Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2017 04 27

Erkės ieško grobio. Kaip apsisaugoti ir ką daryti joms įsisiurbus

Erkinis encefalitas, laimo liga

2 min. skaitymo

Erkes iesko grobio v2. Kaip apsisaugoti ir ka daryti joms isisiurbus

Erkės pradeda aktyvų gyvenimą, kai viršutinio žemės sluoksnio temperatūra pakyla iki 5 laipsnių šilumos. Kadangi klimato atšilimas gerokai aptrynė ribas tarp  metų laikų, reikia būti budriems kone visus metus.

Erkių gali būti visur – ne tik miške, bet ir jūsų namo kieme, paežerėje. Dažnas, radęs įsisiurbusį šį infekcines ligas platinantį gyvį, netgi negali įvardyti, kur ir kada jis galėjo prikibti. Kadangi erkė įsisiurbia neskausmingai, daugiau nei pusė susirgusiųjų teigia iš viso jos nepastebėję.

Kaip saugotis?

Pati efektyviausia ir patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja skiepytis nuo erkinio encefalito tų regionų gyventojams, kur sergamumas didesnis nei 5 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Taigi miškingoje Lietuvoje skiepai turėtų būti savaime suprantama apsaugos priemonė.

Nuo erkių platinamo encefalito gali apsaugoti vakcina, bet nuo Laimo ligos skiepų nėra.

Pastebėjus ir kuo greičiau ištraukus erkę, sumažės tikimybė susirgti Laimo liga, net jei ji buvo infekuota, bet nesumažės rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu.

Bendri patarimai, kaip apsisaugoti nuo erkių ir jų pernešamų ligų:

  • deramai pasirūpinkite gyvenama aplinka – nupjaukite žolę prie namų, vaikų žaidimų aikštelėse, nuo takų;
  • eidami į mišką, leisdami  laiką gamtoje pasirūpinkite erkes atbaidančiomis priemonėmis – repelentais – ir tinkama apranga: dėvėkite šviesius rankas ir kojas dengiančius drabužius, kad galima būtų lengviau pastebėti ropojančias erkes, kelnių galus sukiškite į kojines, užsidėkite galvos apdangalą;
  • nenaudokite termiškai neapdoroto pieno ar jo produktų: virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant 70 laipsnių temperatūrai – per 5 minutes;
  • pabuvę gamtoje atidžiai apžiūrėkite visą kūną, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis ir sprandą, gerai iššukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu ir persirenkite, o vilkėtus rūbus išskalbkite aukštoje temperatūroje.

Ką daryti įsisiurbus erkei

Ištraukti erkę nėra sudėtinga. Svarbiausia – nedaryti to rankomis. Geriausia yra ištraukti pincetu.

Svarbu nesiliesti prie erkės plikomis rankomis, nes ant rankos gali būti žaizdelė, per kurią infekcija pateks į organizmą.

Netepkite parazito aliejumi ar spiritu, tiesiog atsargiai, judindami į šonus, ištraukite.

Traukti reikia atsargiai, stengiantis nenutraukti parazito galvutės. Jeigu nepasitikite savimi, paprašykite tai padaryti aplinkinių. Nepanikuokite, jei erkės galvutė vis dėlto atitrūko. Tokiu atveju sterilia adata ištraukite erkės likučius. Jei jų nepavyko pašalinti, nenusiminkite, laikui bėgant jie patys pasišalins iš organizmo ir daugiau nesukels žalos. Ištraukę erkę įsisiurbimo vietą dezinfekuokite spiritu arba jodo tirpalu, o rankas nusiplaukite.

Informacija parengta su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja infektologe Gabriele Gaižutyte-Moteleone

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.