Lazerio terapija: mesk rūkyti jau šiandien

2016 11 02
Lazerio terapija: mesk rūkyti jau šiandien

Nuotrauka: www.nbcnews.com

Neringa Bagdonaitė, medicinos psichologė

Rūkymas yra viena labiausiai paplitusių priklausomybės ligų. Teritorinių ligonių kasų TLK-10 ligų klasifikatoriuje klasifikuojama kaip psichikos ir elgesio sutrikimas vartojant tabaką. Pagrindinė priklausomybę sukelianti medžiaga yra nikotinas, kuris užsirūkius pasiekia smegenis greičiau nei per 10 s. Tačiau priklausomybę nuo tabako nulemia ne tik specifinis nikotino poveikis centrinei nervų sistemai, bet ir asmeninės, socialinės, fiziologinės žmogaus savybės.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje rūko apie 47 proc. vyrų ir apie 12 proc. moterų. Nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta 3,5 milijono žmonių, o kiekvieną dieną – apie 10 000. Rūkymas sąlygoja apie 20 proc. bendro Lietuvos mirtingumo, tai yra apytiksliai 7 000 Lietuvos gyventojų miršta pirma laiko nuo rūkymo sukeltų ligų.

Nuolat rūkančiųjų mirtingumas yra apie 3 kartus didesnis nei nerūkančiųjų bet kokioje amžiaus grupėje. Šiandien žinoma daugiau nei 25 rūkymo sukeltos ligos. Ilgalaikis rūkymas padidina sergamumą ir mirtingumą nuo įvairių ligų, įskaitant širdies nepakankamumą ir miokardo infarktą, plaučių ir kitokį vėžį (gerklų, stemplės, kasos, šlapimo pūslės, gimdos kaklelio, kraujo) bei chronines obstrukcines kvėpavimo ligas (chroniškus bronchitus, emfizemas).

Tyrimais įrodyta, jog metus rūkyti, gerokai sumažėja rizika susirgti rūkymo sukeltomis ligomis.

Lazerio terapija – veiksminga pagalba metant rūkyti

Metantieji rūkyti, veikiami trumpalaikių nemalonių abstinencinių reiškinių, neretai pristinga jėgų priešintis nenumaldomam nikotino potraukiui, suabejoja savo sprendimu ir vėl griebiasi cigaretės.

Šiuolaikiniam žmogui lazerio terapija yra itin patrauklus būdas įveikti rūkymo priklausomybę, nes tam nereikia jokio išankstinio pasiruošimo, veikia efektyviai iš karto, neturi jokio šalutinio poveikio. Lazerinės procedūros metu medicininiu šviesos lazeriu stimuliuojami biologiškai aktyvūs taškai (nervų galūnėlės) ausyse, kurie skatina tam tikrų „gerųjų“ cheminių medžiagų išsiskyrimą organizme. Nutraukus rūkymą, pirmosios 3–5 paros laikomos sunkiausiomis per visą metimo laikotarpį, o lazerio procedūra itin veiksmingai šalina šiuos pirminius nemalonius psichovegetacinio pobūdžio nikotino abstinencijos simptomus.

Klinikinių tyrimų duomenimis, po lazerio procedūros organizmas palaiko endorfinų išsiskyrimą net 3–5 dienas, todėl abstinencijos simptomai ir stresas, susiję su nikotino stoka organizme, sumažėja iki minimumo.

 

Lazerio terapijos taikymo nauda organizmui:

 • šalina psichovegetacinius abstinencijos simptomus – dirglumą, nerimą, depresiškumą, mieguistumą, gerina dėmesio koncentraciją, miegą ir kt.;
 • skatina beta endorfinų, serotonino, kitų gerųjų neuromediatorių išsiskyrimą smegenyse, palaiko jų cirkuliavimą organizme;
 • veikia analgetiškai, mažina skausmą esant įvairiems lėtiniams skausmams (sąnarių, nugaros ir kt.);
 • pagerina limfos cirkuliaciją, mažina uždegiminius organizmo procesus, aktyvina imuniteto procesus.

Lazerio procedūra skiriama kartu su psichologo konsultacija, kuri būtina norint ištirti rūkymo priklausomybės sunkumo laipsnį, įvertinti ir paskatinti žmogaus motyvaciją, supažindinti su atkryčio rizika ir kitais svarbiais elgesio aspektais norint atsikratyti žalingo įpročio.

Privalumai metant rūkyti lazerinės terapijos pagalba:

 • prieš procedūrą suteikiama išsami priklausomybių psichologo konsultacija;
 • nikotino abstinencijos simptomai sumažėja iki minimumo;
 • šalina poreikį rūkyti pirmosiomis dienomis;
 • paspartina detoksikacijos procesus;
 • mažina emocinę įtampą, dirglumą, veikia atpalaiduojamai;
 • terapija neturi jokio šalutinio poveikio, yra visiškai neskausminga ir neinvazinė;
 • padeda įveikti rūkymo priklausomybę be didelių pastangų;
 • gydymo veiksmingumas yra patvirtintas įvairiais moksliniais tyrimais ir 10 kartų veiksmingesnis už kitus rūkymo metimo būdus;
 • remiantis 2012 m. atliktu statistiniu procedūros efektingumo tyrimu, sėkmingai metusių rūkyti koeficientas svyruoja nuo 70 iki 80 proc.;
 • tinka įvairiems rūkaliams;
 • saugus ir patikimas būdas rūkančioms nėščiosioms ir paaugliams.

Prieš atvykstant pas specialistą rekomenduojama visai nerūkyti tą dieną arba būti nerūkius bent 2 valandas iki procedūros, nevartoti kavos ar kitų stimuliatorių (energinių gėrimų, vaistų ir pan.).

 Teigiami pokyčiai metus rūkyti:

 • po 20 min. kraujo spaudimas ir pulsas tampa normalūs;
 • po 8 val. kraujyje perpus sumažėja nikotino ir anglies monoksido, normalizuojasi įsisotinamas deguonis, pradeda mažėti širdies priepuolio tikimybė;
 • po 24 val. anglies monoksidas pasišalina iš organizmo, iš plaučių pradeda valytis gleivės ir kiti dėl rūkymo suirę audiniai;
 • po 48 val. nikotinas pasišalina iš organizmo, labai pagerėja uoslė ir skonio jutimas;
 • po 72 val. pagerėja kvėpavimas, padidėja energijos kiekis;
 • po 2–12 sav. pagerėja kraujo cirkuliacija organizme;
 • po 3–9 mėn. sumažėja kosulys, dusulys, švokštimas;
 • po 5 metų perpus sumažėja širdies priepuolio tikimybė;
 • po 10 metų perpus sumažėja plaučių vėžio tikimybė, o širdies priepuolio tikimybė būna tokia, kaip ir niekada nerūkiusio žmogaus.

Metimas rūkyti gali būti vienas nuostabiausių grįžimų į gyvenimą. Atsinaujina kvėpavimas, uoslė ir skonio receptoriai. Metus rūkyti, užuodžiama net miltų ir lietaus lašų kvapą. Švari peleninė, laisvas pasaulis, o oda pradės kvepėti jumis, bet ne rūkalais. Įsivaizduokite, kaip sugrįžta jūsų savigarba metus rūkyti, kaip jaukiai jaučiatės.

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT


 

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT


 
Konsultacijos ir registracija +370 698 00000
Medicinos diagnostikos ir gydymo centras
V. Grybo g. 32, A
Vilnius, Vilniaus apskritis LT-10318 Lietuva

Telephone: (8-5) 2333000
Telephone: 8 698 00 000
Fax: (8-5) 2709127