Kraujo tyrimai dėl osteoporozės - „Beta-Cross Laps“ ir P1NP
Kasmet pasaulyje dėl osteoporozės įvyksta 2,5 milijono kaulų lūžių vyresniems nei 50 metų vyrams ir moterims. Pasirūpinkite savo sveikata laiku!
„Beta-Cross Laps“ ir P1NP yra vieni pagrindinių tyrimų, padedančių nustatyti osteoporozę, įvertinti kaulų lūžių riziką ar kontroliuoti ligos progresavimą.
Nors šiuo metu osteoporozė nėra išgydoma, yra vaistų, padedančių sustabdyti arba sulėtinti jos progresavimą. todėl svarbu laiku atlikti reikiamus tyrimus – tai „Beta-Cross Laps“ žymens, parodančio kaulų irimą, ir P1NP žymens, parodančio kaulų formavimąsi (gamybą), tyrimai. Kaulų irimo (med. vad. rezorbcijos) žymenų („Beta-Cross Laps“) padidėję lygiai gali anksčiau parodyti žymius kaulų masės pakitimus nei atliekant kitus tyrimus.
Šie kaulų žymenų tyrimai padeda:
- įvertinti žmonių riziką dėl kaulų masės netekimo,
- stebėti terapijos efektyvumą ir nustatyti gydymo režimo nesilaikančius ligonius ir ligonius, kuriems taikoma terapija yra neveiksminga;
- įvertinti kaulų lūžių riziką ir BMD (kaulų mineralinis tankis, angl. „Bone Mineral Density“) pokyčius taikant gydymą.
Kaulų žymenys nėra naudojami vien tik osteoporozei vertinti. Jie turi klinikinę reikšmę vertinant kitas su kaulais susijusias ligas, tokias kaip Pedžeto kaulų liga, pirminis ir antrinis hiperparatiroidizmas, osteomaliacija arba metabolinė kaulų liga.
Ką parodo šie tyrimai?
- Aukšti kaulų irimo (med. vad. rezorbcijos) žymenų rodikliai (T>2) parodo 2 kartus didesnę kaulų lūžių riziką.
- Šie žymenys gali būti naudojami įvertinant lūžių riziką pasirinktiems ligoniams, kuriems BMD (kaulų mineralinis tankis, angl. „Bone Mineral Density“) ir klinikinės rizikos veiksniai nėra pakankami priimant sprendimą dėl gydymo.
- Ligoniams, sergantiems osteoporoze, nustačius labai didelius kaulų žymenų lygius (T>3), gali būti įtariamos kitos metabolinės kaulų ligos, tarp jų ir piktybinės.
Amžius, lytis ir menopauzės būklė gali būti veiksniai, lemiantys kaulų žymenų tyrimus.
Osteoporozės gydymas
Osteoporozė gydoma vaistais ir kitomis priemonės, pavyzdžiui, papildais, kineziterapija ir kt. Yra patvirtintos gydymo schemos, kurias naudojant galima padėti sustiprinti kaulus bei sumažinti lūžių riziką iki 50 %. Osteoporozę būtina gydyti, norint užtikrinti kokybišką gyvenimą, judėjimo laisvę ir užkirsti kelią kaulų lūžiams.
Yra dvi skirtingos gydymo strategijos: antirezorbcinė terapija, kurios tikslas – apsaugoti nuo tolesnio kaulų masės netekimo, bei anabolinė terapija, kurios tikslas – padidinti naujų kaulų statymą.
Kaulų žymenų naudojimas terapiniam stebėjimui
Kaulų žymenų tyrimus reikia atlikti ryte, prieš 9 val., nevalgius.
Išsamūs tyrimų rezultatai pateikiami po 2 val.