Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2007 11 28

Vakcina Cervarix® – ilgalaikė apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio

Ginekologinės ligos, moters sveikata

9 min. skaitymo

Vakcina Cervarix ilgalaike apsauga nuo gimdos kaklelio vezio

Šį rudenį Lietuvą pasiekė kompanijos „GlaxoSmithKline“ sukurta vakcina Cervarix®  patikimai apsauganti nuo pagrindinių gimdos kaklelio vėžį sukeliančių 16, 18, 31 ir 45 tipų ŽPV. Nors įvairaus amžiaus merginų ir moterų skiepijimas nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančių virusų laikoma pažangia šios dienos medicinos naujove, Lietuvoje vakcinavimo nauda ir privalumai vis dar tebėra karštų diskusijų objektas.

Prof. Steinar Thoresen iš Bergeno universiteto (Norvegija) maloniai sutiko pasidalyti savo nuomone apie vakcinos Cervarix® poveikį, kovojant su viena daugiausia moterų gyvybių nusinešančia onkologine liga.

Kaip, jūsų nuomone, vakcina Cervarix®ir moterų vakcinavimas šia vakcina įtakos susirgimų gimdos kaklelio vėžiu skaičių?

Prof. Steinar Thoresen: Vakcina Cervarix®  efektyviai apsaugo nuo pagrindinių onkogeninių 16 ir 18 tipų ŽPV, sukeliančių 70 proc. atvejų invazinio gimdos kaklelio vėžio. Klinikiniais tyrimais taip pat patvirtina Cervarix® kryžminė apsauga ir nuo kitų onkogeninių 31, 45 ir 52 tipų ŽPV. Vakcinacija turi būti pradedama dabar, tačiau realią vakcinos įtaką gimdos kaklelio vėžio sergamumui ir mirštamumui galėsime pamatyti tik po keleto metų, kaip ir visų naudingų profilaktikos programų. Taip yra todėl, kad dauguma jaunų merginų ir mergaičių bus paskiepytos nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančių virusų, vis dar bus vyresnių moterų, sergančių ŽPV infekcija ar turinčių gimdos kaklelio ikivėžinių pokyčių. Galima jau pasidžiaugti, kad per keletą metų nuo vakcinacijos pradžios jaunų moterų ikivėžinių gimdos kaklelio pokyčių (CIN) labai sumažės, o tai, be jokios abejonės, turės įtakos ir bendrajam susirgimų gimdos kaklelio vėžiu skaičiui.

Ką galėtumėte palinkėti kolegoms Lietuvos medikams, šį rudenį sulaukusiems modernios vakcinos nuo gimdos kaklelio vėžio sukėlėjų?

Prof. Steinar Thoresen: Rudenį Lietuvoje pasirodžiusiai vakcinai Cervarix®, medikų laukia ypač svarbus uždavinys – aktyviai dalyvauti skiepijant moteris nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančių virusų, informuoti moteris apie vakcinos svarbą, raginti jas reguliariai dalyvauti gimdos kaklelio patikros programose bei rūpintis savo ir savo artimųjų sveikata. Šiame atsakingame darbe tiek Lietuvos medikams, tiek Norvegijos kolegoms linkiu didelio entuziazmo ir pasišventimo. Taip pat kviečiu visus medikus aktyviai šviestis, keistis naujausia moksline informacija ir patirtimi.

Trečiosios fazės klinikinio tyrimo metu patvirtinta, kad vakcina Cervarix® net 100 proc. apsaugo nuo ikivėžinių pažeidimų, kuriuos sukelia žmogaus papilomos viruso 16 ir 18 tipai. Tyrimo metu taip pat patvirtintas vakcinos efektyvumas prieš infekcijas, sukeltas kitų onkogeninių ŽPV.  Šie tyrimų duomenys buvo paskelbti leidinyje „The Lancet“.

„Šis tyrimas suteikė galimybę naujai pažvelgti į gimdos kaklelio pažeidimus ir geriau suprasti priežastinius ryšius tarp gimdos kaklelio pažeidimų ir įvairių tipų ŽPV“, – teigia „GlaxoSmthKline“ (GSK) kompanijos Šiaurės Amerikos klinikinių tyrimų centro viceprezidentas Gary Dubin.

„Atlikti tyrimai patvirtino ankstesnių mūsų klinikinių tyrimų duomenis, todėl esame įsitikinę, kad vakcina Cervarix®  100 proc. apsaugo nuo ikivėžinių pažeidimų, sukeltų 16 ir 18 ŽPV tipų. 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio priežasčių yra būtent šių tipų ŽPV [2]“, – sako GSK kompanijos Farmacinių projektų prezidentas David Stout.

