2020 09 07
Inovatyvus prostatos vėžio biožymenų tyrimas leidžia vyrams išvengti sudėtingų ir skausmingų tyrimų

Jau beveik metus Medicinos diagnostikos ir gydymo centre teikiama galimybė atlikti inovatyvų prostatos vėžio biožymenų tyrimą, kuris leidžia ne tik tiksliai įvertinti prostatos vėžio riziką ir agresyvymą, bet ir kai kuriais atvejais išvengti papildomų sudėtingų ir skausmingų tyrimų.

„Prostatos vėžys šiandien yra dažniausiai pasitaikanti vyrų piktybinė liga Lietuvoje, todėl jos ankstyvai diagnostikai skiriamas ypatingas dėmesys. Į ligos rizikos grupę patenkantys vyrai pirmiausia tiriami atliekant prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą iš kraujo , o esant padidėjusiai jo reikšmei – dažniausiai atliekama prostatos biopsiją. Tačiau praktika rodo, kad dėl PSA jautrumo beveik pusė biopsijų atliekamos be reikalo, nors tai sudėtingas invazinis tyrimas, dėl kurio vyrai patiria nepatogumų. Skystąja biopsija paremtas molekulinis testas, atliekamas tiriant paciento šlapimą, leidžia tiksliau įvertinti vėžio riziką ir tikimybę, neatliekant sudėtingų, skausmingų tyrimų, t. y. išvengiant kai kuriais atvejais nereikalingos prostatos biopsijos. Šis tyrimas itin aktualus pacientams, kurių PSA reikšmė padidėjusi nežymiai ir svarstoma dėl papildomų invazinių tyrimų reikalingumo“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Laboratorinės diagnostikos centro vadovė Monika Mauliūtė.

Atliekant šį testą, nustatomi prostatos vėžio biožymenys PCA3 ir TMPRSS2:ERG, kurie daugelio tyrėjų laikomi vienais patikimiausių. Tyrimo rezultatas parodo kliniškai reikšmingo vėžio riziką ir kokia tikimybė, jei būtų atliekama biopsija, kad ji bus teigiama.

Jei nustatoma maža kliniškai reikšmingo vėžio rizika, biopsijos galima atsisakyti. Tiesa, esant didelei kliniškai reikšmingo prostatos vėžio rizikai, galutinė diagnozė ir toliau įvertinama imant prostatos audinio mėginį, t. y. atliekant biopsiją.

Svarbu ir tai, kad ši tyrimo metodika buvo sukurta Lietuvoje, o jos klinikinis veiksmingumas ištirtas būtent su Lietuvos, o ne kitų šalių gyventojais. Taigi ji pritaikyta būtent mūsų šalies vyrams.

Kadangi biožymenų tyrimas atliekamas tiriant šlapimą, pacientui nebūtina specialiai ruoštis, tyrimas neinvazinis ir neskausmingas. Tuo tarpu prostatos biopsijos tyrimas yra invazinis, sudėtingas, šiems tyrimams būdinga paklaida, kai biopsija neparodo ligos, jei procesas dar tik prasidėjęs ir darinys labai mažas.

Prostatos, arba priešinės liaukos, vėžys yra viena dažniausiai vyrams diagnozuojama vėžio forma Europoje. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, kasmet Lietuvoje diagnozuojama beveik trys tūkstančiai naujų prostatos vėžio atvejų. Tai sudaro apie 30 proc. visų Lietuvos vyrams nustatomų vėžio atvejų. Kaip ir kitų ligų atveju, gydymo sėkmė didesnė ir ligos prognozė palankesnė, jei ji diagnozuojama anksti.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras yra vienas privačios medicinos pradininkų Lietuvoje, veikiantis jau beveik 25 metus. Kasmet jame apsilanko per 60 tūkst. pacientų, dirba apie  200 gydytojų specialistų.

Tyrimo kainos ČIA

Apie Laboratorinės diagnostikos centrą plačiau ČIA

© 2020 MDGC. Autorių teisės saugomos.