2005 11 16

Medicinos diagnostikos centre - naujausi tyrimai ankstyvam vėžiui nustatyti

2005 11 16

Kuo vėžinės ląstelės skiriasi nuo įprastų? Pirmiausiai vėžinės ląstelės yra nediferencijuotos, turi padidėjusius branduolius, kuriuose  pakitęs chromosomų skaičius. Iš vėžinių ląstelių susiformuoja navikas ir metastazės. Pastarosios daugiausiai aptinkamos limfmazgiuose, kaulų čiulpuose ir kraujyje.

Vėžines ląsteles galima aptikti kraujyje

Vėžinės ląstelės kraujyje aptinkamos keliais metodais (imunohistocheminiu, tėkmės citometrija ir molekuliniais metodais). Molekuliniu metodu nustatoma kraujyje cirkuliuojanti specifinė vėžinių ląstelių medžiaga- iRNR (informacinė ribonukleininė rūgštis). Šis metodas tikslus ir greitas bei naudojamas, norint anksti nustatyti vėžio metastazes, pasirenkanr vėžio gydymo taktiką bei įvertinant vėžio gydymo efektyvumą.  Vėžį nustatyti galima aptikus kraujyje taip vadinamus vėžio žymenis, dažnai vadinamus vėžio markeriais. Tai  baltymai, fermentai ar biomolekulės, kurias gamina vėžinės ląstelės arba organizmo imuninės sistemos išskiriamos medžiagos, kurios atsiranda kraujyje kaip atsakas į auglį. Kuo didesnis  vėžio žymenų kiekis kraujyje, tuo labiau išplitęs vėžinis procesas. Vėžio žymenys gali būti bendri arba specifiški įvairioms vėžio formoms.

Naujas tyrimas krūties vėžiui nustatyti 

Medicinos diagnostikos centro PGR (polimerazės grandininės reakcijos) laboratorijoje atliekamas naujas tyrimas krūties vėžio pirminėms metastazėms išaiškinti. Tai žmogaus mamaglobino geno iRNR nustatymas jautria AT-PGR (atvirkštinės transkriptazės-PGR) metodika.

Žmogaus mamaglobinas (MAM) – tai neseniai atrastas (1996 m.) baltymas, kuris pradėtas naudoti kaip molekulinis krūties vėžio žymuo. Mamaglobinas yra specifinis krūties audinio vėžiui ir nustatomas kraujo serume.

PSA – ankstyvai prostatos vėžio diagnozei

Specifinis prostatos antigenas - PSA yra vienintelis žymuo, naudojamas ankstyvai prostatos vėžio diagnozei nustatyti. Kai PSA aptinkama virš 4 ng/ml – rekomenduojama prostatos biopsija diagnozei patikslinti. Jei PSA virš 20 ng/ml, tai rodo, kad vėžys jau išplito už prostatos ribų.

PSA yra labai jautrus prostatos vėžiui, jo padidėjimas atitinka auglio stadiją ir dydį. Tačiau nežiūrint to, PSA padidėjimui įtakos gali turėti ir kiti veiksniai. Pavyzdžiui vyresniems bei sergantiems gėrybine prostatos hiperplazija ar prostatitais vyrams, PSA gali būti didesnis nei norma. Šiuos pakitimus turi įvertinti gydytojas.

Dar PSA tyrimas yra vertingas, stebint prostatos vėžiu sergančių vyrų būklę. Jei po chirurginio ar chemoterapinio gydymo PSA koncentracija vėl pradeda augti, tai reškia, kad vėžys atsinaujino. Po tokio gydymo PSA koncentracija turi būti lygi 0.

Universalus vėžio žymuo

Vėžio žymuo Tumor M2 –PK  tai fermentas nebūdingas sveikiems organams, todėl taikomas kaip universalus vėžio žymuo stemplės, skrandžio, kasos, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, plaučių, krūties vėžiams, inkstų ląstelių karcinomai nustatyti.

Tumor M2-PK koncentracijos dydis kraujyje atitinka auglio stadiją, parodo auglio augimą ar jo nykimą. Tyrimo jautrumas didėja, jei kartu tirami kiti specifiniai vėžio žymenys.

Tumor M2-PK tyrimas atliekamas:

  • kaip papildomas tyrimas vėžiui nustatyti,
  • ankstyvų metastazių bei atsinaujinusiam vėžiui nustatyti,
  • gydymo efektyvumui įvertinti,
  • vėžio agresyvumui ir ligos aktyvumui nustatyti,
  • stebėti, ar solidiniai augliai yra jautrūs chemoterapijai.

Vėžys – nėra mirtina liga. Vėžys sėkmingai išgydomas pradinėse stadijose. Šie modernūs tyrimai yra nepamainomi nustatant vėžį ankstyvoje stadijoje ar jo ankstyvas metastazes bei parenkant teisingą terapinio ar chirurginio gydymo taktiką.

 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.