Riebalų apykaitos

Riebalų apykaitos tyrimai leidžia nustatyti kraujo riebalų (lipidų) apykaitos rodiklius ir įvertinti rizikos veiksnius susirgti sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

Cholesterolio padidėjimas yra glaudžiai susijęs su rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Nustatyta, kad plazmos bendrojo cholesterolio padidėjimas 10 proc. koronarinės širdies ligos dažnį padidina net 27 proc.

Cholesterolis yra ypač svarbus žmogaus organizmo riebalas (lipidas). Jis naudojamas visų ląstelių sienelių statyboje, steroidinių hormonų gamyboje, vitamino D, tulžies rūgšties sintezėje. Tačiau žmogaus organizmas neturi fermentų, skaldančių cholesterolį, todėl jo apykaitoje yra gausybė schemų ir pakopų, kurias svarbu įvertinti ir žinoti, norint laiku įspėti XXI amžiaus „marą“ – aterosklerozės, dėl kurios ištinka miokardo infarktas ar insultas, vystymąsi.

Padidėję cholesterolio kiekiai gali būti esant hipotiroidizmui (skydliaukės liga), nefrotiniam (dėl inkstų ligos) sindromui, sergant diabetu bei įvairiomis kepenų ligomis.

Trigliceridai yra pagrindiniai žmogaus organizme kaupiami lipidai. Jie sudaro apie 95 proc. žmogaus riebalinio audinio lipidų. Padidėjusi trigliceridų koncentracija gali būti susijusi su padidėjusia rizika sunkios aterosklerozės atveju. Didelė trigliceridų koncentracija bei hiperlipidemija gali būti paveldėta arba tokių ligų kaip diabetas, inkstų akmenligė, tulžies akmenligė ir medžiagų apykaitos sutrikimų, susijusių su endokrininiais sutrikimais, pasekmė. Ypač didelės trigliceridų koncentracijos kraujyje pasitaiko ūmaus pankreatito (kasos uždegimo) ir alkoholizmo atvejais. Trigliceridai patenka į organizmą su maistu arba sintezuojami pačiame organizme. Trigliceridų koncentracija su amžiumi laipsniškai didėja.

Kompleksiškai vertinami kiti ne mažiau svarbūs lipidų apykaitos sutrikimą parodantys kraujo tyrimai. Tai – MTL-chol (mažo tankio lipoproteinų cholesterolis), kuris dar vadinamas „bloguoju“ cholesteroliu. Jo padidėjimas turi kone svarbiausią reikšmę aterosklerozės ir ypač koronarų sklerozės vystymuisi.

Tiriant MTL-chol, svarbu nustatyti ir DTL-chol (didelio tankio lipoproteinų cholesterolis), kuris dar vadinamas „geruoju“ cholesteroliu. Jo pagrindinė funkcija – išnešti cholesterolį iš kraujagyslių endotelio į kepenis. Diagnozuojant rizikos laipsnį, šiuo atveju svarbus yra DTL-chol sumažėjimas.

Ne mažiau svarbus tyrimas – Lp(a), kuris parodo, ar neturite įgimto rizikos veiksnio dėl aterosklerozės. Įvairūs tyrimai parodė, kad Lp(a) yra savarankiškas širdies koronarinių, smegenų kraujagyslių bei venų tromboebolinių ligų rizikos veiksnys, kurio svarba ypač padidėja vidutinio amžiaus vyrams bei moterims po menopauzės.

Tiriamas veninis kraujas (atvykti nevalgius ir negėrus 12 val.

Tyrimų atsakymai – tą pačią dieną.

1.
Apolipoproteinas A1 (APOA1)
2.
Apolipoproteinų A1 ir B santykio nustatymas
3.
Apolipoproteinas B (APOB)
4.
Cholesterolis (CHOL)

Tyrimas labai svarbus vertinant riziką susirgti koronarine širdies liga ir miokardo infarktu.
5.
Cholesterolio aterogeniškumo koeficiento apskaičiavimas
6.
Didelio tankio lipoproteinų cholesterolis (DTL-chol)

Vad. „gerasis“ cholesterolis, kurio normali koncentracija mažina riziką susirgti koronarine širdies liga, o sumažėjus jo koncentracijai, kyla grėsmė susirgti.
7.
Lipoproteinas a [Lp(a)]

Lipoproteino (a) koncentracijos padidėjimas kraujyje yra paveldimas. Jo padidėjimas kelia grėsmę susirgti ankstyva koronarine širdies liga, padidėjimas taip pat siejamas su nekontroliuojamu cukriniu diabetu, sunkia hipotireoze (susilpnėjusia skydliaukės funkcija), smegenų kraujagyslių stenoze (susiaurėjimu).
8.
Mažo tankio lipoproteinų cholesterolis (MTL-chol)

Vad. „blogasis“ cholesterolis, kurio koncentracijos didėjimas itin didina riziką susirgti koronarine širdies liga.
9.
Trigliceridai (Trig)

Koncentracijos padidėjimas kraujyje siejamas su bendru lipidų koncentracijos kraujyje padidėjimu arba trigliceridų gali padidėti dėl kitų priežasčių: negydyto cukrinio diabeto, išeminės širdies ligos, miokardo infarkto ir kt.

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT


 

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT


 
Konsultacijos ir registracija +370 698 00000
Medicinos diagnostikos ir gydymo centras
V. Grybo g. 32, A
Vilnius, Vilniaus apskritis LT-10318 Lietuva

Telephone: (8-5) 2333000
Telephone: 8 698 00 000
Fax: (8-5) 2709127