Atliekant pirmuosius tyrimus, dauguma ikivėžinių ligų buvo sukeliamos įvairių tipų virusų, todėl buvo sudėtinga nustatyti, kuris iš virusų lėmė šiuos pažeidimus. Tokio didelio skaičiaus ikivėžinių pažeidimų, sukeltų įvairių virusų tipų, nebuvo tikėtasi tyrimo pradžioje [3], todėl atlikti papildomi tyrimai siekiant nustatyti, kuris viruso tipas yra pažeidimo priežastis. Šie priežastiniai ryšiai buvo nustatomi lyginant nustatytą viruso tipą atsiradusiuose ikivėžiniuose gimdos kaklelio ląstelių pokyčiuose ir studijos pradžioje atliktame PAP tepinėlyje. 

Vakcinos efektyvumas buvo 100 proc., o 16 ir (arba) 18 tipų ŽPV nustatyta ikivėžiniuose gimdos kaklelio ląstelių pokyčiuose ir studijos pradžioje atliktame PAP tepinėlyje [1].

„Šie rezultatai suteikia vilties, nes tyrimuose dalyvavusios moterys buvo gydytojų pacientės, kurias jie konsultuoja ir gydo kiekvieną dieną, o šių tyrimu duomenys įrodo, kad vakcina apsaugos moteris nuo infekcijos, sukeliančios gimdos kaklelio vėžį“, – teigia Suomijos Helsinkio universiteto centrinės ligoninės Ginekologijos ir akušerijos skyriaus prof. Jorma Paavonen.

Šiame tyrime dalyvavo 15–25 metų 18 644 moterys iš 14 Europos, Azijos, Lotynų ir Šiaurės Amerikos šalių. Tai buvo didžiausias iki šiol atliktas tyrimas siekiant patvirtinti vakcinos, apsaugančios nuo gimdos kaklelio vėžio, efektyvumą. [1]

Modernus adjuvantas AS04

Vakcinos Cervarix® sudėtyje esantis modernus adjuvantas AS04 labai sustiprina imuninį atsaką ir prailgina imuninės atminties trukmę. Tai itin svarbu, nes tikimybė užsikrėsti onkogeniniu ŽPV egzistuoja visą moters gyvenimą.

Vakcina Cervarix® dėl jos sudėtyje esančio modernaus adjuvanto AS04 sukuria stipresnį ir ilgiau trunkantį imuninį atsaką žmogaus papilomos virusui palyginti su vakcina, kurios adjuvantas yra aliuminio druskos.

Siekiant patvirtinti modernaus adjuvanto AS04 veiksmingumą, atliktas tyrimas, kurio metu Cervarix® lyginta su vakcina, kurios sudėtyje, kaip adjuvantas, buvo tik aliuminio hidrochloridas. Tyrimo metu paaiškėjo, kad, pradedant nuo vakcinacijos pradžios, ketverius metus visų patikrų metu Cervarix® sukeltas antikūnų titras prieš V5 ar J4, atitinkamai neutralizuojančių konkrečius HPV 16 ir 18 tipo epitopus, buvo žymiai didesnis palyginti su tokia pačia vakcina, kurioje kaip adjuvantas buvo tik aliuminio druska. Be to, palyginti su vakcina, kurioje buvo tik aliuminio hidrochloridas, Cervarix® atveju rastas didesnis B atminties ląstelių kiekis [14].

Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad GSK vakcina 68 proc. sumažina ikivėžinių pokyčių (CIN2+), kuriuos sukelia bet kurio onkogeninio tipo ŽPV, riziką.

Pasak Philippe Monteyne, tyrimas įrodo adjuvanto AS04 svarbą imuninio atsako išliekamumui, nes, skiepijant moteris iki 25 metų amžiaus, adjuvantas AS04 sukūrė net 26 kartus stipresnį imuninį atsaką nei žmogaus organizmo natūralus atsakas į infekcijas, o aliuminio druskų adjuvantai sukūrė tik 12 kartų stipresnį imuninį atsaką. Vyresnėms nei 25 metų moterims vakcina su aliuminio druskų adjuvantu imuninį atsaką sustiprino keturis kartus, o su adjuvantu AS04 – 14.

Praėjus penkeriems su puse metų po vakcinacijos, toje moterų grupėje, kuri buvo vakcinuota vakcina su aliuminio druskų adjuvantu, imuninio atsako lygis nukrito iki natūralaus atsako į ŽPV.

