Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2014 03 25

Šlapimo nelaikymas – problema, kurią būtina spręsti

Ginekologinės ligos, moters sveikata

6 min. skaitymo

Slapimo nelaikymas problema kuria butina spresti

Straipsnį parengė žurn. Moters savaitgalis kartu su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušere-ginekologė Irena Kirilova

Šlapimo nelaikymas žmogų smarkiai apriboja. Jis susiduria su daugybe socialinių ir psichologinių sunkumų – vengia tolimesnių kelionių, viešojo transporto, nežinomų vietų, net lytinių santykių. 

Liga ar tik nemaloni būsena, sutrikimas?

Nevalingas šlapimo tekėjimas bet kuriomis aplinkybėmis dažniausiai yra liga, rečiau – kitos ligos simptomas, pvz., esant šlapimo takų uždegimui ar lyties organų nusileidimui. Paprastai, gydant pagrindinę ligą, išnyksta ir šlapimo nelaikymas. 

Kas lemia šlapimo nelaikymą

Ar labai ši liga paplitusi Lietuvoje, statistinių duomenų nėra, vis dėlto galima remtis tyrimais, atliktais Kaune. Pasirodo, dėl šlapimo nelaikymo kenčia kas antra penkiasdešimtmetė (dvigubai dažniau serga moterys), kas penkta ar šešta trisdešimtmetė, o 80-ies metų tarpsnyje šia liga serga beveik 80 proc. moterų. Senyvas amžius ir paveldimumas – vieni didžiausių rizikos veiksnių.

Medicinos mokslas iki galo neatskleidė, dėl kokių priežasčių šlapimo nelaikymas pasireiškia jauno amžiaus moterims. Vis dėlto, lemiamų veiksnių gali būti nemažai: kartais gimdymas pažeidžia organus, kurie padeda sulaikyti šlapimą, taip pat gali būti pakenkti nervai, perduodantys impulsą šlapimo pūslės kakleliui susitraukti. Tarp kitų šlapimo nelaikymo priežasčių minėtini ir raumenis atpalaiduojantys vaistai, šlapimo takų uždegimas, nutukimas, vidurių užkietėjimas bei tokios sunkios ligos, kaip diabetas, Parkinsono liga ar išsėtinė sklerozė.

Slegia fiziškai ir psichiškai

Moterų, sergančių šia liga, kasdienė būsena nepavydėtina. Jos baiminasi ir dėl išvaizdos, ir dėl kvapo, galvoje sukasi vis tos pačios mintys: spėsiu – nespėsiu, eiti – neiti, dirbti – nedirbti, išvykti – neišvykti... Šis sutrikimas riboja net seksualinius santykius.

Kada kreiptis į gydytoją

Jei kankina nuolatinis noras šlapintis, jei nesulaikote šlapimo kosėdamos, čiaudėdamos ir jei šlapime pastebite kraujo pėdsakų arba jis drumzlinas, taip pat jei šlapinantis skauda ar degina, būtinai kreipkitės į gydytoją. Tai gali būti ne vien šlapimo nelaikymo bėda, bet ir bakterinės infekcijos, inkstų akmenligės ar šlapimo pūslės auglio požymiai. Šeimos gydytojas, įtaręs rimtą sutrikimą, nusiųs jus pasikonsultuoti su ginekologu ar urologu (ligą gydo ir vienas, ir kitas specialistas). 

Kaip liga gydoma

Kada būtina operacija (tiksliau – pošlaplinės juostos implantacija, arba populiariai – TOT), o kada galima padėti sau kitokiais būdais? Viskas priklauso nuo to, kurios rūšies liga žmogus serga.

Pirmoji rūšis – tai dirglios šlapimo pūslės sindromas.

Simptomai: moteris pajunta staigų, nevaldomą norą šlapintis ir vos spėja arba nesuspėja nubėgti į tualetą.

Priežasčių, kodėl taip atsitinka, gali būti įvairių: savo šleifą palieka infekcinės šlapimo pūslės arba ginekologinės ligos, įvairios intervencijos, kai kurios nervų ar ginekologinės ligos.

Šlapimo pūslės receptoriai tampa per jautrūs, ir bet koks aplinkos pasikeitimas, net iš atsukto vandens čiaupo bėgantis vanduo (vadinamasis psichogeninis veiksnys) gali iššaukti nevalingą šlapinimąsi.

Šie atvejai gydomi specialiais vaistais, kurie mažina šlapimo pūslės receptorių jautrumą.

Antroji rūšis – šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu ar jaučiant įtampą.

Simptomai: moteris nesulaiko šlapimo kosėdama, čiaudėdama. Taip pat patirdama stiprią fizinę ar emocinę įtampą. Ji nė nepajunta, kaip išbėga šlapimas. Tai nevalingas šlapimo išsiskyrimas dėl šlapimo pūslės kaklelio bei šlaplės proksimaliosios dalies nusileidimo arba dėl šlaplės uždarymo spaudimo sumažėjimo. Tokio staigaus noro šlapintis, kaip pirmuoju atveju, nėra.

Tokio šlapimo nelaikymo priežastys gali būti: dėl šlaplės raiščių, šlapimo pūslės kaklelio, raumenų apie šlaplę bei išeinamosios angos pakeliamųjų raumenų pažeidimo. Šią patologiją gali sukelti nutukimas, aktyvus sportas, sunkus fizinis darbas, senėjimas, vidurių užkietėjimas.

