Ankstyva žarnyno vėžio diagnostika gali išgelbėti gyvybę

2007 05 28

Ankstyva žarnyno vėžio diagnostika gali išgelbėti gyvybę

Žarnyno vėžys pagal sergamumą tarp vėžio ligų užima trečiąją vietą pasaulyje, tačiau laiku diagnozavus šią grėsmingą ligą – pasveikimo galimybė labai didelė. Medicinos diagnostikos centre atliekamas naujos kartos Tumor M2-PK tyrimas, padedantis nustatyti kolorektalinį (gaubtinės ir tiesiosios žarnos) vėžį.

Lietuvoje šis tyrimas atliekamas tik šioje medicinos įstaigoje.

Pasitikrinti svarbu, nes kolorektalinis vėžys, kaip ir kiti navikai, vystosi iš normalaus audinio – gali prasidėti nuo mažos ataugos, vadinamojo polipo. Du trečdaliai visų žarnyno polipų yra adenomatoziniai – galintys supiktybėti. Iš šių polipų atsiranda daugelis kolorektalinio vėžio rūšių. Vystymosi laikas varijuoja nuo 2 iki 10 ar daugiau metų.

Kai kolorektalinis vėžys aptinkamas ankstyvose stadijose (idealiai prieš prasidedant vėžio metastazavimui), jo prognozė yra daug geresnė – įmanomas efektyvus gydymas.

Medicinos diagnostikos centro laboratorijos vedėja gydytoja Ina Šapranauskienė teigia, kad „profilaktika ir ankstyva diagnostika yra dvi svarbiausios ir efektyviausios strategijos, siekiant išsaugoti gyvybę, sumažinti vėžio ligų skaičių ir pašalinti vėžį, kaip vieną svarbiausių sveikatos problemų”.

Ankstyvai vėžio diagnostikai priskiriami apžiūros ir tyrimų metodai, padedantys kuo anksčiau diagnozuoti vėžio ligas.

Medicinos diagnostikos centre atliekami įvairūs laboratoriniai tyrimai, padedantys nustatyti kolorektalinį vėžį, tarp jų ir vadinamieji vėžio žymenys: Tumor M2-PK išmatose, karcinoembrioninins antigenas (CEA) ir karbohidratinis antigenas 19-9 (CA 19-9) kraujyje.

Tumor M2-PK nustatymo išmatose tyrimas – tai iš esmės naujos kartos tyrimas, pasižymintis ypatingu specifiškumu ir jautrumu (92,35 %).

Diagnostikoje plačiai taikomas įvairių fermentų ir jų izoformų, būdingų atskiriems audiniams, nustatymas. Tumor M2-PK – glikolizėje dalyvaujančio fermento piruvatkinazės dimerinė forma, jo padidėjęs kiekis yra būdingas naviko ląstelėms.

Tumor M2-PK tyrimas išmatose yra ne tik racionalus ir saugus testas. Atliekant šį tyrimą nebereikia gaišti laiko specialiai dietai ir nereikia rinkti 3 papildomų išmatų mėginių, pvz., slapto kraujo tyrimui, – užtenka vienos išmatų porcijos.

Daugelis atliktų tyrimų patvirtina, kad naviko M2-PK žymuo pasižymi didesniu jautrumu nei kiti vėžio žymenys (CEA ir CA 19-9) esant gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiui su metastazėmis kepenyse.

Išvardintais laboratoriniais tyrimais negalima patvirtinti vėžio ligos, jie tik įgalina atrinkti asmenis, kuriems randamas padidėjęs vėžio žymenų kiekis. Įtarus kolorektalinį vėžį, būtina atlikti instrumentinius tyrimus. Medicinos diagnostikos centre atliekami šie instrumentiniai tyrimai, padedantys nustatyti žarnyno vėžį: rektoskopija, sigmoidoskopija, kolonoskopija ir dvigubo kontrastavimo irigoskopija. Šių tyrimų metu paimama biopsinė medžiaga ir tiriamos audinių ląstelės dėl galimo piktybinio proceso, tokiu būdu yra patvirtinama arba atmetama diagnozė.

Gydytoja I. Šapranauskienė išskiria tokius požymius, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį ir kurie gali būti būdingi kolorektaliniam vėžiui: tuštinimosi pakitimai, kraujas išmatose, negyjančios žaizdos, neįprastas kraujavimas ar išskyros, sukietėjimai ar tinimai atskirose kūno vietose, pablogėjęs virškinimas, pilvo skausmai, anemija ar svorio netekimas, nepaaiškinamas stiprus nuovargis, nuolatinis vėmimas.

Labai svarbu žinoti tai, kad ankstyvosios stadijos vėžys gali ir neturėti jokių klinikinių požymių.

Kai kurie asmenys priklauso padidėjusios rizikos grupei – tai žmonės, patys sirgę vėžiu arba turintys paveldimumo faktorių (kurių pirmos eilės giminės serga ar sirgo vėžiu). Faktas, kad vaikai gali paveldėti pakitusius genus, jau yra patvirtintas. Rūkymas ir alkoholis didina riziką susirgti vėžiu.

Nepaisant išvardytų priežasčių, kiekvienas iš mūsų taip pat gali susirgti vėžiu.

Apie 98 proc. visų gaubtinės ir tiesiosios žarnos navikų yra adenokarcinomos (žarnos liaukinio audinio augliai). Daugiausia sergama Šiaurės Amerikoje, Australijoje ir tokiose Europos šalyse kaip Vokietija, Prancūzija ir Vengrija.

Gaubtinės žarnos vėžiu vienodai serga tiek vyrai, tiek moterys, o tiesiosios žarnos vėžiu dažniau serga vyrai (20–50 proc.). Gyvenimo rizika nuo gimimo iki kolorektalinio vėžio diagnozės yra 6 proc., o mirties rizika nuo kolorektalinio vėžio sudaro apie 2 proc. Tai yra 1 žmogui iš 3-ių, kuriems vystosi kolorektalinis vėžys, ši liga bus mirties priežastimi.

Lietuvos vėžio registro duomenimis, 2005 m. tarp vyrų buvo užregistruotas 741 kolorektalinio vėžio naujas atvejis (46,2 – 100 000 gyventojų, 4 vietoje po prostatos, plaučių ir odos vėžio), moterų – 744 nauji atvejai (40,6 – 100 000 gyventojų, 3 vietoje po krūties ir odos vėžio).

Dažniausiai gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu suserga vyrai ir moterys tarp 50 ir 70 metų amžiaus. Lietuvos vėžio registro duomenimis, šioje amžiaus grupėje nauji atvejai siekia 40–50 proc.

Jei liga yra laiku diagnozuojama, beveik 100 proc. pasveikstama, dėl to ankstyva diagnostika yra labai svarbi.

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT


 

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT


 
Konsultacijos ir registracija +370 698 00000
Medicinos diagnostikos ir gydymo centras
V. Grybo g. 32, A
Vilnius, Vilniaus apskritis LT-10318 Lietuva

Telephone: (8-5) 2333000
Telephone: 8 698 00 000
Fax: (8-5) 2709127