Vakcina su adjuvantu AS04 parodė itin džiuginančius rezultatus: pagaminamų antikūnų kiekis buvo net 10 kartų didesnis nei pagaminamas natūraliai, organizmui kovojant su infekcija.

„Dar daugiau vilčių teikianti žinia yra ta, kad vakcina su adjuvantu AS04 sukuria stipresnę imuninę atmintį – paskiepytų moterų organizme nustatyta nuo 2,5 iki 5,2 karto didesnis specifinę atmintį ŽPV16/18 infekcijai turinčių B ląstelių kiekis. Veikiant adjuvantui AS04, sukuriama ir kryžminė apsauga nuo dar dviejų dažniausiai gimdos kaklelio vėžį sukeliančių onkogeninių ŽPV 31 ir 45 tipų“, – sako Philippe Monteyne.

Kryžminė apsauga

Trečiosios fazės klinikinio tyrimo metu taip pat patvirtinta vakcinos kryžminė apsauga nuo šešis mėnesius trunkančios 45, 31 ir 52 virusų tipų sukeltos infekcijos. Kartu su 16 ir 18 žmogaus papilomos virusų tipais šie virusai sudaro 80 proc. visų gimdos kaklelio vėžio susirgimų priežasčių [2].

„Tokie tyrimo rezultatai rodo, kad vakcina apsaugo daugiau ir plačiau nuo infekcijos, kurią sukelia ne tik vakcinoje esantys onkogeniniai ŽPV tipai“, – teigia Didžiosios Karalystės Kembridžo universiteto Patologijos skyriaus prof. Margaret Stanley. Tai yra labai svarbu, nes infekcija yra pirmas žingsnis ikivėžinėms ligoms pasireikšti ir gimdos kaklelio pokyčių suvėžėjimui [4].

Atliktų klinikinių tyrimų metu įrodytas nekintamas ilgalaikis (beveik šešerius metus) Cervarix®  veiksmingumas ūminių infekcijų, infekcijų ir ikivėžinių pažeidimų atvejais, susijusiais su 16 ir 18 tipų ŽPV. Mokslininkai turi kryžminės apsaugos nuo ūminių infekcijų, sukeltų kitų onkogeninių ŽPV 45 ir 31 tipų [12] 15–25 metų amžiaus moterų grupėje, įrodymų. Įrodytas stiprus ir nekintamas imuninis Cervarix® atsakas 10–55 metų amžiaus moterų grupėje.

Per pastaruosius penkerius metus klinikiniuose tyrimuose dalyvavo 40 tūkst. moterų. Tyrimų duomenimis, ši vakcina yra saugi ir gerai toleruojama.

Apie tyrimą [1]

Tyrime dalyvavo 18 644 moterys nuo 15–25 metų iš keturių žemynų: Azijos, Europos, Lotynų ir Šiaurės Amerikos (iš 14 šalių).

Tai tarpiniai rezultatai, gauti per 15 mėnesių nuo pirmosios vakcinacijos. Tyrime dalyvavo moterys, kurioms jau buvo diagnozuota žmogaus papilomos viruso infekcija, arba tos moterys, kurioms tyrimo pradžioje buvo rasta citologinių pokyčių (pakitęs PAP tepinėlis).  

Pirminis tarpinių tyrimų uždavinys – nustatyti vakcinos veiksmingumą prieš ikivėžinius susirgimus, kuriuos sukelia 16 ir 18 virusų tipai toms moterims, kurioms nustatytas neigiamas viruso DNR tyrimo rezultatas ir buvo seroneigiamos atitinkamų vakcinų tipų atvejais. Antrasis uždavinys – vakcinų imunogeniškumo ir saugumo nustatymas prieš 16, 18 ir kitų vėžį sukeliančių virusų tipų infekcijas, kurios tęsiasi 6 ir 12 mėnesių.

Klinikiniu tyrimu, atliktu Vokietijoje ir Lenkijoje, įrodyta, kad CervarixTM 100 proc. apsaugo nuo pagrindinių gimdos kaklelio vėžio sukėlėjų – 16 ir 18 onkogeninių tipų ŽPV ir vyresnes nei 25 metų moteris. Šių tyrimų duomenys, rodantys didelį GSK vakcinos imunogeniškumą vyresnių moterų organizme, nuteikia labai optimistiškai.

Apie gimdos kaklelio vėžį

Kiekvienais metais visame pasaulyje daugiau kaip 500 tūkst. moterų diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys. Nuo šios ligos per metus miršta daugiau kaip 280 tūkst. moterų [7]. Gimdos kaklelio vėžys JAV yra viena dažniausių moterų nuo 20 iki 39 metų mirties priežasčių (daugiau moterų miršta tik nuo krūties vėžio) [8].

