Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2015 08 11

„Iron Man“ varžybos – svarbi ne tik geležinė ištvermė, bet ir fizinė sveikata

Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija

4 min. skaitymo

Iron Man varzybos svarbi ne tik gelezine istverme bet ir fizine sveikata

Besiruošiantys „Ironman“ varžyboms, vyksiančioms Kopenhagoje šių metų rugpjūčio 23-iąją  d., per ilgas treniruočių dienas patiria ir entuziazmo, ir nusivylimo bei silpnumo akimirkų. Vis tik pagrindinis tikslas ir pasiryžimas stipresnis už įvairias pagundas.

Šešiolika metų sportuojantis Mantas Marcinkevičius „Ironman“ varžyboms intensyviai ruošiasi jau beveik metus laiko. Prieš itin didelės ištvermės reikalaujančias varžybas svarbus ne tik fizinis ir psichologinis pasiruošimas, bet ir specialistų sveikatos įvertinimas.

Per savaitę – dešimt treniruočių

Nuo penkiolikos metų sportuojantis M. Marcinkevičius pasakoja, kad jau paauglystėje susidomėjo aktyviu sportu, treniruodavosi beveik kasdien po dvi – tris valandas, dalyvaudavo visose Lietuvoje vykstančiose irklavimo varžybose, Pabaltijo šalyse vykstančiuose čempionatuose ir regatose, o paskutinius dvejus metus nusprendė save išbandyti kitose srityse: maratonų bėgime, ilgo nuotolio triatlono varžybose. Rimtai besiruošiantis Mantas visiškai pakeitė savo mitybos įpročius – renkasi mėsą, žuvį, daržoves, atsisakė alkoholio ir saldumynų.

Pasiruošimas ilgo nuotolio triatlono varžyboms reikalauja daug ištvermės. „Ironman“ varžybos susideda iš trijų rungčių: 3,8 km plaukimo, 180 km važiavimo dviračiu ir 42 km bėgimo. Pasak M. Marcinkevičiaus,  per savaitę jis sportui skiria maždaug dešimt treniruočių po dvi – tris valandas. „Aš save vadinu mėgėju - profesionalu, kuris yra mėgėjas, bet treniruojasi kaip profesionalas, tik profesionalas iš sporto uždirba, o mėgėjas už tai ir susimoka pats“, – šypsodamasis pasakojo pašnekovas.

Likus kelioms savaitėms iki varžybų, Mantui Medicinos diagnostikos ir gydymo centre V. Grybo gatvėje  atlikta kūno sudėties analizė, aerobinio pajėgumo ir laktatinių slenksčių nustatymas, kūno laikysenos įvertinimas, sporto medicinos gydytojas pateikė rekomendacijas, į ką atkreipti dėmesį ruošiantis svarbiausiam šių metų startui. Po kontrolinių varžybų paskirtos limfodrenažo procedūros kojoms.

„Manau, sportuojantiems žmonėms vertėtų pasitikrinti bent kartą per sezoną, o tiems, kurie ilgai nesportavę ruošiasi pradėti intensyviai sportuoti – privalu tikrintis reguliariai“ – sakė M. Marcinkevičius.

Pašnekovas sakė, kad prieš sveikatos įvertinimą įtarė, kokios problemos jį kamuoja, tad gydytojo išvados jo įtarimus tik patvirtino. „Dabar visą dėmesį ir energiją skiriu artėjančioms varžyboms, o po jų daugiau laiko ir dėmesio skirsiu atsistatymui ir įsisenėjusių problemų gydymui. Vadovausiuosi gydytojo rekomendacijomis ir patarimais“, –  pasakojo sportininkas.

Sveikata rūpintis reikia ir prieš, ir po varžybų

Iki varžybų lieka vis mažiau laiko, tad treniruočių intensyvumas taip pat mažėja, kaupiama energija. Paklausus, kaip Mantas atsigauna po varžybų, sportininkas pasakojo, kad jam padeda masažai, ledo vonios ir geras maistas, tačiau pašnekovo teigimu, tai jokiu būdu nereiškia persivalgymo. Svarbu pasirinkti sveiką maistą ir nesukelti organizmui streso.

Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus pabrėžė, kad Manto profesionalus požiūris į treniruotes bei puikios žinios – vieni svarbiausių elementų treniruojantis tokiu intensyvumu. Tad konsultacijos metu daugiau dėmesio skirta raumenų būklės įvertinimui bei laktatinių slenksčių nustatymui. „Mantui rekomendavau atlikti daugiau profilaktinių pratimų, atidžiau atlikti kai kuriuos raumenų tempimo pratimus apšilimo ir atvėsimo metu.“, – patarė K. Linkus.

Pasak gydytojo, Manto pasiruošimas varžyboms vyksta pagal planą, įvertinus deguonies pasisavinimą nustatyta, kad sportininkas ištvermingas, organizmas puikiai įsisavina deguonį. Aerobinio pajėgumo testas leidžia įvertinti vieną svarbiausių fizinio pajėgumo komponentų – ištvermę, kuri atsakinga už gebėjimą tęsti tam tikro intensyvumo darbą nepavargstant. Tyrimo metu pacientas mina specialų dviratį. Krūvis po truputį didinamas, stebimas širdies ir kraujagyslių sistemos atsakas į krūvį bei laktato (pieno rūgšties) koncentracijos kraujyje pokyčiai. Nustatomas maksimalus deguonies suvartojimas, maksimalus galingumas, laktatiniai slenksčiai, treniruotumo lygis.

IronMan dalyvis M.Marcinkevicius ir sporto medicinos gydytojas K.Linkus

Profilaktinio patikrinimo metu įvertinta ir Manto kūno laikysena. „Nufotografavę žmogų galime įvertinti jo kūno laikyseną. Dažnai naudinga ir pačiam žmogui „pamatyti save iš šono“. Iš kūno laikysenos galime pastebėti kūno asimetrijas ar raumenų disbalansą, dėl kurio sportininkams didėja lėtinių traumų ir skausmų rizika.“, – pasakojo gydytojas.

Pirmą kartą po kontrolinių varžybų išbandęs kompresinės terapijos – limfodrenažo procedūrą kojoms, Mantas pastebėjo, kad kojos iškart tapo lengvesnės. Limfodrenažo procedūros rekomenduojamos sunkių treniruočių metu, padeda greičiau atsigauti po varžybų. Jei nėra galimybės profesionaliai kompresinei terapijai, kojų raumenims atsigauti padeda kompresinės kojinės ar ledo vonios.

Didžiausia klaida – per didelis krūvis prieš varžybas

Gydytojas pabrėžė, kad iki varžybų likus savaitei rekomenduojama sumažinti treniruočių intensyvumą. „Prieš varžybas didžiausia klaida yra paskutinėmis dienomis intensyviai treniruotis, bandyti neįprastas ar naujas treniravimosi metodikas ar priemones, organizmas turi pailsėti ir pasiekti vadinamąją „superkompensaciją“. Intensyviai sportuojant labai svarbi virusinių infekcijų profilaktika, nes tuo metu imuninė sistema būna ypač jautri. Rekomenduoju visiems sportininkams prieš varžybas vengti oro kondicionierių ir didelių oro temperatūrų skirtumo.“,  – patarė K. Linkus.

Likus kelioms savaitėms iki varžybų belieka Mantui palinkėti ištvermės ir sėkmės siekiant savo tikslo!

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.