Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2007 05 28

Dar daugiau galimybių užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui

Ginekologinės ligos, moters sveikata

2 min. skaitymo

Dar daugiau galimybiu uzkirsti kelia gimdos kaklelio veziui

Medicinos diagnostikos centras ragina moteris nebūti abejingoms savo sveikatai ir kviečia atlikti profilaktinius tyrimus, kurie gali užkirsti kelią vienai klastingiausių ir ilgiausiai besivystančių ligų – gimdos kaklelio vėžiui.

„Gimdos kaklelio vėžys – antroji iš labiausiai paplitusių vėžio rūšių tarp jaunesnių nei 45 metų moterų. Nuo gimdos kaklelio vėžio pasaulyje kasdien miršta 650, Lietuvoje per metus – apie 270 moterų“, – sako Medicinos diagnostikos centro laboratorijos vedėja gyd. Ina Šapranauskienė.

Susirgti gimdos kaklelio vėžiu gali kiekviena moteris – nepriklausomai nuo amžiaus ar paveldimumo. Tačiau reguliarus apsilankymas pas gydytoją ginekologą ir profilaktinis sveikatos tikrinimas gali padėti suvaldyti situaciją bei užkirsti kelią ligai.

Medicinos diagnostikos centre galima gauti pagrindines medicinos paslaugas vienoje vietoje. Čia konsultuoja kvalifikuoti gydytojai ginekologai, atliekami onkocitologiniai gimdos kaklelio (toliau – PAP) ir žmogaus papilomos viruso (toliau – ŽPV) tyrimai.

Gimdos kaklelio vėžys yra infekcinės kilmės. Jį sukelia virusas, vadinamas žmogaus papilomos virusu (toliau – ŽPV).Vėžys pradeda vystytis viruso pažeistose gimdos kaklelio gleivinės epitelio vietose. Maždaug 20 milijonų žmonių yra nuolat užsikrėtę šiuo virusu.

Gyd. I. Šapranauskienė teigia, kad „ŽPV – tai daugiau nei 100 virusų grupė, kurių dauguma nėra pavojingi, bet 30 iš šių virusų yra perduodami lytiniu būdu ir gali pažeisti vyrų ir moterų genitalines zonas: varpos odą, vulvą, išangę, makšties sieneles, gimdos kaklelį ar tiesiąją žarną. Aukštos rizikos viruso tipus parodo ŽPV tyrimų rezultatai, o gimdos kaklelio epitelio pažeidimo laipsnį PAP tyrimas“.

Medicinos diagnostikos centro laboratorijoje jau galima nustatyti visus aukštos rizikos ŽPV tipus: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68. ŽVP tyrimams naudojama labai jautri ir specifinė Hybrid Capture sistema.

Medicinos diagnostikos centre skiepijama vakcina „Silgard“, kuri gali apsaugoti ne tik nuo gimdos kaklelio vėžio, bet ir kitų ŽPV sukeliamų ligų – vulvos ir makšties ikivėžinių pokyčių, vulvos ir genitalijų karpų (kandilomų). Vakcina „Silgard“ apsaugo nuo žmogaus papilomos viruso 6, 11, 16 ir 18 tipų. ŽPV 16 ir 18 tipai sukelia 70 proc. vidutinių ir ryškių moters išorinių lyties organų displastinių pažeidimų, gimdos kaklelio vėžį, jie vadinami ,,agresyviais tipais“, o 6 ir 11 tipai – sukelia 90 proc. gimdos kaklelio ligų.

Remiantis medicinos ekspertų rekomendacijomis ir klinikinių tyrimų patvirtintais rezultatais, veiksmingiausia skiepytis 9–26 metų amžiaus mergaitėms, merginoms ir moterims. Vakcinacija atliekama pagal skiepijimo planą per 3 kartus 6 mėnesių laikotarpiu.

Jei atlikus tyrimus randamas aukštos rizikos ŽPV tipas ir gimdos kaklelio epitelio ląstelių pokyčių, gydytojas ginekologas paskiria tolimesnius tyrimus ir gydymą.

Dauguma gimdos kaklelio vėžiu sergančių moterų pasveiksta, ypač jei liga nustatyta anksti ir nėra per toli išplitusi. Kuo anksčiau vėžys nustatomas, tuo didesnė tikimybė pasveikti.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.