Biožymuo ST2 – sergantiesiems širdies nepakankamumu

AKCIJA!

2020 birželio 8 d. - rugsėjo 8 d.

Tyrimai dėl širdies nepakankamumo tik 55 Eur!

 • ST2 biožymuo (ang. Suppression of Tumorgenicity 2) – 35 Eur 56 Eur ;
 • ProBNP (NT - pro-smegenų natriuretinis peptidas) – 20 Eur 32 Eur ; Plačiau
 • Tyrimo medžiagos paėmimas iš ligonio procedūriniame kabinete – 0 Eur.

Kaina galioja užsakant abu tyrimus kartu.
Tiriamas veninis kraujas.


Širdies nepakankamumas dažnai vadinamas šių laikų epidemija. Šiai ligai būdingi paūmėjimo epizodai, ligoniams tenka ne po vieną kartą gulėti ligoninėje. Hospitalizuojami pacientai dažnai skundžiasi dusuliu, o tai labai nespecifinis simptomas.

Jis pasitaiko ne tik esant ūminiam širdies nepakankamumui, bet ir paūmėjus lėtinei obstrukcinei plaučių ligai, esant plaučių uždegimui, plaučių embolijai bei kt. ligoms. Aiškinantis dusulio priežastis užsitęsia diagnostikos procesas, todėl ligonis priverstas ilgiau gulėti ligoninėje, liga komplikuojasi, kartais pacientas dėl komplikacijų miršta. Taigi diagnozuoti širdies nepakankamumą, parinkti tinkamiausią gydymą, nustatyti ligos prognozes yra sudėtinga.

Šiandien širdies nepakankamumo diagnostikai ir gydymui vis dažniau pasitelkiami biologiniai kraujo žymenys.

Šie tyrimai padeda:

 • dusuliu besiskundžiantiems pacientams patvirtinti arba paneigti širdies nepakankamumo diagnozę;
 • parinkti tinkamiausią gydymą, efektyvias vaistų dozes paūmėjus širdies nepakankamumui;
 • nustatyti, kada tinkamiausias laikas išleisti namo ligoninėje gydomą pacientą;
 • įvertinti, ar pacientui yra didelė pakartotinės hospitalizacijos rizika, ir laiku užkirsti jai kelią.

Kuo biožymuo ST2 svarbus kardiologiniams ligoniams

Biožymuo ST2 (angl. Suppression of Tumorigenicity 2) yra interleukino 1 receptorių šeimos narys. Ši šeima atlieka pagrindinį vaidmenį reguliuojant imuninį atsaką.

ST2 yra lėtinių širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip aterosklerozė ir širdies nepakankamumas, priežastinis veiksnys. ST2 laikomas nepalankiu biožymeniu lėtinių uždegiminių širdies ir kraujagyslių ligų patogenezėje. Uždegimas ir endotelio disfunkcija susiję su aterosklerozės patogeneze ir sukelia medžiagų apykaitos sutrikimus, pavyzdžiui, CD, aterosklerozę arba metabolinį sindromą, smegenų kraujagyslių ligą. Žymuo suteikia papildomos informacijos apie širdies nepakankamumo išsivystymo riziką ir progresavimą, miokardo remodeliavimąsi.

Daugybė klinikinių tyrimų rodo, jog pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu ar kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis, ST2 lygis kraujyje gali:

 • suteikti informacijos apie paciento būklę;
 • padėti įvertinti pakartotinos hospitalizacijos riziką;
 • padėti įvertinti mirties riziką;
 • padėti įvertinti gydymo efektyvumą;
 • padėti atrinkti potencialius išsivystyti širdies
 • nepakankamumui pacientus bendroje (besimptomėje) populiacijoje.

ST2 tyrimo reikšmės vertinimas

ST2 ekspresuojamas kardiomiocitų kaip atsakas į širdies pažaidą. ST2 reikšmė kinta greitai, priklausomai nuo paciento būklės.

ST2 normali vidutinė koncentracija yra 18 ng/ml, ST2 slenkstinė riba 35 ng/ml patvirtinta klinikiniais tyrimais. Jei ji mažesnė, tęskite paskirtą gydymą, geras atsakas į skiriamą gydymą; jei didesnė, didėja pakartotinos hospitalizacijos ir mirties rizika, reikia peržiūrėti skirto gydymo schemą.

