Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2008 08 12

Prieš darželį ir mokyklą – sveikatos patikrinimas

Vaikų sveikata, pasiruošimas mokslo metams

3 min. skaitymo

Pries darzeli ir mokykla sveikatos patikrinimas

Iki rugsėjo 1-osios - suskaičiuotos dienos. Po vasaros vaikai atrodo ūgtelėję ir sustiprėję. „Tačiau nebūtinai - sveiki",  - sako Medicinos diagnostikos centro vaikų ligų gydytoja Lilija Žirgulienė. Ji įsitikinusi, kad į mokyklą reikalaujamos pristatyti sveikatos pažymos - puiki galimybė pasirūpinti savo vaikų sveikata.

- Ar vasaros pabaigoje norinčių pasitikrinti sveikatą darželinukų ir moksleivių sulaukiate daugiau?

- Profilaktiniai sveikatos tikrinimai mūsų klinikoje pr adedami rugpjūtį ir baigiami spalį. Kartais mes, gydytojai, juokaujame, kad toks sveikatos patikrinimas kai kuriems vaikams yra vienintelė galimybė bent kartą per metus būti atidžiai apžiūrėtam gydytojo. Medikas plika akimi dažnai pastebi kūno defektus, kurių tėvai nemato, - sąnarių, judamojo aparato sutrikimus. Išklausę nusiskundimų, atlikę tyrimus, jei reikia, vaikus siunčiame pas specialistus. Klinikoje dirba pripažinti vaikų gydytojai: alergologai, kardiologai, neurologai, oftalmologai, psichiatrai, endokrinologai, chirurgai, ortopedai traumatologai, urologai. Tėvai turėtų žinoti, kad kartą per metus netgi, atrodo, visiškai sveikam vaikui būtina atlikti kraujo ir šlapimo tyrimą.

- Jūsų pacientai - ir kūdikiai, ir paaugliai, ir jau beveik suaugę aštuoniolikmečiai. Kokių nusiskundimų dažniausiai tenka išgirsti pediatrui?

- Gydytojams ir tėvams nerimą kelia besiformuojanti ydinga moksleivių laikysena. Priežasčių jai formuotis - daugybė: knygų prikrauti krepšiai, nepatogūs suolai, nuolatinis sėdėjimas prie televizoriaus ar kompiuterio, per mažai judėjimo ir sporto.

- Dažnai tėvai neturi laiko net pasikalbėti su vaiku, o ką jau sakyti apie tai, kad pastebėtų netaisyklingą jo laikyseną. Kaip laiku įžvelgti savo vaiko kūno pakitimus?

- Nedidelius defektus nepatyrusia akimi sunku įžvelgti, todėl mes ir prašome, kad bent kartą per metus tėvai atvestų vaikus pas gydytoją. Jei vaikas niekuo nesiskundžia, dar nereiškia, kad jis auga visiškai sveikas.

- Kalbama, kad šių dienų moksleivių baubas - virškinamojo trakto sutrikimai. Kaip išvengti tokių bėdų?

- Nereguliari mityba, įtampa - tai priežastys, dėl kurių tokie sutrikimai išsivysto. Tėvai turėtų pasidomėti, ką ir kaip valgo jų vaikai, kam išleidžia kišenpinigius. Svarbu kalbėtis su vaiku, paaiškinti, kokią žalą organizmui daro greiti užkandžiai, kuriuos jie taip mėgsta.

- Pas jus tikriausiai ateina ir nemažai nutukusių vaikų?

- Kartais nutukimą sąlygoja endokrininė patologija, paveldimumas, bet kur kas dažniau - prasti maitinimosi ir judėjimo įgūdžiai. Jei nereikia specialaus gydymo, gydytoja dietologė  vaikui sudaro individualų maitinimosi planą. Laikytis dietos - nelengvas darbas. Tėvai turi aukoti savo laiką: gaminti sveikus, šviežius patiekalus, virti sriubas. Mes vieni, be tėvų pagalbos, nieko nepadarytume. Gaila, kad ne visi tai supranta...

- Bendrauti su paaugliu nėra lengva. Šiame amžiuje bet kurio suaugusiojo nuomonė tiesiog nepriimama.

- Ne tik paauglį, bet kurį vaiką pirmiausia reikia gerbti. Gydytojas negali priversti, jis privalo paaiškinti, nurodyti priežastis, pasekmes ir visus būdus problemai spręsti.. Paaugliai mėgsta, kai jiems suteikiama galimybė rinktis.

- Kartais jums neišvengiamai tenka diagnozuoti neišgydomą ligą. Matyt, prie to sunku priprasti.

- Tai - nemaloniausios mūsų darbo akimirkos. Ačiū Dievui, daug tokių atvejų neturime.
Svarbu žinoti, kad laiku nustatyta ir pradėta gydyti net ir sunkiausia liga gali būti sėkmingai įveikta. 

- Labai svarbu, kad pirmasis gydytojas, pas kurį patenka vaikas, jo nenuviltų, neišgąsdintų. Argi paciento ir gydytojo tarpusavio santykiai neturi ypatingos svarbos sėkmingam gydymui?

- Pirmiausia - pasitikėjimas. Su daugelio pacientų tėvais jau nusistovėjo draugiški santykiai. Mes daug kalbamės, aiškinamės ir diskutuojame. Esu visiškai tikra, kad sveikas vaikas - tai sėkmingo bendradarbiavimo tarp tėvelių ir gydytojo rezultatas. 

Dalintis