Trečioji rūšis – tai pirmosios ir antrosios mišinys. 

Ką daryti?

Pasak gydytojos Irenos Kirilovos, esant pradinėms antrosios rūšies ligos stadijoms dar gali padėti fiziniai pratimai, kuriuos pasiūlė vokietis medikas Arnoldas Kėgelis. Tikslas – padėti moterims atsikratyti tokių rimtų problemų, kaip gimdos nusileidimas ar šlapimo nelaikymas kosint, čiaudint, juokiantis ir esant sunkiam fiziniam krūviui.

Šie pratimai aprašyti dar Kamasutroje. Senovės moterys juos atlikdavo, norėdamos tobulai įvaldyti meilės meną ir suteikti palaimą ne tik sau, bet ir partneriui. 

Kėgelio gimnastika, lavinanti gaktos-stuburgalio ir makšties raumenis, yra sudaryta iš trijų dalių:

Kėgelio gimnastika

Lėti įtempimai

Reikia įtempti raumenis taip, kaip mes juos įtempiame norėdamos sustabdyti šlapimo ištekėjimą. Lėtai suskaičiuoti iki trijų. Atsipalaiduoti. Bus kiek sudėtingiau, įtempus raumenis, juos tokioje padėtyje išlaikyti 15–20 sek., o vėliau palengva atleisti. 

Pradedame nuo tolygaus „kilimo liftu“ – raumenis įtempiame tik truputėlį (1 aukštas), palaikome 3–5 sek., kylame toliau ir įtempiame raumenis šiek tiek stipriau (2 aukštas), palaikome. Taip tęsiame iki savo ribos – 4–7 „aukšto“. Žemyn leidžiamės lygiai taip pat palengva, porą sekundžių užtrukdamos kiekviename „aukšte“.

Sutraukimai

Kaip galima greičiau įtempti ir atleisti raumenis.

Išstūmimai

Patartina stangintis kaip gimdant.

Reikia pradėti treniruotis nuo dešimties lėtų įtempimų, dešimties sutraukimų ir dešimties išstūmimų po penkis kartus per dieną. Po savaitės padidinkite krūvį kiekvieną pratimą pailgindamos penkiais kartojimais ir taip kas savaitę kartojimų skaičių reikia didinti iki 30 kartų. Vėliau tęskite treniravimąsi atlikdamos bent po penkis pratimų rinkinius per dieną ir taip palaikydamos raumenų tonusą.

Atlikdamos pratimus, nepamirškite natūraliai ir tolygiai kvėpuoti. Kasdien padarykite 100–200 lėtų įtempimų.

Kėgelio gimnastika galima užsiimti kone bet kurioje vietoje – vairuojant automobilį, vaikštinėjant, žiūrint televizorių, sėdint prie stalo, gulint lovoje.

Ryžkitės operacijai

Pratimai pasiteisina, jei moteris fiziškai aktyvi, stipri, iš prigimties sportiška bei neturi šalutinių sveikatos pablogėjimų, pvz., širdies ligų. Tačiau, jei šlapimo nelaikymas sparčiai progresuoja, ir moteris negali gyventi normalaus gyvenimo, nes vos pakyla, ir šlapimas varva, verčiau pasiryžti nedidelei operacijai.

Operacijų technika smarkiai ištobulėjo nuo tų laikų, kai jos buvo pradėtos taikyti. Šiuo metu naudojamos gana paprastos technologijos - tam tikri sintetiniai raiščiai. Atlikus minimalų pjūvį, juostos pravedamos šlapimkanalio vidurine dalimi. Šitaip organai mechaniškai pakeliami, ir šlapimas sulaikomas.

Operaciją praktikuoja daugelis gydymo įstaigų. Užtrunka neilgai, iki pusvalandžio. Naudojama vietinė nejautra.

Kaip ir visur, pasitaiko komplikacijų, tačiau jos retos. Kuriantis vis tobulesnėms technologijoms, juostos  įtempimo laipsnį galima pakoreguoti.

Amžius – ne riba

Labai svarbu tai, kad šiai operacijai atlikti amžius – ne riba. Operacija lengvai pakeliama. Ji atliekama net vyresnėms nei 80 metų moterims – paskui jos ir vėl gali džiaugtis visaverčiu gyvenimu. Efektyvumas didelis, iškart po operacijos – iki 95 proc., po 5–10 metų efektyvumas išlieka nuo 70 iki 80 proc.

Praktiški patarimai

  • Jei kamuoja dirgliosios šlapimo pūslės sindromas, šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu ar jaučiant įtampą ar net abu negalavimai, mažiau gerkite gėrimų, kuriuose yra kofeino. Jis laikomas diuretiku, verčiančiu organizmą išskirti daugiau šlapimo. Taip pat dėl jo gali susitraukti šlapimo pūslės raumenys ir ištekėti šlapimas. Suvartokite ne daugiau, kaip du puodelius kavos.
  • Venkite alkoholio. Jis taip pat didina organizmo išskiriamą šlapimo kiekį.
  • Neatsisakykite vandens, kitų skysčių, norėdamos sumažinti šlapimo gaminimąsi. Taip galima susirgti dehidratacija ir tada padidėtų tikimybė susirgti šlapimo pūslės uždegimu ar inkstų akmenlige. Per dieną išgerkite aštuonias stiklines vandens.
  • Kėgelio pratimai šlapimo nelaikymo profilaktikai.
Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.