Kuo išsiskiria biožymuo ST2

ST2 koncentracijai nedaro įtakos amžius, lytis, KMI, širdies nepakankamumo etiologija, prieširdžių virpėjimas, anemija, ST2 koncentracija nekoreliuoja su inkstų funkcija.

ST2 lygis greitai kinta keičiantis paciento būklei – palengvina gydytojams sprendimų priėmimą, jei reikia greitai skirti ar pakeisti gydymą, laiku hospitalizuoti.

ST2 koncentracija kraujyje gali geriausiai prognozuoti sergančiųjų širdies nepakankamumu pacientų būklę, anksti išskirti didelės rizikos širdies nepakankamumu sergančius pacientus, parodyti pakartotinos hospitalizacijos būtinybę ir mirties riziką.

ST2 naudojimas pasaulyje

ST2 kaip miokardo fibrozės žymuo nuo 2013 m. įtrauktas į Amerikos kardiologijos kolegijos ir Amerikos širdies asociacijos širdies nepakankamumo gydymo gidus kaip nepriklausomas pridėtinės rizikos žymuo. 2014 m. kovo mėn. tarptautinė komisija, kurią sudarė ekspertai iš JAV, Europos ir Azijos šalių, apibendrino ST2 naudą. Rezultatai publikuoti „The American Journal of Cardiology” (April, 2015).

Jau ir Lietuvoje yra galimybė nustatyti ST2 koncentraciją plazmoje ELISA metodu – tai kiekybinis greitas tyrimas; tyrimo rezultatas gaunamas tą pačią dieną per 2 val.

Kaip dažnai ir kada rekomenduojama tirti ST2 pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu

Šie žymenys sergantiesiems ūminiu širdies nepakankamumu tiriami:

 • hospitalizuojant pacientą;
 • ruošiantis išrašyti iš stacionaro;
 • kiekvieno apsilankymo pas kardiologą metu.

Sergantiesiems lėtiniu širdies nepakankamumu ST2 rekomenduojama tirti atsižvelgiant į paciento būklę ir pagal rizikos grupę 1 kartą per metus/3–4 kartus per mėnesį arba kiekvieno apsilankymo pas kardiologą metu.

Šio žymens vertinimas naudingas išskiriant pacientus, turinčius didelę riziką sirgti širdies nepakankamumu, pirminei ligos prevencijai.

Pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, miokardo fibrozės žymuo ST2 parodo ne tik pakartotinos hospitalizacijos ar mirties galimybę, bet ir papildo plazmos natriuretinių peptidų suteikiamą informaciją. Naudojant apibendrintus skirtingų širdies žymenų tyrimų rezultatus, gaunami nepriklausomi ir vienas kitą papildantys duomenys, kurie pagerina sergančiųjų gydymo kokybę.

Kaip biožymuo ST2 gali sumažinti pakartotinos hospitalizacijos ir gresiančios mirties riziką

ST2 suteikia papildomos informacijos apie paciento būklę ir leidžia sumažinti mirties, pakartotinos hospitalizacijos riziką ūminiu bei lėtiniu širdies nepakankamumu sergantiems pacientams, kartu sumažinti ligoninės ir valstybės ekonominę naštą. Širdies nepakankamumas yra pagrindinė vyresnių nei 65 m. pacientų hospitalizavimo priežastis.

25 proc. išrašytų pacientų pakartotinai hospitalizuojami po 30 d., 44 proc. – po 60 d. ir 50 proc. – po 6 mėn. Atlikus ST2 tyrimą prieš išrašant pacientą iš ligoninės ir nustačius didesnes nei „slenkstinė” ST2 vertes, galima 17,3 proc. sumažinti pakartotinos hospitalizacijos poreikį ir 17,6 proc. – mirštamumą per 30 d. laikotarpį.

Ar būtina registruotis?

Taip, šiuo metu - būtina išankstinė registracija.

Kaip sužinoti tyrimų rezultatus?

 • Tyrimų rezultatai bus parengti per 2 val.
  Juos galėsite atsiimti registratūroje arba Jums pageidaujant atsiųsime el. paštu.
 • Dėl tyrimų interpretacijos kreipkitės į laboratoriją tel. +370 5 247 64 17.

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT


 

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT


 
Konsultacijos ir registracija +370 698 00000
Medicinos diagnostikos ir gydymo centras
V. Grybo g. 32, A
Vilnius, Vilniaus apskritis LT-10318 Lietuva

Telephone: (8-5) 2333000
Telephone: 8 698 00 000
Fax: (8-5) 2709127