Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2022 03 30

Gerybinis auglys – ar po operacijos deformuosis krūtis?

Ginekologinės ligos, moters sveikata

4 min. skaitymo

Gerybinis auglys fibroadenoma

Išgirdusi diagnozę gerybinis krūties auglys, dažna moteris dvejoja, ką daryti. Tikimybė, kad auglys supiktybės, nėra didelė, bet rizikuoti irgi nesinori. Garsiai apie tai nekalbama, tačiau viena operacijos atidėliojimo priežasčių – baimė, kad operacijos metu krūtis bus deformuota. Apie fibroadenomų šalinimo operacijas kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akušeriu-ginekologu med. dr. Gediminu Mečėjumi.  

Kodėl operuojami gerybiniai augliai?

„Pagrindinė priežastis – užkirsti kelią onkologinei ligai. Kol kas medicina dar negali atsakyti į klausimą, kuri fibroadenoma iš gerybinio auglio virs vėžiu ir kada tai įvyks. Jei krūtyje yra fibroadenomų, moteriai rekomenduojama kas šešis mėnesius tikrintis, ar neatsirado pokyčių. Kartais moterys dėl įvairių gyvenimo aplinkybių atideda vizitą pas mamologą.

Svarbu suprasti, kad kokių nors įspėjamųjų priešvėžinių pakitimų negalime identifikuoti. Kai randame pakitimų, pacientę siunčiame pas onkologus. Paprastai tuomet reikia ne tik operacijos, bet ir spindulinės terapijos ar / ir chemoterapijos. Žinoma, gerai, kad liga aptinkama ankstyvoje stadijoje. Bet tai jau vėžys. Tuo tarpu jei fibroadenomą išoperuojame laiku, rizika, kad ji pavirs vėžiu, sumažėja iki nulio“, – sako akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus.

Kas operuoja fibroadenomas?

Gerybinių krūtų navikų operacijas atlieka chirurgai ginekologai. Lietuvoje yra keletas medicinos įstaigų, kur atliekamos tokios operacijos. Viena jų – Medicinos diagnostikos ir gydymo centras Vilniuje.

„Dirbame komandoje su gydytoja mamologe Julija Vitko, kuri pacientėms suteikia pirminę konsultaciją, atlieka krūtų echoskopiją, skiria papildomus reikiamus tyrimus, paima biopsiją iš darinio krūtyje. Įsitikinus, kad navikas nepiktybinis, paskiriama operacijos data. Toks bendradarbiavimas labai pasiteisino. Aš, kaip chirurgas, visą  dėmesį sutelkiu į operavimą, o gydytoja Julija Vitko toliau prižiūri gijimo procesą“, – pasakoja fibroadenomas operuojantis gydytojas G. Mečėjus.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre kas mėnesį atliekama 10–15 fibroadenomų šalinimo operacijų.

Ar po fibroadenomos šalinimo prireiks plastikos chirurgų?

Krūtys – moteriškumo simbolis, todėl prieš ryždamasi operacijai ne viena moteris jaudinasi dėl būsimų išvaizdos pokyčių.

„Sau kaip chirurgui keliu dvi užduotis. Pirmoji – pašalinti auglį, o antroji daugiau estetinė – išsaugoti krūties anatomiją, nes tai svarbu mano pacientėms. Paprastai pjūvis lokalizuojamas ties augliu, bet parinkdami jo vietą visuomet įvertiname kūno tempimo linijas, atsižvelgiame į spenelį, aureolę. Pašalinus didesnį auglį, kad neliktų lokalaus įdubimo, kiek įmanoma rekonstruojame ir sujungiame aplinkinius audinius.“

Ar po operacijos krūtys liks vienodos? O ar jos buvo vienodos prieš operaciją? Jei vienoje krūtyje susiformavo auglys, krūtys jau nebuvo simetriškos, nes auglys didina vienos jų tūrį. Apskritai gamtoje nėra simetrijos, natūraliai viena krūtis paprastai yra šiek tiek didesnė už kitą, tad dėl to pergyventi nereikėtų“, – sako akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus.

Anot gydytojo, krūtų audinys santykinai neblogai gyja, o kruopščiai atlikus operaciją ir esant gerai priežiūrai gijimo metu, randas lieka labai siauras, po metų dažnai ir nepastebimas, nes susilieja su kitais fiziologiniais krūtų odos nelygumais. Jei fibroadenoma nebuvo labai didelė, plastikos chirurgų paslaugų paprastai neprireikia.

Jei fibroadenomų yra ne viena

Pasitaiko, kad krūtyje susiformuoja ne viena, bet keletas fibroadenomų, jos gali būti ir skirtingose krūtyse. Ar tokiu atveju geriau vienu kartu pašalinti visas fibroadenomas?

Akušeris-ginekologas, med. dr. Gediminas Mečėjus

„Viskas priklauso nuo individualaus atvejo, gydytojos mamologės įvertinimo, galiausiai nuo pacientės apsisprendimo.

Čia vienoje svarstyklių pusėje yra kelių fibroadenomų pašalinimas vienos narkozės metu, o kitoje – lengvesnis gijimas, nes kiekvienas gijimas vyksta per uždegiminę reakciją. Jei operacijos metu pažeidžiame didesnį plotą, natūralu, kad uždegiminė reakcija bus didesnė, o gijimas – sunkesnis“, – sakė akušeris-ginekologas med. dr. Gediminas Mečėjus.  

Fibroadenomos, kurių dydis nesiekia 2 mm, neoperuojamos. Pašalintos fibroadenomos neatauga, tačiau jei organizmas yra linkęs į šių auglių susidarymą, laikui bėgant gali atsirasti naujų. Todėl moteris, kuriai buvo operuota fibroadenoma, turi reguliariai tikrintis krūtis pas gydytoją mamologą.

Paprastai fibroadenomos formuojasi 15–35 metų moterims.

Dienos chirurgijos operacija

Fibroadenomų šalinimo operacijos atliekamos Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Dienos chirurgijos skyriuje. Operacija atliekama pirmoje dienos pusėje, po jos valandą ar pusantros pacientės gyvybiniai parametrai stebimi pooperacinėje palatoje. Vėliau ji perkeliama į skyrių, jei reikia, nuskausminama. Jei būklė stabili, vakare moteris gali vykti namo. Kadangi operuojami minkštieji audiniai, po operacijos gali atsirasti hematomų, taip pat formuotis krešuliai, todėl rutiniškai pacientei skiriama antibiotikų.

Po keleto dienų išimami siūlai, o kitas kontrolinis vizitas pas gydytoją suplanuojamas po 3 mėnesių.

Krūtų priežiūra po operacijos

Kol vyksta aktyvus gijimas, kad nesivystytų uždegiminė reakcija, reikėtų stengtis, kad krūtys kuo mažiau judėtų – vengti bėgioti, šokinėti ant batuto, taip pat ir krūtų glamonėjimo.

Pirmas dienas po operacijos gali būti jaučiamas fizinis nepatogumas, todėl geriausia dar keletą dienų skirti poilsiui ir gijimui.

Operacijos prieinamos daugeliui moterų

Fibroadenomų šalinimo operacijas iš dalies kompensuoja valstybinės ligonių kasos, todėl tokios operacijos prieinamos faktiškai kiekvienai. Į Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistus gali kreiptis moterys iš visos Lietuvos, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.

Profilaktinė krūtų patikra turėtų būti įrašyta į kiekvienos moters kasmetinį medicininį kalendorių. 

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams