Osteoporozė – tai sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulinė masė dėl kaulų tankio sumažėjimo, todėl padidėja kaulų trapumas ir lūžių rizika. Osteoporozė yra dažniausia metabolinė kaulų liga pasaulyje, ja serga apie 200 milijonų žmonių. Lietuvos osteoporozės fondo duomenimis, Lietuvoje ja serga apie 10–12 procentų gyventojų.
Ligos pradžioje nebūna jokių aiškių klinikinių požymių ar simptomų, todėl osteoporozė dažniausiai nustatoma įvykus mažos traumos lūžiui (dilbio kaulų, stuburo slankstelių, šlaunikaulio). Ligai progresuojant, vargina lėtinis skausmas (ypač nugaros), atsiranda laikysenos pokyčių, mažėja ūgis, stuburas iškrypsta į išorę, tad susidaro įspūdis, kad asmuo susikūprinęs. Osteoporozė dėl didėjančio susirgimų skaičiaus tampa vis svarbesne visuomenės sveikatos problema, kartu keldama vis daugiau socialinių ir ekonominių iššūkių.
Osteoporozės galima išvengti ar sumažinti sergamumą kontroliuojant rizikos veiksnius ir laiku imantis prevencijos priemonių. Nors šiuo metu osteoporozė nėra išgydoma, yra vaistų, padedančių sustabdyti ar sulėtinti jos progresavimą, todėl labai svarbu laiku atlikti reikiamus tyrimus.
Kaulų rezorbcijos žymuo (Beta-Cross Laps), bendras prokolageno tipo propeptidas (P1NP) ir osteokalcinas yra vieni pagrindinių laboratorinių žymenų, padedančių nustatyti osteoporozę, įvertinti kaulų lūžių riziką, kontroliuoti ligos progresavimą bei įvertinti medikamentinio gydymo efektyvumą.
Šie kaulų žymenų tyrimai padeda:
- įvertinti žmonių riziką dėl kaulų masės netekimo,
- stebėti terapijos efektyvumą ir nustatyti gydymo režimo nesilaikančius pacientus ir pacientus, kuriems taikoma medikamentinė terapija yra neveiksminga;
- įvertinti kaulų lūžių riziką ir kaulų mineralinio tankio pokyčius taikant medikamentinį gydymą.
Kaulų mineralinio tankio (DEXA) tyrimas parodo konkretaus kaulo būseną, o osteoporozės diagnostikai skirti kraujo tyrimai padeda įvertinti visą kaulų sistemos būseną ir metabolizmo greitį.
Kaulų žymenys nėra naudojami vien tik osteoporozei vertinti. Jie turi klinikinę reikšmę vertinant kitas su kaulais susijusias ligas, tokias kaip Pedžeto kaulų liga, pirminis ir antrinis hiperparatiroidizmas, osteomaliacija arba metabolinė kaulų liga.
Tyrimas atliekamas iš veninio kraujo.
Išankstinė registracija nebūtina, tiesiog atvykite ir kreipkitės į registratūrą.