė
Parengė Dovilė Joneliūnienė

Pasiryžusieji dalyvauti „Vilnius Challenge“ varžybose turi ne tik pasitikėti savo partneriu, bet ir būti puikios fizinės formos, neleidžiančios pasiduoti jau po pirmųjų sunkumų, įveikiant vieną ar kitą kliūtį. Jau šeštą kartą varžybose dalyvausiantis Andrejus Dolgovas pasiryžęs laimėti trečiąjį kartą, tad fizinis pasiruošimas ir gera sveikatos būklė ypač svarbu, tad kaip jis ruošiasi varžyboms?

Visuomet siekia pergalės

Italijoje, Airijoje ir kitose Europos šalių varžybose dalyvaujantis sportininkas tik neseniai grįžo iš Atvirojo Europos kalnų dviračių 24 valandų lenktynių čempionato Italijoje, Ligūrijos regione, kuriame puikiai pasirodė kartu su Elijumi Čiviliu ir dvejetų grupėje iškovojo auksą. Daug jėgų reikalaujančioms varžyboms visuomet atsakingai besiruošiantis Andrejus neslepia: „Ruošiuosi ir dalyvauju varžybose tam, kad laimėčiau“.

Dviračių sportu jis susidomėjo jau seniai, tad vienuoliktą sezoną sėkmingai dalyvauja varžybose visame pasaulyje. „Dviratis – greičiausias sportas, varomas žmogaus kūno jėga“, – sako Andrejus, vien nuo kovo 6-osios numynęs daugiau nei šešis tūkstančius kilometrų. Andrejus išties puikios fizinės formos, tačiau jis pabrėžia, kad sveikatos specialistų įvertinimas prieš kiekvienas varžybas itin svarbus.

Andrejus pasidalino įspūdžiais, kad sportininkai turi savo pasiruošimo varžyboms techniką, pavyzdžiui, yra naudojančių po treniruočių ledo vonias ar kompresines kojines, limfodrenažą, skiriasi ir sportininkų mityba, tačiau be jokios abejonės, visiems reikia rūpintis savo sveikata, ypač sportininkams, patiriantiems didelį fizinį krūvį.

Likus keletui dienų iki „Vilnius Challenge“ varžybų, Andrejui, Medicinos diagnostikos ir gydymo centre V. Grybo gatvėje, atlikti išsamūs kraujo tyrimai, širdies echoskopija, sportininkas pirmą kartą išbandė limfodrenažo procedūrą, jam pateiktos rekomendacijos, kaip greičiau atsigauti po varžybų.

Prieš varžybas – lengvo intensyvumo treniruotės

Gydytojas pabrėžė, kad per didelis fizinio krūvio intensyvumas gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus: nuo sąnarių, raumenų perkrovos iki širdies ir kraujagyslių sistemos komplikacijų ar lėtinio nuovargio, tad klaidinga mąstyti, jog sportuojantiems žmonėms negresia sveikatos bėdos. Savo sveikatos būklę būtina įvertinti dar prieš pradedant aktyviai sportuoti.

„Prieš varžybas didžiausia klaida yra paskutinėmis dienomis intensyviai treniruotis, bandyti neįprastas treniravimosi metodikas ar priemones, organizmas turi pailsėti ir pasiekti vadinamąją „superkompensaciją“. Tiesa, sportininkas turi rinktis nedidelio intensyvumo fizinį krūvį: mankštą, lengvą bėgiojimą (30-60 min.), spartų vaikščiojimą, o ne pasyvų poilsį.

Vienas svarbiausių tyrimų – širdies būklės įvertinimas

Andrejui specialistai atliko ir širdies echoskopiją. Gydytojos kardiologės Rūtos Rogalskienės teigimu, sportininkams labai svarbu įvertinti širdies būklę. Širdies echoskopija ir krūvio mėginys – du pagrindiniai tyrimai. Echoskopija atliekama tam, kad būtų įvertintos širdies ertmės, sienelių storis, didžiųjų kraujagyslių būklė. Labai svarbi širdies raumens susitraukimo jėga. „Iš šių duomenų sprendžiama apie galimą vožtuvų patologiją – įgimtas širdies ydas, kardio miopatijas, tad labai svarbu, kad šie pakitimai būtų diagnozuoti laiku“, – sakė gydytoja.

Visiems, sportuojantiems dažniau nei tris kartus per savaitę, rekomenduojama širdies echoskopiją atlikti kartą per metus. Jei jaučiami širdies permušimai, silpnumas, širdies ritmo sutrikimai, nepaisant treniruočių blogėja sporto rezultatai, būna sąmonės netekimo epizodų krūvio metu, jaučiamas nuolatinis nuovargis – reikia neignoruoti šių simptomų ir apsilankyti pas gydytojus.

EKG (ramybės elektrokardiograma) tyrimas skirtas diagnozuoti širdies ir kraujagyslių sistemos susirgimus. Atlikus elektrokardiogramą, galima nustatyti įvairius širdies ritmo sutrikimus, širdies laidžiosios sistemos pažeidimus, išeminius pakitimus (gresiantį miokardo infarktą), fizinio krūvio pajėgumą, širdies raumens būklę, ritmo ir laidumo sutrikimus. Elektrokardiograma užrašoma fizinio krūvio metu.

Tyrimo metu Andrejui buvo uždedami elektrodai, ramybės būsenoje padaryta pradinė elektrokardiograma, tuomet pacientas atsistojo ant takelio, kuris greitėjo kas dvi minutes, kol buvo pasiektas reikiamas pulsas, (reikiamas pulsas – iš 200 atimamas pilnas žmogaus amžiaus skaičius). Tiriant Andrejų, sutrikimų nerasta, gydytojų teigimu, pacientas pasiruošęs sportuoti ir gali atlaikyti labai didelius fizinius krūvius. Pats Andrejus tyrimus įvertino teigiamai. Pasak jo, tai puikus būdas įvertinti, kaip sekasi ruoštis varžyboms. Tad galime Andrejui tik palinkėti, kad artėjančios varžybos būtų sėkmingos!

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.