Header Decoration

Prostatos vėžio biožymenų tyrimas

Inovatyvus neinvazinis prostatos vėžio biožymenų tyrimas padeda tiksliau nustatyti prostatos vėžio riziką ir agresyvumą ir kai kuriais atvejais išvengti papildomų sudėtingų ir skausmingų tyrimų.

Prostatos vėžys šiandien yra dažniausiai pasitaikanti vyrų piktybinė liga Lietuvoje, todėl jos ankstyvai diagnostikai skiriamas ypatingas dėmesys. Į ligos rizikos grupę patenkantys vyrai pirmiausia tiriami atliekant prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą, o esant padidėjusiai jo reikšmei – prostatos biopsiją.
Praktika rodo, kad dėl PSA jautrumo beveik pusė biopsijų atliekamos be reikalo, nors tai sudėtingas invazinis tyrimas, dėl kurio vyrai patiria nepatogumų.

Naujas, inovatyvus neinvazinis prostatos vėžio biožymenų tyrimas – skystąja biopsija paremtas molekulinis testas, atliekamas tiriant paciento šlapimą, leidžia tiksliau įvertinti vėžio riziką ir tikimybę, neatliekant sudėtingų, skausmingų tyrimų, t. y. išvengiant kai kuriais atvejais nereikalingos biopsijos. Šis tyrimas itin aktualus pacientams, kurių PSA reikšmė padidėjusi nežymiai ir svarstoma dėl papildomų invazinių tyrimų reikalingumo. Tyrimas padeda įvertinti prostatos vėžio riziką ir priimti sprendimą dėl prostatos biopsijos.
Prostatos vėžio biožymenų tyrimas – neskausmingas, neinvazinis, nereikia jokio pasiruošimo.

Atliekamas iš šlapimo mėginio.
Šie neinvazinis šlapimo tyrimas atliekamas tik po gydytojo urologo prostatos apžiūros – digitalinės rektalinės prostatos apčiuopos.

Reikalinga išankstinė registracija gydytojo urologo konsultacijai.

Prostatos vėžio biožymenų tyrimų kaina

Paslaugos pavadinimas
Mokamų paslaugų kaina Mokamos

Nuo ko priklauso kainos?

Čia nurodytos paslaugų kainos galioja Lietuvos respublikos ir Europos sąjungos piliečiams. Jei esate iš kitų šalių, konkrečios kainos teiraukitės nurodytais tel. ir el. paštu.

Plačiau apie kainas

Tyrimų atlikimo laikas

Konkrečių tyrimų atlikimo laikas ir susiję duomenys pateikiami ČIA.
Patologijos ir citologijos tyrimų atlikimo laikas ČIA
Covid tyrimų laikas ČIA.

Plačiau apie atliekamų tyrimų laiką

Atmintinė pacientui dėl šlapimo surinkimo
deco round
Kodėl

verta išsitirti pas mus?

 • Neskausmingas, neinvazinis, saugus ir greitas tyrimas.
 • Jūsų tyrimus atliksime kokybiškai. Tai patvirtina laboratorijos ISO 15189 akreditacija.
 • Mūsų laboratorijoje atliktų tyrimų rezultatus pakomentuos laboratorijos specialistai.
  Tokią paslaugą teikia tik nedaugelis šalies laboratorijų.
 • Nėra pavojaus pažeisti ar supainioti tyrimų mėginius dėl transportavimo – statistiškai tai viena dažniausių kraujo mėginio sugadinimo priežasčių laboratorijose.

Naudinga žinoti

Vyrams, kuriems įtariama prostatos vėžio diagnozė ir svarstoma, ar skirti prostatos biopsiją. Tyrimas atskleidžia, kokia tikimybė, kad pacientas serga agresyviu prostatos vėžiu, ir parodo, ar iš tiesų tikslinga atlikti prostatos biopsiją.