Lietuvoje kiekvienais metais gimdos kaklelio pokyčių nustatoma 5 tūkst. moterų, iš jų daugiau kaip 500 moterų suserga gimdos kaklelio vėžiu. Nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje per metus miršta apie 270 moterų – penkios moterys kiekvieną savaitę [15]. Gimdos kaklelio vėžys ir ikivėžiniai pokyčiai sukelia didelių sveikatos, psichologinių ir socialinių problemų [9].

Tyrimai rodo, jog šiuo metu yra 2,3 proc. 14–59 metų moterų, infekuotų žmogaus papilomos viruso 16 ar 18 tipais. Abiem viruso tipais dabar yra užsikrėtusios tik 0,1 proc. pasaulio moterų. Tačiau dauguma tų moterų (daugiau kaip 99,9 proc.) gali tikėtis teigiamo vakcinos poveikio, jeigu infekcija nėra aktyvi ar yra tik rizikos veiksnys, galintis turėti įtakos infekcijai atsirasti [10]. Dauguma infekcijų, galinčių sukelti gimdos kaklelio vėžį, išnyksta savaime [11], bet negarantuojama, jog jos vėl nepasikartos [10]. Kai kurios infekcijos persistuoja ir gali sukelti ikivėžinius pokyčius, kurie savo ruožtu gali suvėžėti. 

Literatūros sąrašas

1. Paavonen, J., Jenkins, D., Bosch, X., et al. Efficacy of a human papillomavirus (HPV)–16/18 L1 virus–like particle (VLP) AS04 vaccine: a phase III randomized, controlled trial in young women, Published in June issue of Lancet 2007.
2. Muñoz N, Bosch X, Castellsague X et al. Against which human papillomavirus types shall we vaccinate and screen? The international perspective. International Journal of Cancer, 2004; 111: 278–285.
3. Julie Louise Gerberding, M.D., M.P.H. Report to Congress: Prevention of Genital Human Papillomavirus Infection. Centre for Disease Control and Prevention Department for Health and Human Services. January 2004.
4. Pagluisi, S., Aguado, T., et al. Efficacy and Other Milestones for Human Papillomavirus Vaccine Introduction. Vaccine 23 (2004) 569–578.
5. Gall, S., et al. Sustained Efficacy up to 5.5 years in women vaccinated with an AS04 Adjuvanted HPV 16/18 L1 VLP Vaccine. Presented at AACR Medical Meeting. April 17, 2007.
6. Cervarix Summary of Product Characteristics. Therapeutic Goods Association, Australia.
7. World Health Organization. Initiative for Vaccine Research. http://www.who.int/vaccine_research/diseases/hpv/en/ Accessed on May 2, 2007.
8. Jemal A, Murray T, Ward E, Sammuels A et al. Cancer Statistics, 2005. Cancer Journal for Clinicians 2005; 55; 10–30.
9. Basen–Engquist K, Paskett ED, et al. Cervical cancer. Cancer 2003; 98: 2009–2014.
10. Dunne E, Unger E, et al. Prevalence of HPV Infection Among Females in the United States. Journal of the American Medical Association, 2007; 297: 813–819.
11. Saslow et al. American Cancer Society Guideline for Human Papillomavirus (HPV) Vaccine Use to Prevent Cervical Cancer and Its Precursors. CA Cancer J Clin 2007;57;7–28.
12. Viscidi R, Schiffman M, Hildesheim A, et al. Seroreactivity to Human Papillomavirus (HPV) Types 16, 18, or 31 and Risk of Subsequent HPV Infection: Results from a Population–Based Study in Costa Rica. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, 2004;13, 324–327.
13. Giannini SL, et al. Enhanced humoral and memory B cellular immunity using HPV16/18 L1 VLP vaccine formulated with the MPL/aluminum salt combination (AS04) compared to aluminium salt only. Vaccine 2006 24: 5937–5949.
14. Sandra L. Giannini, Emmanuel Hanon, Philippe Moris, Marcelle Van Mechelen, Sandra Morel, Francis Dessy, Marc A. Fourneau, Brigitte Colau, Joann Suzich, Genevieve Losonksy et al. Enhanced humoral and memory B cellular immunity using HPV16/18 L1 VLP vaccine formulated with the MPL/aluminium salt combination (AS04) compared to aluminium salt only. Vaccine, Volume 24, Issues 33–34, 14 August 2006, Pages 5937–5949.
15. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto vėžio registro centro duomenys.

Informacija parengta pagal „GlaxoSmtihKline” pateiktą medžiagą.

Dalintis