Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2015 11 04

Elektroneuromiografija – tikslus būdas nustatyti nervų pažeidimus

Traumų gydymas, sąnarių sutrikimai

2 min. skaitymo

Elektroneuromiografija tikslus budas nustatyti nervu pazeidimus

36 metų vilnietė kosmetologė Daiva pastebėjo, jog po darbo vargina pirštų tirpimas, o naktį – nemalonūs skausmai, neleidžiantys kokybiškai pailsėti. Ir anksčiau būdavo dienų, kai šiek tiek nutirpdavo pirštai. Šeimos gydytojas pasiūlė pavartoti B grupės vitaminų, tačiau situacija nepagerėjo. Daiva nusprendė atlikti išsamius tyrimus, nes rankos – jos pragyvenimo šaltinis. Pagalbą jį rado Medicinos diagnostikos ir gydymo centre. Apsilankius pas gydytoją neurologą, jai buvo paskirtas elektroneuromiografijos tyrimas, diagnozuotas riešo kanalo sindromas.

Pacientai dažnai kreipiasi dėl ligų, kurias sukelia nervų užspaudimas ar kurios nors kūno vietos pažeidimas. Esant užspaustam rankos nervui, vystosi riešo arba alkūnės kanalo sindromas, tirpsta pirštai, kankina skausmas naktį. Susiaurėjus stuburo kanalui, diagnozuojama stuburo kanalo stenozė. Būdingi simptomai – kojų silpnumas, nugaros skausmas. Paveldėjus tam tikras nervų ligas, pavyzdžiui, spinalinę amiotrofiją, pamažu pažeidžiamos nervinės ląstelės, susijusios su judėjimo funkcija. Raumenų ligos gali sukelti rimtų raumenų funkcijos sutrikimų, todėl juntamas nuovargis, sunku pakelti galvą, judinti galūnes, ryti.

Užsitęsus nervų ir raumenų ligoms, vis labiau trikdomos žmogaus kasdienės funkcijos, pavyzdžiui, negydant riešo ar alkūnės kanalo sindromo, pirštų jautrumas gali neatsistatyti net po operacijos. Negydomos nervų pažeidimų sukeltos ar raumenų ligos gali turėti rimtų pasekmių, todėl svarbu laiku ir tiksliai jas diagnozuoti.

Efektyviausias būdas nustatyti nervų ir raumenų ligas – atlikti elektroneuromiografiją. Tai – dviejų pakopų tyrimas, susidedantis iš elektromiografijos (EMG) ir elektroneurografijos (ENG). EMG procedūros tikslas – įvertinti raumenų ir juos kontroliuojančių nervinių ląstelių būklę, o ENG – nustatyti, kaip periferiniais nervais perduodami elektriniai impulsai. Šių tyrimų metu įvertinama nervo būklė, jo pažeidimo laipsnis.

Priklausomai nuo tyrimo tikslų, pacientui gali būti atliekama tik ENG arba tik EMG. Atliekant ENG tyrimą, paviršiniai elektrodai uždedami tiesiai ant odos ir nervas stimuliuojamas elektriniais impulsais. Stebima kūno reakcija – galimas tiriamos kūno vietos tirpimas, raumens judėjimas. Atliekant EMG, naudojami ploni adatiniai elektrodai. Jie įduriami į raumenį. Elektrodais registruojami elektriniai signalai, kylantys raumenyje esant ramybės būsenos ir raumens susitraukimo metu. Tyrimų metu galima nustatyti net menkiausius nervų ir raumenų funkcijos sutrikimus.

Elektroneuromiografijos tyrimą Medicinos diagnostikos ir gydymo centre atlieka ilgametę patirtį turinčios gydytojos neurologės I. Sereikė ir I. Šitkauskienė. Bendra tyrimų trukmė – 1 val., o atsakymas gaunamas iš karto. Užsiregistruoti atlikti tyrimą galite Jums patogiu laiku, nes nėra eilių. Tyrimai atliekami tik suaugusiesiems.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.