Medicinos diagnostikos ir gydymo centre galima pasiskiepyti 3-ų rūšių vakcinomis, apsaugančiomis nuo dažniausio gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo ŽPV tipo virusų: Gardasil9, Silgard ir Cervarix.

Gimdos kaklelio vėžio prevencija

Gimdos kaklelio vėžys – antra labiausiai paplitusių vėžio rūšių tarp jaunesnių nei 45 metų moterų. Susirgti gimdos kaklelio vėžiu gali kiekviena moteris, nepriklausomai nuo amžiaus ar paveldimumo.

Įrodyta, kad 99,77 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų sukelia žmogaus papilomos virusas (toliau – ŽPV), kuris dažniausiai plinta lytiniu keliu. ŽPV tai pat, nors ir retai gali būti perduodamas motinos savo vaikui vaginalinio gimdymo metu arba nuo lytinių organų tiesiogiai, pirštais liečiant lytinius organus.

Vakcinos, galinčios apsaugoti nuo ŽPV

Vakcina Silgard saugo nuo ligų, kurias sukelia ŽPV 6, 11, 16 ir 18 tipai.

Šios ligos yra moters lyties organų (gimdos kaklelio, išorinių lyties organų ir makšties), išangės ikivėžinės pažaidos, vyrų ir moterų lyties organų karpos bei gimdos kaklelio ar išangės vėžys.

Užtikrinama net 10 metų apsauga nuo aukščiau minėtų ŽPV sukeltų ligų. Silgard sukelia atitinkamiems viruso tipams specifinių antikūnų gamybą ir klinikiniuose tyrimuose buvo įrodyta, kad apsaugo nuo 6, 11, 16 ir 18 tipų ŽPV sukeltų ligų moteris nuo 16 iki 45 metų ir vyrus nuo 16 iki 26 metų amžiaus. Be to, vakcina sukelia viruso tipui specifinių antikūnų gamybą vaikams ir paaugliams nuo 9 iki 15 metų.

Išsamesnė informacija apie vakciną – svetainėje www.viskastavorankose.lt.

Vakcina Gardasil9 leidžiama norint apsaugoti nuo ligų, kurias sukelia 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 ar 58 tipo ŽPV.

Gardasil9 paskiepyto žmogaus imuninė sistema (natūrali organizmo gynybinė sistema) sukelia antikūnų prieš devynis vakcinoje esančius ŽPV tipus gamybą ir taip padeda apsisaugoti nuo minėtų virusų sukeliamų ligų: moters lyties organų (gimdos kaklelio, išorinių lyties organų ir makšties), išangės ikivėžinių pažaidų ir vėžio bei vyrų ir moterų lyties organų karpų. Vakcina skirta vaikams bei paaugliams nuo 9 metų ir suaugusiesiems.

Išsamesnės informacija apie vakciną – svetainėje www.viskastavorankose.lt.

Rizikos grupės

Didžiausia rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu yra moterims, kurioms per 30 metų. Todėl turinčios ŽPV infekciją moterys, kurioms per 30 metų, turi reguliariai tikrintis.

Laiku nustatyta diagnozė beveik 100 proc. užtikrina sėkmingą ankstyvų gimdos kaklelio vėžio stadijų gydymą.

Diagnostika

Moterų diagnostika amžiaus grupėje per 30 m. atliekama pagal šią schemą:

DNA papTM:
Hybrid Capture 2 ŽPV DNR-testas + PAP tepinėlis

ŽPV neigiamas (-)

PAP neigiamas (-)

ŽPV neigiamas (-)

PAP teigiamas (+)

ŽPV teigiamas (+)

PAP neigiamas (-)

ŽPV teigiamas (+)

PAP teigiamas (+)

Jokios rizikos.

Kitas patikrinimas - po 3 metų.

Pakartotinis tyrimas po 6-12 mėnesių (PAP testas > III D: konsultacija dėl displazijos, kolposkopija).

Pakartotinis tyrimas po 6-12 mėnesių (ŽPV - aukštos rizikos tipų testas, 2 kartus teigiamas: konsultacija dėl displazijos, kolposkopija).

Nedelsiant tęsti diagnozavimą

(konsultacija dėl displazijos, kolposkopija).

Jei Jums per 30 m. ir nebuvo atlikti aukščiau išvardyti tyrimai ar jie atlikti daugiau nei prieš 2 m., kreipkitės į Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akušerius-ginekologus, kurie suteiks informacijos apie minėtus tyrimus ir paskirs juos.

© 2019 MDGC. Autorių teisės saugomos.