Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2015 03 31

Jaunos mamos svajonė: „Sudie“ akiniams po dvidešimties metų

Akių ligos

5 min. skaitymo

Jaunos mamos svajone Sudie akiniams po dvidesimties metu

Šaltinis: rytas.lt

Jaunos mamos svajonė: „Sudie“ akiniams po dvidešimties metų

Simona (34) prisipažįsta – be galo mėgsta lankytis pirtyse ir baseinuose. Tačiau ten be aplinkinių pagalbos neišsiverčia, nes tenka nusiimti akinius. Ką jau kalbėti, kad namuose dvi mažyles auginančiai moteris akinių nešiojimas kasdien – nemenkas iššūkis. O su jais moteris nesiskiria jau daugiau nei dvidešimt metų. Tačiau Simoną aplankė sėkmė, ji laimėjo Medicinos diagnostikos ir gydymo centro skelbtą konkursą ir paaiškėjo, kad jos regos problemas galima išspręsti. Akinių Simonai nešioti nebeteks.

„Trumpina“ gyvenimą

„Akinius nešioju nuo pradinių klasių, tai jau kaip ir mano dalis. Jie seniai pabodę. Kaip liaudis sako – trumpina gyvenimą. Atsikėlei iš ryto ir užsidėjai. Į mažas parduotuves, kur žiemą nėra normalios ventiliacijos net neinu, nes vis tiek nieko nematysiu. Su vaikais negaliu pasiusti. Jei paimu ant rankų mažąją, kenčia arba akiniai arba plaukai“,– juokėsi Simona.

Tačiau dėl akinių su mažylėmis susiklosto ir prastesnių situacijų. Ypač kai tenka keltis naktimis. „Būna vaikai verkia, nulekiu apsimiegojusi ir prisimenu, kad atėjau be akinių. Grįžtu atgal, o kitame kambaryje „orkestras“ dar garsiau ima groti, nes mama atėjo ir išėjo. Kol susirandu akinius, šiek tiek „pakoncertuoja“ mergytės“,– atsiduso moteris.

Lęšiai – ne išeitis

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Oftlamologijos centro vadovas med. dr. Paulius Rudalevičius pasakojo, kad ištyrus Simoną, prognozuojama, kad lazerinės akių korekcijos rezultatai turėtų būti itin geri. „Pacientę ištyrėme, įvertinome jos matymo galimybes. Per 40 minučių konsultaciją visapusiškai įvertinome akies būklę. Atlikome kai kuriuos specifinius tyrimus prieš operaciją. Prieš lazerinę akių korekciją vertinome vyzdžio diametrą įvairiomis apšvietimo sąlygomis. Tiek naktį, tiek dieną, tiek prieblandoje. Taip norėdami užtikrinti gerą pooperacinę matymo kokybę. Tyrėme ragenos storį, akių dugną, tinklainę, lęšiuką. Kitaip tariant ištirtos visos akies struktūros. Manome, kad Simona yra tinkama kandidatė tokiai operacijai, todėl tikimės gero pooperacinio matymo“,– tikino specialistas.

Anot jo, lazerinė akių korekcija Simonai – vienas geriausių pasirinkimų. Moteriai kontaktinių lęšių parinkimas būtų sudėtingas.

„Kontaktinių lęšių nešioti ji negali. Iš medicininės pusės įdomu tai, kad ji yra trečio laipsnio trumparagė. Pacientė yra visiškai priklausoma nuo papildomos optinės korekcijos. Be to, turi rageninį astigmatizmą. Ypač geram matymui tokiu atveju išgauti reikalingi toriniai kontaktiniai lęšiai. Šiuo atveju juos sudėtingiau parinkti ir jie yra pakankamai brangūs. Pacientė, nešiodama įprastus lęšius, vis tiek nematys visko“, – aiškino med. dr. P. Rudalevičius.

Jokio skausmo

Lazerinė akių korekcija yra neskausminga. Didelio diskomforto jos metu pacientas nejaučia, bet specialistai aiškina, kad būtinas paciento ir gydytojo bendradarbiavimas. „Svarbu tai, kad reikalinga drausmė ir bendradarbiavimas. Pacientas guli ant nugaros, lazeris yra virš akies. Prašome, kad pacientas susikauptų, sukoncentruotų žvilgsnį į žalią tašką ir stengtųsi jo neblaškyti į šalis. Žinoma, negalima judinti galvos, kelti rankų į viršų. Operacijos metu yra keli prisilietimai. Pirmiausiai įdedamas vokų skėtiklis ir šiek tiek vokus praplečiame, kad akis neužsimerktų. Akis nuskausminama lašais, kurie veikia apie 10 minučių. Tiek, kiek trunka operacija. Akį šiek tiek liečiame ir paspaudžiame, jei atliekame operaciją LASIK metodu. Šis momentas sukelia šiokį tokį diskomfortą. Toliau pacientui nereikia nieko daryti tik žiūrėti į žalią šviesą“,– aiškina Oftalmologijos centro vadovas med. dr. P. Rudalevičius.

