Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2007 07 12

Alergija saulei ir kosmetikai: apie TAI privalu žinoti

Alergija

4 min. skaitymo

Alergija saulei ir kosmetikai apie TAI privalu zinoti

Kas TAI yra

Visa TAI prasideda netikėtai: atsiranda odos bėrimas, oda parausta, paburksta, pleiskanoja, niežti. Kol laužome galvą ir spėliojame, kas TAI galėtų būti, TAI kasdien įgauna naujų jėgų, plinta po visą kūno odą ir daro gyvenimą nepakenčiamą.

Kiekviena spėliojimo ir dvejojimo diena gali nulemti, kad TAI pažeis akių vokus, lūpas, veido, kūno ir galvos odą, nagus. Delsti negalima, nes TAI – alergija – jos jautriems žmonėms sukelta reakcija.

Alergija kosmetikai

Medicinos diagnostikos centro gydytoja alergologė Laura Stoškutė sako, kad „alergija dažniausiai pasireiškia alerginiu odos uždegimu (alerginiu kontaktiniu dermatitu). Šiai reakcijai sukelti užtenka labai mažo alergeno (kosmetinių medžiagų) kiekio“.

Kartais į alergiją sukeliančią kosmetiką organizmas reaguoja tuoj pat – vos panaudojus. Kai kada viskas vyksta atvirkščiai: liga pasireiškia naudojant tos pačios sudėties kosmetikos priemones ilgesnį laiką, dažniausiai po vienos, dviejų savaičių ar panaudojus pakartotinai po kelių dienų pertraukos.

Alergija saulei

Alergija saulei nėra dažna liga. Veikiant saulės spinduliams odos paviršiniame sluoksnyje (epidermyje) susidaro naujų antigenų, prieš kuriuos imuninė sistema pradeda gaminti specifinius imunoglobulinus E (IgE). Šie IgE iš putliųjų odos ląstelių išlaisvina histaminą ir kitas medžiagas, sukeliančias odos paraudimą, niežulį ar bėrimą. Kartais į dilgėlinės vystymąsi įsitraukia ir sudėtingesni mechanizmai.

Paprastai saulės sukelta dilgėlinė pasireiškia jauname amžiuje, dažniau moterims nei vyrams. Bėrimai ir niežulys ryškesni būna tose vietose, kurias retai veikia saulės spinduliai. Kadangi bėrimus sukeliantys UVA spinduliai praeina įvairius barjerus, jie gali pasireikšti ir būnant patalpoje prie lango ar rūbais uždengtose vietose. Saulės spindulių sukelti bėrimai atsiranda dėl daugelio priežasčių.

Priežastys įvairios

Kosmetikoje naudojama labai daug cheminių medžiagų ir augalinių ekstraktų. Vienas pagrindinių kosmetinių alergenų yra kvepalai (kvapiosios medžiagos), kurie naudojami beveik visose kosmetikos priemonėse. Jie gali sukelti ūmias ir lėtines alergines reakcijas. Kvepalams yra alergiški 1–2 proc. visos žmonių populiacijos.

Dar viena labai dažna alergijos priežastis yra kosmetikos priemonėse esantys konservantai, kurie apsaugo produktus nuo bakterijų ir grybelių. Konservantų yra beveik visuose šampūnuose, skystuosiuose muiluose, dušo želėse, kremuose, lūpų ir plaukų dažuose, kvepaluose. Alerginių reakcijų gali sukelti kosmetika, kurioje yra medžiagų, naudojamų buityje ar vartojamuose vaistuose.

Įvairūs odos bėrimai, taip pat ir dilgėlinė, gali pasireikšti dėl fotosensibilizacijos – saulės spindulių poveikio. Ją sukeliantys vaistai (pvz., kontraceptikai, kai kurie antibiotikai, kaptoprilis) įjautrina odą saulės spinduliams ir net neilgas buvimas saulės šviesoje gali sukelti stiprią odos reakciją. Nebevartojant vaistų, odos jautrumas saulės spinduliams po kurio laiko pranyksta.

Prieš deginimąsi saulėje naudojant kvepalus ar kremus, kurių sudėtyje yra bioaktyviųjų medžiagų (pvz., vitamino A, bergamočių aliejaus), taip pat galima sulaukti ir alerginių, ir kitokios kilmės odos reakcijų.

Kartais saulėtą dieną dirbant darže ir liečiant kai kuriuos augalus (pvz., pomidorus, salierus, pastarnokus), taip pat gali atsirasti bėrimų tose vietose, kurios kontaktavo su augalu ir buvo apšviestos saulės. Tai vadinamos fitofotodermatozės (augalų ir šviesos sukeltos odos ligos).

Gydytoja Laura Stoškutė teigia, kad „ne bet koks bėrimas, atsiradęs saulės ar šviesos paveiktoje odoje, yra alergijos požymis. Žinoma, kad saulė gali provokuoti kai kurių autoimuninių ligų pasireiškimą (pvz., sisteminės raudonosios vilkligės). Svarbu kuo anksčiau nustatyti tokias ligas ir anksti pradėti jų gydymą“.

Svarbu tiksliai diagnozuoti

Jei Jus kankina alergija, tikrai neverta savarankiškai spėlioti, kokios jos priežastys. Tiksliai nustatyti, kas sukėlė alergiją, gali tik gydytojas alergologas, atlikdamas specialius testus.

Medicinos diagnostikos centro Alergologijos centre atliekami odos testai nustato alergiją daugiau nei 50 medžiagų, naudojamų kosmetikoje.

Pagrindinė diagnostinė priemonė yra lopo testas.

Jam atlikti naudojamos standartinės kosmetinių medžiagų koncentracijos. Ant sveikos odos (paprastai tarp menčių) užklijuojama pleistro, kuriame yra dažniausiai alergines reakcijas sukeliančių cheminių medžiagų.

Pleistras laikomas dvi paras (48 val.), po to nuklijuojamas ir įvertinama odos reakcija. Odos reakcija yra pakartotinai įvertinama dar po 72 ir 96 valandų, o kartais ir dar vėliau. Jeigu žmogus yra alergiškas kuriai nors medžiagai, sąlyčio vietoje atsiranda odos uždegimo požymių. Vadinasi,  testas – teigiamas. Taip nustatoma konkreti medžiaga, kuriai organizmas yra alergiškas.

Alergija saulei nustatoma testuojant su ultravioletinių spindulių lempomis arba atliekant fotolopo testus.

Gydymas skirtingas

Kai kurioms čia aprašytoms alerginėms ligoms užtenka tik vietinio gydymo (tai yra kortikosteroidų kremo ar tepalo, odos drėkinimo priemonių), kitoms reikia geriamų vaistų. Saulės sukelta dilgėlinė gydoma UVB spinduliais.

Alergija neišnyksta savaime, dažnai ji trunka visą gyvenimą. Tik tiksliai nustačius alergijos priežastis, vengiant sąlyčio su ją sukeliančiais veiksniais ir tinkamai gydant, galite išvengti gyvenimą kartinančių alergijos simptomų ir organizmą niokojančio jos poveikio.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.