KATARAKTA - akies lęšiuko padrumstėjimas. Tai labai dažna akių liga. Nuo jos dažniausiai kenčia vyresnio amžiaus žmonės, nes lęšiukas pradeda drumstėti dėl medžiagų apykaitos sulėtėjimo. Tačiau katarakta gali būti įgimta ar išsivystyti jauniems žmonėms dėl kitų akies ligų ar traumų, įvairių bendrinių ligų ar kenksmingo aplinkos poveikio.

 

Sveikas lęšiukas yra skaidrus ir praleidžia šviesos spindulius į tinklainę. Lęšiukui pradėjus drumstėti, jis netenka skaidrumo, pasidaro matinis, dėl to šviesa sunkiai praeina iki tinklainės ir žmogus mato neryškiai. Ligai progresuojant, žmogus visai nustoja matyti. 

Pagrindinis kataraktos simptomas - pamažu blogėjantis regėjimas abiem ar viena akimi. Žmogus pastebi, kad daiktai tapo neryškūs, jis mato lyg pro rūką ar matinį stiklą, daiktai gali dvejintis, pasidaro sunku vairuoti automobilį tamsiu paros metu, sunkiau matyti saulėtą dieną, nebetinka anksčiau nešioti akiniai. Ligai progresuojant, regėjimas vis blogėja, kol galiausiai žmogus pradeda skirti tik šviesą nuo tamsos. Ilgai nesigydant, gali padidėti akispūdis, susergama glaukoma.

Vienintelis šios ligos gydymo būdas yra operacija, kurios metu pašalinamas sudrumstėjęs lęšiukas ir į jo vietą įdedamas skaidrus dirbtinis lęšiukas - tada regėjimas labai pagerėja. Operacijos metu lęšiukas susmulkinamas ultragarsu akies viduje, išsiurbiamas per labai mažą (tik 2,2-3,2 mm) pjūvį, o dirbtinis lęšiukas įdedamas į pašalinto natūralaus lęšiuko vietą. Kataraktos operacijos atliekamos netaikant bendrosios narkozės, tik atlikus vietinę nęjautrą. Žmogus išlieka budrus, tačiau visiškai nejaučia skausmo. Operacija dažniausiai trunka nuo pusvalandžio iki valandos, jei katarakta užleista ar yra komplikacijų - kiek ilgiau. Operacija atliekama ambulatoriškai, todėl žmogus jau tą pačią dieną po 1-2 valandų gali vykti į namus. Kitą dieną nuėmus nuo akies tvarstį, ligonis mato daug geriau. Dar kelias savaites po operacijos reikia lašinti akių lašus, ir matymas po truputį gerėja. Po kataraktos operacijos apie 95 proc. žmonių atgauna 50-100 proc. regėjimo, jei nėra gretutinių akies ligų.

Apie operacijos eigą, galimas komplikacijas ir kaip elgtis po operacijos Jus informuos akių ligų gydytojas.

Apie kataraktos operaciją skaitykite ČIA.Neatidėliokite, rūpinkitės savimi