Mikrochirurgas taip pat paaiškino, kad vieno geriausių Pabaltijo šalyse Medicinos diagnostikos ir gydymo centro lazerių darbas priklauso nuo dioptrijų. „Paprastai – viena dioptrija – viena sekundė. Viskas vyksta labai greitai, bet tuo pačiu visiškai tiksliai – ten kur reikia ir kaip reikia, ilgiau užtrunka pasiruošimas prieš ir laukimas po operacijos.“

Menki nepatogumai

Praėjus 10-15 minučių po lazerinės akių korekcijos paprastai jaučiamas šioks toks diskomfortas – kiekvienas skirtingai reaguoja į šiuos nemalonius pojūčius. Akis šiek tiek peršti ir ašaroja. „Reikia žinoti, kad akių vis tiek negali spausti ir jų liesti. Ypač dėl to svarbi pirmoji para. Antra taisyklė – lašai. Juos po operacijos lašinti būtina“ – perspėjo med. dr. P. Rudalevičius. Ir pridūrė: „Operacijos dieną prašome pacientų nieko papildomai neplanuoti, nes žmogus būna nevisiškai darbingas. Reikia artimųjų pagalbos, kad kažkas palydėtų namo. Žmogus mato, bet pro rūką, akys ašaroja yra jautrios. Po 4-5 valandų perštėjimas praeina. Savijauta pagerėja. Geras matymas jau būna kitą rytą“,– teigė specialistas.

Baimė apakti

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja oftalmologė Lolita Jotautienė pasakojo, kad prieš operaciją viena didžiausių baimių – apakti. „Ji labai natūrali. Visuomet pagalvoji apie blogiausią rezultatą. Tai yra chirurgija, tad nei vienas chirurgas negalės duoti rankos nukirsti, kad viskas bus tiktai puiku ir negalima tikėtis jokių komplikacijų. Operacijos sėkmei didelės įtakos turi ir naudojamos įrangos – lazerio tikslumas ir patikimumas. Visgi, paciento indėlis taip pat yra svarbus operacijos sėkmei. Kuo geriau pacientui pavyks susikaupti ir tiksliai išpildyti gydytojo reikalavimus tą ketvirtį valandos, kol vyksta operacija, tuo geresnių operacijos rezultatų galima tikėtis“,– patikino specialistė.

Visi dvejojantys – pirmyn!

Simona, Medicinos diagnostikos ir gydymo centre laukdama operacijos, pasakojo, kad bijot bijo, bet operacijos nori. „Pirmas darbas po operacijos – sutrypti akinius. O šiaip jei tik būtų galima, lėkčiau į baseiną. Kai po operacijos galutinai pasveiksiu, galėsiu normaliai kaip visi lankytis pirtyse ir baseinuose“,– kalbėjo Simona.

O prabėgus savaitei po operacijos džiaugėsi, kad buvo ne taip ir baisu. „Po to šiek tiek paverkiau. Bet dvi trys – valandos ir viskas stojo į vėžes. Tikrai galima iškęsti ir verta to. Matau viską ir akinių nepasiilgau tikrai. Visi, kas dvejojate – pirmyn! Į tolį matau labai gerai, arti – šiek tiek sunkiau, bet dar praėjo mažai laiko, susitvarkys. Jausmas vis dėlto nerealus“,– džiūgavo jauna moteris.

Simonai smagiausia, kad dabar gali bet kada apkabinti vaikus ir su jais padūkti. Nors anot jos, į tokį pokytį mergaitės vis dar reaguoja: „Vis laukia kol mama užsidės akinius. Mažoji dar paieško akinių, bet kad jų jau nebėra“,- juokėsi ji.

„Turime gerą rezultatą jau po savaitės. Simona be jokios įtampos skaito smulkias raideles. Tačiau dar reikia laikytis pooperacinio rėžimo – lašinti lašus ir vengti pirčių, baseinų“,– operacijos rezultatus apibendrino  Oftalmologijos centro vadovas med. dr. Paulius Rudalevičius.

Anot specialisto, po operacijos būna atvejų, kai gali netikti į akis lašinami lašai, nes kiekvieno žmogaus fiziologija yra unikali. Galimas ir lengvas uždegimas. Tačiau tai pasitaiko itin retai. „Tikimės, kad šis mūsų pacientės, Simonos atviras pasakojimas apie savo patirtį, atliekant regos korekciją lazeriu, leis pasverti visus už ir prieš. O dvejojančius paskatins ryžtis, nes, kaip minėjo Simona: „Verta to“,- pridūrė med. dr. Paulius Rudalevičius.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.