Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2015 06 29

Vabzdžių įkandimai – kaip išvengti?

Kita

2 min. skaitymo

Vabzdziu ikandimai kaip isvengti

Atėjus šiltajam metų sezonui, daugiau laiko praleidžiame gryname ore, poilsiaujame gamtoje. O ten neišvengiamai susiduriame su vabzdžiais, kuriuos vilioja gana plona ir ne itin plaukuota žmogaus oda. Vabzdžių įkandimai gali sukelti įvairių nepageidaujamų reakcijų – nuo paraudimo ir niežtėjimo iki alergijos. Taigi kas atsitinka įgėlus vabzdžiui ir kaip galima to išvengti? Konsultuoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vidaus ligų gydytoja Lina Bukauskaitė.

Į vabzdžių (uodų, mašalų, musyčių, bičių, širšių, gylių) įgėlimus paprastai reaguojame gana individualiai, tačiau įprastai lieka įgėlimo žymė, lokalus ar išplitęs patinimas, niežulys. Uodų, mašalų įgėlimai paprastai sukelia tik vietinę reakciją – niežti įgėlimo vietą, ji gali būti truputį paburkusi dėl audinių reakcijos. Dažniausiai tai praeina savaime. Svarbu, kokia yra individuali reakcija, kiek atvirų kūno vietų sugelta – kuo daugiau įgelta, tuo didesnis diskomfortas. Mašalų įgėlimai nemalonūs, tačiau gyvybei grėsmingų sveikatos sutrikimų paprastai nesukelia. Retais atvejais prireikia skubios profesionalų pagalbos.

Jautresniems žmonėms, kuriems vietinė audinių reakcija trunka ilgai, reikėtų nepalikti didesnio odos ploto nepridengto drabužiais, jei ilgiau poilsiaujama gamtoje. Labiausiai nukenčia atviros kūno vietos. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad, leidžiant laisvalaikį prie vandens telkinių, susiduriama su daugiau atakuojančių mašalų, uodų, kitų vabzdžių.

Norint apsisaugoti nuo vabzdžių, galima naudoti repelentus. Jų rasite tiek prekybos centruose, tiek vaistinėse. Repelentai – purškiamos apsauginės priemonės, kurių sudėtyje yra cheminių medžiagų, atbaidančių uodus, mašalus ir kitus žmones puolančius vabzdžius. Netoleruojantieji purškiamos priemonės kvapo (jis aštrokas, specifinis) gali rinktis vabzdžius atbaidančių medžiagų prisotintas servetėles. Tačiau purškiamą priemonę patogiau naudoti, jos užtenka ilgesnį laiką, galima purkšti ne vieną kartą. Galima įsigyti ir natūralesnių priemonių eterinių aliejų pagrindu. Apsaugos priemones su eteriniais aliejais labiau tinka naudoti poilsio zonose, kur nėra tiek daug vabzdžių.

Jei jau įkando vabzdžiai, labai niežti, prasidėjo vietinė audinių reakcija – patinimas, svarbu stengtis nekasyti pažeistų vietų, patepti tinkamomis priemonėmis. Jautresni žmonės, kuriems odos vietinė reakcija trunka daug ilgiau ir kuriems pažeisti didesni odos plotai, gali išgerti antihistamininių preparatų, liaudyje vadinamų priešalerginiais. Pasitarę su vaistininku arba gydytoju galėsite išsirinkti tinkamiausią apsauginę priemonę nuo vabzdžių ar priešalerginių vaistų.

Džiaukitės vasara be vabzdžių įkandimų!

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.