Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2021 04 21

Šlapimo nelaikymas. Dažnai nutylima problema gali būti sprendžiama moderniu būdu

Ginekologinės ligos, moters sveikata

5 min. skaitymo

Slapimo nelaikymas. Daznai nutylima problema gali buti sprendziama moderniu budu

Šlapimo nelaikymas – bene labiausiai nutylima problema, dėl kurios visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, kenčia daugybė moterų. Nors apie tai moterys drovisi kalbėtis net su savo gydytoju Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė Diana Bužinskienė sako, kad gėdytis šios problemos nereikėtų. Juolab, kad šiandien ji sėkmingai sprendžiama pasitelkiant modernius gydymo būdus, kurių dėka šlapimo nelaikymo problemą moterys gali pamiršti visam laikui.

Reikšmingai nukenčia gyvenimo kokybė

Moterų šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu – tai nevalingas šlapimo išsiskyrimas dėl šlapimo pūslės kaklelio bei šlaplės proksimalinės dalies nusileidimo arba dėl šlaplės užsidarymo spaudimo sumažėjimo. Tai aktuali socialinė, ekonominė, psichologinė ir medicininė problema.

Gydytojos teigimu, apie pusė su šlapimo nelaikymo problema susiduriančių moterų patiria vadinamąjį krūvio šlapimo nelaikymą, kai fizinio krūvio metu nevalingai išteka įvairus kiekis šlapimo. Kai kurioms moterims tai gali būti vos keli lašai, kitoms - kur kas didesnis šlapimo kiekis. Tačiau abiem atvejais dėl to moterys patiria tiek fizinį, tiek psichologinį diskomfortą, o tai gerokai apriboja jų aktyvumą ir reikšmingai pablogina gyvenimo kokybę.

„Šlapimo nelaikymo dėl fizinio krūvio atveju, šlapimo nutekėjimas gali pasireikšti ne tik sunkesnio fizinio krūvio metu, pavyzdžiui, bėgant, sportuojant ar sunkiai keliant, bet ir atliekant tokias kasdienes veiklas, kaip lipimas laiptais. Neretai nevalingą šlapimo nutekėjimą su šia problema susiduriančios moterys patiria čiaudint, kosėjant, kai kuriais atvejais ir lytinių santykių metu“, – pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja.

Pasak jos, kol šlapimo nelaikymas yra nedidelio laipsnio, moterys linkusios šią problemą nutylėti ir spręsti savarankiškai, pavyzdžiui, naudodamos specialius drėgmę sugeriančius įklotus. Tačiau ilgą laiką nesprendžiama problema tik gilėja – nevalingas šlapimo nutekėjimas patiriamas vis dažniau, išteka vis didesnis jo kiekis. Tai verčia moteris atsisakyti aktyvaus gyvenimo būdo, mėgstamų veiklų, net apriboti savo socialinį gyvenimą. Pasitaiko atvejų, kai dėl itin didelio laipsnio šlapimo nelaikymo moterys net negali dirbti.

Kamuoja tiek jaunas, tiek brandžias moteris

Mokslinės literatūros duomenimis, dvi iš trijų moterų vargina šlapinimosi sutrikimai, 30–40 proc. moterų nelaiko šlapimo. Šis sutrikimas dažniausiai būdingas vyresnėms kaip 75 metų moterims, tačiau pasitaiko ir apie 10 proc. moterų, jaunesnių, kaip 25 metai.

„Su šlapimo nelaikymo problema susiduria ir pakankamai jauno amžiaus moterys – dažniausiai po gimdymo. Taip pat pasitaiko atvejų, kai ši problema atsiranda po patirtų dubens traumų, esant įgimtoms jungiamojo audinio ypatybėms. Tam turi įtakos ir sunkus fizinis darbas, didelis svorio prieaugis“, – pasakoja gydytoja Diana Bužinskienė.

Priežastis – pakitusi vidaus organų padėtis

Gydytoja akušerė-ginekologė paaiškina, kad šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu  atsiranda esant šlapimo pūslės ir kitų moters vidaus lyties organų tarpusavio padėties pakitimams. „Mokslinės literatūros duomenimis, šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu atsiranda dėl raumenų, nervų sistemos ir dubens diafragmos pažeidimų, kuriuos sukelia nėštumas, gimdymo traumos, operacijos, menopauzė, sunkus fizinis darbas, aktyvus sportas. Šlapimo nelaikymas gali atsirasti ir dėl šlaplės raiščių, šlapimo pūslės kaklelio, raumenų apie šlaplę bei išeinamosios angos pakeliamųjų raumenų pažeidimo“, – sako gydytoja.