Šis neinvazinis šlapimo tyrimas atliekamas iš karto po prostatos apžiūros – digitalinės rektalinės prostatos apčiuopos, kurią atlieka gydytojas urologas. Gydytojas apčiuopia priešinę liauką ir tikrina, ar ji nesukietėjusi, ar nėra mazgelių, paviršiaus iškilimų, nelygumų.

Tuomet paimamas paciento šlapimo mėginys ir atliekamas atvirkštinės transkripcijos polimerazės grandininės reakcijos tyrimas, išmatuojantis tam tikrų biožymenų kiekį šlapime.

 • Daug jautresnis, tikslesnis ir specifiškesnis nei plačiai naudojamas PSA testas, atliekamas tiriant šlapimą.
 • Nustatomi prostatos vėžio biožymenys PCA3 ir TMPRSS2:ERG, kurie daugelio tyrėjų laikomi vienais patikimiausių.
 • Rezultatas parodo kliniškai reikšmingo vėžio riziką ir kokia tikimybė, jei būtų atliekama biopsija, kad ji bus teigiama.
 • Jei nustatoma maža kliniškai reikšmingo vėžio rizika, biopsijos galima atsisakyti. Taip būtų išvengta iki 45 proc. nereikalingų biopsijų ir su jomis susijusių komplikacijų.

Prostatos biopsija siejama su skausmu, nerimu ir komplikacijomis.
Prostatos biopsija – tai invazinis tyrimas, kuris patvirtina vėžio diagnozę esant jo įtarimui, padidėjus kraujo serume PSA kiekiui. Biopsija atliekama specialiomis adatomis paimant prostatos audinio gabalėlių ir ištiriant laboratorijoje. Kadangi atliekant biopsiją paimami labai maži prostatos audinio kiekiai (mažiau nei 1 % prostatos tūrio), vėžys gali būti nediagnozuojamas tik dėl to, kad buvo „nepataikyta“.

Invazinė prostatos biopsijos procedūra gali sukelti komplikacijų, tokių kaip infekcijos, sepsis, hematurija.
PSA kraujo serume gali būti padidėjęs dėl įvairių su vėžiu nesusijusių priežasčių, pavyzdžiui, dėl uždegimo, fizinio aktyvumo ir kt. Dėl šių priežasčių apie pusė atliekamų biopsijų yra neigiamos: net 65–75 % pirmą kartą daromų ir 10–35 % pakartotinų biopsijų yra neigiamos.

Tiksli prognozė atlikus neinvazinį prostatos vėžio biožymenų tyrimą gali Jus apsaugoti nuo galimai nereikalingos prostatos biopsijos!

 • Prostatos vėžio agresyvumas dažniausiai nustatomas pagal Glisono (Gleason) sistemos rodiklį – kuo šis rodiklis didesnis, tuo liga agresyvesnė ir didesnė metastazių tikimybė.
 • Jei Glisono rodiklis yra 6 arba mažiau – naviko ląstelės gerai diferencijuotos, nepiktybinės.
 • Jei Glisono rodiklis yra 7 ir daugiau – vėžys blogai diferencijuotas, agresyvus, didėja metastazių rizika.
 • Esant didelei kliniškai reikšmingo prostatos vėžio rizikai, galutinei diagnozei patvirtinti reikalingas prostatos audinio mėginys – biopsija.
 • Tyrimų rezultatai bus parengti per 4–7 darbo dienas.
  Juos galėsite atsiimti registratūroje arba Jums pageidaujant atsiųsime el. paštu.
 • Dėl tyrimų interpretacijos kreipkitės į laboratoriją tel. +370 5 247 64 22
Image Decoration
Image Decoration
Image Decoration

Neatidėliokite svarbių sprendimų, rūpinkitės savimi!

Registruokitės konsultacijai

Rūpestis ir dėmesys – geriausia dovana!

Padovanokite artimiesiems sveikatos patikrinimą ar kitą mūsų Centro paslaugą. Galite pasirinkti iš rekomenduojamų programų arba dovanoti čekį norimai pinigų sumai.

Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams