Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2007 09 21

Iškrypę didieji kojų pirštai – problema, kurią galima įveikti

Traumų gydymas, sąnarių sutrikimai

4 min. skaitymo

Iskrype didieji koju pirstai problema kuria galima iveikti

Iškrypę didieji kojų pirštai – tai dažniausiai moterų problema, nors kartais ji neaplenkia ir vyrų. Didžiųjų kojų pirštų iškrypimą arba įprasčiau – „kauliukų“ atsiradimą – lemia jungiamojo audinio silpnumas.

„Kauliukų“ problema ne tik verčia sielotis dėl kojų grožio, bet ir trukdo vaikščioti, sukelia nuolat besikartojančius skausmus.

Gera žinia ta, kad pašalinti pėdų problemas galima Medicinos diagnostikos centro Ortopedijos traumatologijos centre.

„Kauliukas“ – kas tai?

Hallux valgus – dažnai vadinamas „kauliuku“. Hallux lotyniškai – didysis pirštas, valgus – apibūdina deformacijos kryptį. Didysis pirštas krypsta link kitų pirštų ir sudaro kampą su pirmuoju padikauliu, liaudiškai vadinamu „kauliuku“, kuris ir apsunkina gyvenimą parausdamas, patindamas ir keldamas skausmą.

Tarp pėdos didžiojo piršto ir pirmojo padikaulio esantis sąnarys yra sudėtingas. Žmogui judant, dirba sąnarį sudarantys kaulai, raiščiai ir sausgyslės. Kartu jie perneša ir paskirsto kūno svorį. Ilgą laiką traumuojant sąnarį, formuojasi kaulinės deformacijos.

Kada iškrypsta didieji kojų pirštai?

Kartais, kai avalynė dirgina antkaulį, sąnario vietoje susiformuoja išauga, panaši į kaulą. Ligos simptomai paprastai koncentruojasi apie „kauliukų“ centrą. Jie tampa skausmingi, darosi sunku vaikščioti aukštakulniais ir net normaliais batais. Oda ir minkštieji audiniai apie „kauliukus“ patinsta, ima vystytis uždegimas.

Didieji kojų pirštai dažniau iškrypsta moterims, dėvinčioms siaurus, smailais galais, aukštakulnius batus. Tokie batai ypač traumuoja pėdos sąnarį, nes žengiant, visas kūno svoris tenka būtent jam.

Pėdos tipas – paveldimas, todėl su juo paveldimas ir polinkis į didžiojo kojos piršto iškrypimą. Žmonės, kurių plati pėda ar žemas pėdos skliautas, sirgti „kauliukais“ linkę dažniau, nei turintys aukštą pėdos skliautą. Žinoma, tai visai nereiškia, kad jei mama turi „kauliukus“, tai dukra taip pat juos turės. Tiesiog dukrai reikia labiau rūpintis kojomis ir pasirinkti tinkamą avalynę.

„Kauliukai“ dažnai kankina vyresnio amžiaus žmones. Taip atsitinka todėl, kad jų didžiojo piršto sąnarį ir apsauginę kremzlę dažnai pakenkia artritas.

Konservatyvus gydymas

Ligos gydymas priklauso nuo deformacijos sunkumo ir skausmo intensyvumo. Norint išvengti ligos progresavimo, į gydytoją ortopedą reikia kreiptis vos tik pajutus pirmuosius deformacijos požymius ir skausmą. Negydomi „kauliukai“ kuo toliau, tuo labiau darosi skausmingi, deformuojasi ir kiti pėdos pirštai bei visa pėda.
Lengvam skausmui ir uždegimui malšinti skiriami nesteroidiniai antiuždegiminiai vaistai, fizioterapijos procedūros, naudojami specialūs batų įdėklai, koreguojantys pėdos judesius ir mažinantys „kauliukų“ skausmą. Reumatoidinio ar podagrinio artritų atvejais skiriami papildomi medikamentai.

Operacijos

Operacija rekomenduojama tada, kai gydant medikamentais ir procedūromis, nesulaukiama norimo efekto arba deformacija yra gerokai pažengusi. Po operacijos daugumai pacientų išnyksta kaulo deformacija ir skausmas. Operacijos tikslas – ištaisyti kaulų ašį, pašalinti kaulines išaugas ir atkurti normalią sąnario funkciją. Esant poreikiui, skiriama reabilitacija po hallux valgus operacijos.

Prieš operaciją pėda apžiūrima, padaromos rentgenogramos, išmatuojami kampai, kuriuos formuoja pėdos kaulai, nustatomas deformacijos laipsnis ir parenkamas operacijos tipas.

Esant lengvai hallux valgus deformacijai, ortopedas pašalina kaulines išaugas, taip pat apie sąnarį atlieka sausgyslių ir raiščių plastiką.

Vidutinės hallux valgus formos deformacijai gydyti pašalinamos kaulinės išaugos, perpjautas kaulas pastumiamas į teisingą padėtį, aplink sąnarį atliekama raiščių ir sausgyslių plastika.

Sunkios hallux valgus deformacijos atvejais atliekamos šios chirurginės procedūros: pašalinamos kaulinės išaugos; iš kaulo pašalinama kylio formos dalis, kaulas pastumiamas į teisingą padėtį ir fiksuojamas metalinėmis konstrukcijomis; atliekama sausgyslių ir raiščių plastika.

Jei sąnarys labai pažeistas, gali būti taikoma papildoma minkštųjų audinių plastika arba sąnario endoprotezavimas.

Paprastai operuojama viena pėda. Po operacijos paciento pėda sutvarstoma, 3-6 savaitėms jam parenkami specialūs batai. Maždaug po 6 savaičių leidžiama avėti normalius batus, tačiau fizinis aktyvumas dar 8-12 savaičių yra ribojamas.

Vidutiniais ir sunkiais atvejais perpjautas kaulas fiksuojamas metalo strypais, sraigtais ar plokštele. Sunkesniais atvejais po operacijos 4-6 savaitėms uždedama gipso langetė. Patariama vaikščioti su ramentais, neminant operuota koja. Kaulas sugyja per 8 savaites. Pooperaciniu periodu labai svarbu mankštinti didįjį pirštą. Mankšta pradedama 10-12 dienų po operacijos, kai sugyja operacinis pjūvis.

Kitos pėdos operaciją rekomenduojama daryti po 4-6 mėnesių.

Apie 85 proc. žmonių, kuriems buvo operuota pėda, operacija patenkinti, bet būna, kad po operacijos didžiojo piršto judrumas sumažėja. Daugumai žmonių tai netrukdo, bet sportininkams ir šokėjams tai labai svarbu.

Kartais pirmas pirštas palengva grįžta į ankstesnę „kauliukų“ padėtį, tada reikia kartoti operaciją. Nutinka ir kitų komplikacijų, kurios nėra malonios nei pacientui, nei chirurgui. Todėl labai svarbu pasirinkti patyrusį chirurgą, gerai išmanantį „kauliukų“ problemą.

Medicinos diagnostikos centro Ortopedijos traumatologijos centre atliekamos „kauliukų“ operacijos  – kompensuojamos valstybės. 
Be to, Ortopedijos traumatologijos centre atliekamos artroskopinės sąnarių operacijos: čiurnos sąnario artroskopijos (raiščių plastikos, sąnarinių paviršių atstatymo, laisvų kūno pašalinimo), kelio sąnario artroskopinės (meniskų plyšimo, raiščių plastikos, sąnarinių paviršių atstatymo, laisvų kūnų pašalinimo), peties sąnario artroskpijos, kaulų lūžių, sausgyslių plyšimų (pvz. Achilo) ir kt.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.