Gėdijasi pasipasakoti net savo ginekologei

Pasak gydytojos, liūdina tai, kad net ir patirdamos įvairaus laipsnio simptomus ir jausdamos akivaizdų diskomfortą, moterys vis dar gėdijasi apie tai kalbėtis net su savo gydytoju. Jos teigimu, tam turi įtakos jau minėta visuomenėje paplitusi nuomonė, kad šlapimo nelaikymas – tai vienas iš senėjimo požymių. Neretai moterys šią problemą laiko neišvengiama, kuriai nėra efektyvaus gydymo, nebent tai būtų sudėtinga operacija. Operacijos poreikis neretai kelia nerimą, baiminamasi sunkaus laikotarpio po operacijos, ilgo gijimo, todėl neretai moterys linkusios atidėti šį sprendimo būdą ir toliau kęsti diskomfortą. Tačiau šiuolaikinė medicina ir ginekologija šiandien yra labai pažengusios, o šlapimo nelaikymas sėkmingai gydomas efektyviais, bet kur kas mažiau invaziniais organizmą tausojančiais metodais.

Šlapimo nelaikymą šiandien galima gydyti ir lazeriu

Pirmo ir antro laipsnio šlapimo nelaikymas šiandien sėkmingai gali būti gydomas taikant neinvazinį gydymą lazeriu. Procedūros metu sustiprinamos makšties priekinė, šlapimo pūslės sienelė, šlaplės ir endopelvinės fascijos. Tai lemia, kad pakinta šlapimo pūslės ir šlaplės tarpusavio padėtis, todėl sumažinamas nevalingas  šlapimo ištekėjimas.

Šlapimo nelaikymą gydant lazeriu neatliekami pjūviai, nepažeidžiami aplinkiniai audiniai. Procedūros metu skatinama kolageno sintezė, kraujagyslių neogenezė, gerinama audinių mityba. Taip sudaroma geresnė atrama šlapimo pūslei, sumažėja jos patiriamas krūvis, o tai lemia,  kad visiškai išnyksta, o sunkesniais atvejais reikšmingai sumažėja šlapimo nelaikymo požymiai.

Šiai procedūrai nėra būtinas  specialus išankstinis pasiruošimas, o atlikus procedūrą, moteris gali iškart grįžti prie įprastos kasdienės veiklos. Beje ir pati procedūra trunka nuo keliolikos iki keliasdešimt minučių.

Būtina ginekologo konsultacija

Nepaisant šlapimo nelaikymo gydymo lazeriu efektyvumo, taikant šį metodą taip pat egzistuoja tam tikros kontraindikacijos, todėl pirmiausia būtina gydytojo ginekologo konsultacija. Kai moteris kreipiasi dėl šlapimo nelaikymo gydymo lazeriu, pirmiausia ji atvyksta ginekologo konsultacijai. Specialistas atlieka moters ginekologinę apžiūrą ir įvertina šlapimo nelaikymo laipsnį, numato, ar nėra kontraindikacijų šiai procedūrai. Šlapimo nelaikymo gydymo lazeriu procedūra netaikoma esant makšties, šlapimo pūslės ar vidinių lytinių organų uždegimams, onkologiniams susirgimams, sergant cukriniu diabetu ar tam tikromis kraujo bei kraujotakos sistemos ligomis, vartojant kai kuriuos medikamentus, esant didelio laipsnio nutukimui. Šios procedūros nerekomenduojama atlikti moterims, kurių kasdienis darbas glaudžiai susijęs su didelio svorio kilnojimu. Procedūra neatliekama nėščiosioms.

Pataria nesigėdyti

Savo praktikoje susidūrusi su ne viena šlapimo nelaikymo problema kamuojama moterimi, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja ragina moteris nesigėdyti šios problemos ir kreiptis į specialistą. Tinkamai parinktas gydymas ir modernūs sprendimai gali padėti visam laikui pamiršti šlapimo nelaikymą ir džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.