Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2009 02 18

Inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymas ekstrakorporinės litotripsijos būdu

Inkstų ir šlapimtakių ligos, akmenligė

2 min. skaitymo

Inkstu ir slapimtakiu akmenliges gydymas ekstrakorporines litotripsijos budu

Inkstų akmenligė laikoma plačiai paplitusia liga. Įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, Europoje šia liga gali sirgti iki 10 proc. gyventojų. Daugiau kaip 90 proc. inkstų ir šlapimtakių akmenligės atvejų gali būti sėkmingai gydomi be operacijos – ekstrakorporinės litotripsijos būdu.

Medicinos diagnostikos centro gydytojas urologas echoskopuotojas Narimantas Balčiūnas atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie ekstrakorporinę litotripsiją.

Kas yra litotripsija?

Litotripsija – viena saugiausių ir efektyviausių procedūrų, padedančių pašalinti inkstuose ar šlapimo takuose susiformavusius akmenis. Litotriptorius akmenis šlapimtakiuose ir inkstuose aptinka rentgeno spinduliais arba ultragarsu. Vietą, kur jie susiformavę, gydytojas mato ekrane. Procedūros metu aukštos energijos akustinės bangos nukreipiamos tiksliai į šlapimo takuose ar inkste esantį akmenį ir jį suskaldo.

Ar ši procedūra skausminga?

Litotripsija laikoma vienu mažiausiai žmogaus organizmą žalojančių būdų atsikratyti inkstų ir šlapimtakių akmenų. Kad pacientas išvengtų diskomforto, prieš procedūrą jam suleidžiama skausmą malšinančių vaistų. Sutrupėjus akmeniui, mažesni gabaliukai dažniausiai lengvai pasišalina su šlapimu. Komplikacijų po šios procedūros pasitaiko itin retai.

Kokio dydžio akmenys gali būti skaldomi?

Litotripsija taikoma, kai akmens skersmuo yra nuo 5 mm iki 2,5 cm. Didesni akmenys šalinami chirurginiu būdu.

Kuo ypatingas Dornier Compact Sigma litotriptorius, su kuriuo dirbate?

Didžiulis Compact Sigma litotriptoriaus privalumas yra tas, kad jis ultragarsu gali aptikti net tuos akmenis, kurie yra susidarę iš šlapimo rūgšties druskų ir nėra matomi rentgenu.

Kiek trunka litotripsijos procedūra?

Įprastai akmeniui sutrupinti prireikia nuo kelių šimtų iki trijų tūkstančių akustinių smūgių. Procedūra vidutiniškai trunka apie 40 minučių. Litotripsija atliekama dienos stacionaro sąlygomis ir tą pačią ar kitą dieną pacientas išleidžiamas namo.

Po dviejų savaičių atliekamas kontrolinis rentgenologinis tyrimas, kuriuo nustatoma, ar akmuo procedūros metu  buvo visiškai sunaikintas.

Ar ši procedūra gali būti taikoma visiems?

90 proc. pacientų, kuriems buvo diagnozuoti akmenys inkstuose ar šlapimtakiuose, gali būti sėkmingai gydomi litotripsijos būdu.

Litotripsija nerekomenduojama nėštumo metu, taip pat jei pacientas aukštesnis nei 2,1 m arba  žemesnis nei 1,22 m, arba sveria daugiau nei 136 kg.

Litotripsija netaikoma ligoniams: sergantiems širdies ligomis, kurios gali kelti grėsmę gyvybei, kurių kraujo krešėjimas yra padidėjęs, kurių akmenys yra kauliniame dubenyje.

Gyd. N.Balciunas atlieka litotripsijos procedura

Nuspręsti, ar pacientui gali būti taikomas inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymas ekstrakorporinės litotripsijos būdu, gali tik gydytojas urologas, atlikęs reikiamus tyrimus.

Kokie tyrimai atliekami prieš procedūrą?

Gydytojas urologas atlieka inkstų ir šlapimo takų echoskopiją. Taip pat reikia atlikti kraujo, šlapimo tyrimus, biocheminius kraujo tyrimus su kraujo krešėjimo rodikliais, padaryti inkstų apžvalginę rentgenogramą.

Minėtus tyrimus, išskyrus inkstų ir šlapimo takų echoskopiją, pacientai gali atlikti kitose gydymo įstaigose. Taupantys laiką pacientai visus reikiamus tyrimus gali atlikti per kelias valandas Medicinos diagnostikos centre.

Ar litotripsijos procedūrą kompensuoja teritorinės ligonių kasos?

Medicinos diagnostikos centre atliekamas litotripsijos procedūras socialiai draustiems pacientams kompensuoja teritorinės ligonių kasos pagal nustatytą tvarką ir bazinius įkainius.

Šiuo metu litotripsijos procedūrą mūsų Centre atlieka kiti gydytojai.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.