Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2020 11 30

Su lėtine sloga ir gerklės skausmu gydytojai kovoja šalčiu

Ausų, nosies, gerklės (LOR) ligos

2 min. skaitymo

Su letine sloga ir gerkles skausmu gydytojai kovoja salciu 2 v2

Turbūt ne vienas iš mūsų vaikystėje esame girdėję mamos susirūpinimą – tik nevalgyk šaltų ledų, skaudės gerklę. O štai šiuolaikinė medicina šaltį pritaikė visai kitaip. Čia šaltis ne susargdina, o gydo. Apie tai, kas yra mįslingai skambanti krioterapija ir kokias sveikatos problemas padeda spręsti šis gydymo būdas, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Otorinolaringologijos centro vadovė, gydytoja otorinolaringologė Inga Tamošaitienė.

Kas yra gydymas šalčiu?

Pasak gydytojos, krioterapija – tai gydymas šalčiu arba itin žema temperatūra. Šis gydymo metodas jau sėkmingai pritaikytas ne vienoje medicinos srityje, o otorinolaringologijoje (LOR) – efektyvus ir mažai invazinis metodas, kuriuo gali būti gydoma daugelis pacientus įkyriai varginančių simptomų.

Tai gydymo metodas, kai veikiant šaltoms kriogeno dujoms (N2O arba CO2) suardomos pažeisto audinio ląstelės ir paskatinamas naujų ląstelių atsiradimas. Veikiant minusinei 20–30 laipsnių Celsijaus temperatūrai, uždegiminės ląstelės pradeda irti ir prasideda jų regeneracija.

Padeda atsikratyti įkyrios slogos

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Otorinolaringologijos centro vadovė, gydytoja otorinolaringologė Inga Tamošaitienė

„Krioterapija gali būti gydomi tokie sveikatos sutrikimai kaip lėtinė – alerginė, vazomotorinė, nuo medikamentų priklausanti – sloga ar pasikartojantis kraujavimas iš nosies. Taip pat šis metodas gali būti efektyvus gydant užsitęsusį gerklės skausmą esant lėtiniam faringitui, pasikartojantį detrito kamščių susidarymą tonzilėse, lėtinį tonzilitą, kai yra kontraindikacijų operaciniam gydymui. Šalčiu gali būti gydomi ir tokie gleivinės dariniai kaip tonzilių lankų ir ryklės cistos, hemangiomos. Kartais gydymas šalčiu efektyvus gydant knarkimą“, – pasakoja I. Tamošaitienė.

Kriochirurgijos technika turi aiškių pranašumų, palyginti su kitais invaziniais analogiškų ligų gydymo metodais. Gydymo šalčiu procedūra – krioaplikacija – atliekama taikant vietinę paviršinę nejautrą. Atliekant procedūrą, nebūna kraujavimo, maža kraujavimo rizika ir po procedūros. Tinkamai atliekant procedūrą, ji beveik neskausminga, gyja be randų ir didžiąja dalimi atvejų be komplikacijų.

„Tai saugi, greita, jauno ir vyresnio amžiaus pacientams itin efektyvi procedūra. Ją galima atlikti ambulatoriškai arba prireikus pacientas trumpai pasilieka gydymo įstaigoje. Procedūra priskiriama dienos chirurgijai, kai pacientas namo išleidžiamas tą pačią dieną, po procedūros praėjus kelioms valandoms“, – pažymi gydytoja otorinolaringologė.

Nepatogumų beveik nejaučiama

Krioterapijos ir kriochirurgijos negalima atlikti pacientams, kurie yra alergiški šalčiui ar patiria ūmią infekciją. Tuo tarpu kitiems pacientams ypatingo pasirengimo procedūrai nereikia. Tiek atliekant nosies, tiek ryklės krioterapijos procedūras, rekomenduojama nevalgyti 2 valandas iki procedūros. Pasak gydytojos I. Tamošaitienės, nereikia nuogąstauti dėl galimų nemalonių pojūčių, kai procedūros metu liečiama ryklė, kadangi vietinis nuskausminimas visiškai arba itin reikšmingai sumažina gerklės jautrumą.

Papildomi tyrimai atliekami tik prieš nosies kriauklių kriochirurgiją – tai automatizuotas arba bendras kraujo tyrimas, gliukozės, kraujo krešumo tyrimai, elektrokardiograma pacientams, vyresniems nei 45 m. ir / ar sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis. Pacientas taip pat turi žinoti savo lėtinių ligų istoriją, vartojamus vaistus, o procedūros dieną būti sveikas, t. y. nebūti ūmiai peršalęs.

Krioterapijos procedūros otolaringologijoje populiarios ir dėl to, kad itin retai kyla komplikacijų. Tarp retai pasitaikančių – alergija ar infekcija ir itin retai – kraujavimas.    

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.