Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2006 12 05

Hila vakcina, apsaugančia nuo gimdos kaklelio vėžio, paskiepyta pirmoji Lietuvos moteris

2007 11 16

Š. m. gruodžio 1 d. Medicinos diagnostikos centre pirmąja priešvėžine vakcina „Silgard”, sukurta farmacinės bendrovės „Merck Sharp&Dohme“ (toliau – MSD), pasiskiepijo pirmoji Lietuvos gyventoja. Ja tapo Vilniuje dirbanti 26 metų žurnalistė Anželika Giedra.

Vakcina „Silgard“ pasiskiepijusi moteris įgys imunitetą gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo – žmogaus papilomos viruso (ŽPV) keturioms atmainoms. Ši vakcina gali apsaugoti nuo tokių ŽPV sukeliamų ligų, kaip gimdos kaklelio vėžys, vulvos ir makšties priešvėžinių pakitimų, vulvos bei genitalijų karpų (kandilomų).
Naujoji vakcina šių metų rugsėjį buvo įregistruota Europos Sąjungoje, o lapkričio mėnesį pasiekė Lietuvą.

„Nenoriu tapti vėžio auka“, – teigia pirmoji pasiskiepijusi moteris
„Žinau, kiek daug Lietuvos moterų kasmet suserga gimdos kaklelio vėžiu – nenoriu tapti viena iš jų, – sakė pasiskiepijusi žurnalistė Anželika Giedra. – Dėl šios ligos kasmet šimtai moterų netenka sveikatos, gyvenimo džiaugsmo ir net gyvybės. Džiaugiuosi, kad jau atsirado patikimas būdas apsisaugoti nuo klastingos ligos ir nedelsdama nusprendžiau pasinaudoti puikia galimybe“.
Kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys yra nustatomas daugiau nei 500 moterų. Mūsų šalyje miršta beveik kas antra šia liga susirgusi gyventoja. Pagal sergamumą ir mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuva pirmauja tarp ES šalių – kas savaitę dėl šio sunkios onkologinės ligos netenkame vidutiniškai 5 moterų. Gimdos kaklelio vėžys tiek mūsų šalyje, tiek Europoje yra antroji pagal dažnumą mirties priežastis po krūties vėžio tarp jaunų (15 - 44 m. amžiaus) moterų. 

Vakcinos sukūrimas žymi naują kovos su vėžiu etapą
Mokslininkų įrodyta, kad gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), dažniausiai plintantis lytiniu būdu bei per genitalijų gleivines. Medicinos tyrimų duomenimis, iki 70 proc. gyventojų per savo gyvenimą užsikrečia šiuo virusu.
Farmacijos bendrovės „Merck Sharp&Dohme“ (MSD) sukurta vakcina „Silgard” apsaugo nuo ŽPV 6,11,16 ir 18 tipų, kurie sukelia 70 proc. gimdos kaklelio vėžio ir 90 proc. lytinių organų karpų atvejų. Klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo 25 tūkst. moterų, parodė, kad naujoji vakcina veiksmingai užkirto kelią gimdos kaklelio vėžiui, taip pat priešvėžiniams ir potencialiai priešvėžiniams gimdos kaklelio pakitimams. Ji taip pat veiksmingai apsaugo nuo žmogaus papilomos viruso sukeliamų vulvos ir makšties priešvėžinių pakitimų ir genitalijų karpų.
MSD Lietuvos padalinio vadovo gydytojo Armen Manukian teigimu, laiku atliktas vakcinavimas išsaugos sveikatą ir gyvybę tūkstančiams pasaulio ir Lietuvos moterų. Jungtinėse Amerikos Valstijose vakcina „Silgard“ jau įtraukta į privalomą vaikų skiepijimo programą.

Paprasta skiepijimosi procedūra
Medicinos diagnostikos centro akušerės ginekologės Vidos Kudzienės teigimu, skiepijimas vakcina „Silgard“ yra tradicinė, greita ir paprasta skiepų procedūra. Injekcija yra suleidžiama į rankos raumenis; skiepijama trimis vakcinos dozėmis. Antroji vakcinos dozė skiriama praėjus 2 mėnesiams po pirmosios, o trečioji – 6 mėnesiams po pirmosios. „Reikėtų žinoti, kad skiepytis efektyviausia 9–26 metų mergaitėms ir merginoms, ypač jei jos nėra turėjusios lytinių santykių. Vyresnėms pacientėms dėl skiepo tikslingumo rekomenduojama pasitarti su savo ginekologu ir atlikti žmogaus papilomos viruso tyrimą“, – patarė gydytoja V. Kudzienė.

Naujoji vakcina „Silgard” – tai galimybė ateityje sumažinti vėžinių gimdos kaklelio ligų skaičių, pagerinti visuomenės sveikatos ir moterų gyvenimo kokybę. Tačiau reikia atminti, kad skiepijimas nepakeičia įprastos gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos priemonių programos.

 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.