Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2009 10 06

Litotripsija – efektyvus inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymo būdas

Inkstų ir šlapimtakių ligos, akmenligė

3 min. skaitymo

Litotripsija efektyvus inkstu ir slapimtakiu akmenliges gydymo budas

Andrius, 38 metų vadybininkas iš Rokiškio, džiaugiasi greitai atsikratęs beveik metus kamavusių periodiškai besikartojančių juosmens skausmų. Vyro darbas intensyvus, tenka daug keliauti, o savaitgaliais padirbėti tėvų ūkyje. Todėl iš pradžių jis manė, kad skausmus sukėlė pervargimas ir jie praeis savaime. Tačiau skausmo priepuoliai ne tik nesiliovė, bet netgi išplito į juosmens apatinę dalį ir kirkšnis. Andriui buvo nemalonu, kad padažnėjo noras šlapintis, tačiau ištekėdavo vos keli lašai šlapimo, atsirado deginimo pojūtis. Bet didžiausią siaubą kėlė tai, kad šlapime buvo kraujo priemaišų. Tada jis ir ryžosi nebedelsti ir kreiptis į medikus.

Gavęs siuntimą į respublikinę ligoninę ir suskatęs registruotis, Andrius sužinojo, kad pas reikiamą  specialistą jis galės patekti tik po mėnesio.

Laukti vyras jau negalėjo, apsisprendė nerizikuoti savo sveikata, todėl užsiregistravo konsultacijai į Medicinos diagnostikos centrą, nes buvo girdėjęs, kad tai solidi įstaiga, kurioje dirba puikūs specialistai ir kurioje yra moderniausia medicininė aparatūra.

Taip Andrius pateko pas gydytoją urologą Narimantą Balčiūną, kuris jam diagnozavo inkstų akmenligę. Tą pačią dieną vyrui buvo atlikti visi reikiami tyrimai, ir tiek rūpesčių  bei skausmo sukėlęs akmuo buvo suskaldytas ekstrakorporinės litotripsijos būdu.

Inkstų akmenligė – plačiai paplitusi liga. Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1100 naujų inkstų ir šlapimtakių akmenligės atvejų. Daugiau kaip 90 proc. inkstų ir šlapimtakių akmenligės atvejų gali būti sėkmingai gydomi be operacijos – ekstrakorporinės litotripsijos būdu. Apie šį gydymo metodą kalbamės su Medicinos diagnostikos centro, įsikūrusio V. Grybo g., Vilniuje, gydytoju urologu echoskopuotoju Narimantu Balčiūnu.

– Kas yra litotripsija?

– Litotripsija – viena saugiausių ir efektyviausių procedūrų, padedančių pašalinti inkstuose ar šlapimo takuose susiformavusius akmenis. Litotriptorius akmenis aptinka ultragarsu arba rentgeno spinduliais. Vietą, kur jie susiformavę, gydytojas mato ekrane. Procedūros metu aukštos energijos akustinės bangos nukreipiamos tiksliai į šlapimo takuose ar inkste esantį akmenį ir jis suskaldomas. Noriu pabrėžti, kad mūsų įstaigoje litotripsijai dažniausiai naudojamas ultragarsinis tyrimas.

– Ar ši procedūra skausminga?

– Litotripsija laikoma vienu mažiausiai žmogaus organizmą žalojančių būdų atsikratyti inkstų ir šlapimtakių akmenų. Kad pacientas išvengtų diskomforto, prieš procedūrą jam suleidžiama skausmą malšinančių vaistų. Sutrupėjus akmeniui, mažesni gabaliukai dažniausiai lengvai pasišalina su šlapimu. Komplikacijų po šios procedūros pasitaiko itin retai.

– Kokio dydžio akmenys gali būti skaldomi?

– Litotripsija taikoma, kai akmens skersmuo yra nuo 5 mm iki 2,5 cm. Didesni akmenys šalinami kitais metodais.

– Kiek trunka litotripsijos procedūra?

– Procedūra trunka apie 40 minučių. Litotripsija atliekama moderniu aparatu dienos stacionaro sąlygomis ir tą pačią ar kitą dieną pacientas išleidžiamas namo.
Po dviejų savaičių atliekamas kontrolinis ultragarso, išskirtiniais atvejais – rentgenologinis tyrimas. Juo nustatoma, ar akmuo procedūros metu buvo visiškai sunaikintas.

– Ar ši procedūra gali būti taikoma visiems?

– 90 proc. pacientų, kuriems buvo diagnozuoti akmenys inkstuose ar šlapimtakiuose, gali būti sėkmingai gydomi litotripsijos būdu. Litotripsija nerekomenduojama nėštumo metu, taip pat jei pacientas aukštesnis nei 2,1 m arba žemesnis nei 1,22 m, arba sveria daugiau nei 136 kg.

Litotripsija netaikoma ligoniams su širdies stimuliatoriais, tiems, kurių kraujo krešumas yra padidėjęs, kurių akmenys yra kauliniame dubenyje.

Procedūros metu stebimi pagrindiniai gyvybiniai parametrai: kraujospūdis, pulsas, EKG (elektrokardiografija), kraujo įsisotinimas deguonimi. Esant pakitimams, paciento būklė koreguojama medikamentais.

Nuspręsti, ar pacientui gali būti taikomas inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymas ekstrakorporinės litotripsijos būdu, gali tik gydytojas urologas, atlikęs reikiamus tyrimus.

– Kokie tyrimai atliekami prieš procedūrą?

– Gydytojas urologas atlieka inkstų ir šlapimo takų echoskopiją. Taip pat reikia atlikti bendrą kraujo tyrimą, bendrą šlapimo tyrimą, biocheminius kraujo tyrimus su kraujo krešumo rodikliais, nustatyti gliukozės kiekį kraujyje, padaryti EKG, inkstų apžvalginę rentgenogramą.

Minėtus tyrimus, išskyrus inkstų ir šlapimo takų echoskopiją, pacientai gali atlikti kitose gydymo įstaigose. Taupantys laiką pacientai visus reikiamus tyrimus gali atlikti per kelias valandas Medicinos diagnostikos centre.

– Ar  dažni akmenligės atsinaujinimo atvejai?

– Deja, apie 50 proc. pacientų, kurie sirgo šlapimo takų ir inkstų akmenlige, akmenys vėl susiformuoja. Kad taip neatsitiktų, būtina kas 6 mėn. tirti šlapimą ir, radus eritrocitų, kreiptis į gydytoją urologą. Išanalizavęs tyrimo rezultatus, urologas įvertina inkstų ir šlapimtakių akmenų atsinaujinimo riziką, prireikus skiria gydymą. 

Šiuo metu litotripsijos procedūras mūsų Centre atlieka kiti gydytojai. Plačiau skaitykite ČIA

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.