Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2018 05 02

Gegužė – profilaktinių sveikatos tyrimų mėnuo

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

5 min. skaitymo

Geguze profilaktiniu sveikatos tyrimu menuo 2

Geros dovanos būna dviejų rūšių – dalykai, kurių trokšti, arba tie, kurių neprisiruoši imtis pats, vis atidėlioji dėl laiko stokos ar kokių nors kitų priežasčių, nors žinai, kad tau tikrai to reikia. Vienas tokių – sveikatos profilaktika. Linkime savo mamoms ar vaikų motinoms geriausio? Tuomet įveskime naują tradiciją – kasmet gegužės mėnesį mamos kartu su tėčiais eina pasitikrinti sveikatos. Kodėl su tėčiais? Ogi todėl, kad prikalbinti  vyrą atlikti profilaktinius tyrimus dažnai yra „misija neįmanoma“, o pasitikrinti kartu su vyru bus dviguba dovana žmonai. Pusdienis tyrimams ir konsultacijoms – ramybė ateinančius metus.

Lekiame, kol nebepasikeliame

Šiuolaikinė moteris itin aukštai iškelia kartelę: sėkminga karjera, darnūs santykiai, aktyvus seksualinis gyvenimas, rūpinimasis savo išvaizda, sportas, o kur dar vaikai, papildomas jų ugdymas... Norisi visur spėti, o į nuovargį, nuolatinį silpnumą ir kitus organizmo siunčiamus signalus nebekreipiama dėmesio, todėl kartais lyg perkūnas iš giedro dangaus trenkia liga. „Gyvename technologijų laikais, turime puikias diagnostikos priemones. Nepasinaudoti šiomis galimybėmis tolygu aplaidumui ir neatsakingumui prieš save ir artimuosius. Laboratoriniai tyrimai labai anksti parodo organizmo pokyčius. Žmogus dar nejaučia jokių ligos simptomų, o kraujyje jie jau atsispindi“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g. Vilniuje, gydytoja Laboratorinės diagnostikos centro vadovė Ina Šapranauskienė.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre - pažangiausia laboratorinė diagnostika Baltijos šalyse

Kiekvienam sveikam žmogui kartą per metus reikėtų pasinaudoti sveikatos patikrinimo profilaktine programa: išsitirti kraują, gliukozės, cholesterolio kiekį, šlapimą, skydliaukės veiklą, pasitikrinti dantis, regą, o moterims atlikti ginekologinę apžiūrą, krūtų rentgeno tyrimą ir PAP gimdos kaklelio tepinėlio testą. Kuo anksčiau aptinkamos ligos užuomazgos, tuo didesnė tikimybė laiku užkirsti jai kelią. Ankstyvos stadijos ligos gydymas visuomet yra efektyvesnis.

Kodėl tirtis reikia sveikiems?

Stebėti sveikatą reikia visą gyvenimą. Paprastai atidžiai rūpinamės vaikų ir senyvų, lėtinėmis ligomis sergančiųjų sveikata. Jaunas žmogus sveikatą priima kaip duotybę ir pas daktarus užsuka tik sunegalavęs. Taip neturėtų būti. Labai svarbu pažinti savo kūną, žinoti, kas yra norma, pastebėti pirmuosius pokyčius.  „Profilaktikos esmė yra išsitirti ir gauti patvirtinimą, kad visi tyrimų rodikliai neviršija ribų, arba, gavus išvadas, kad yra nukrypimų, pradėti ieškoti tai lėmusios priežasties“, – sakė gydytoja I. Šapranauskienė.

Pirmą kartą rekomenduojama atlikti plačią profilaktinę patikrą, įvertinti ir vidaus organų – širdies, kepenų, inkstų, plaučių, skydliaukės būklę. Jei viskas gerai, tokių tyrimų nereikės kartoti kasmet, tačiau ateityje jie gali labai praversti, jeigu reikės įvertinti, kaip keitėsi įvairūs organizmo būklės rodikliai ilguoju laikotarpiu.

Hemoglobinas, gliukozė ir cholesterolis

Savo hemoglobino, gliukozės ir cholesterolio vertes turėtų žinoti kiekvienas. Tyrimus reikėtų atlikti kasmet. Sumažėjęs hemoglobino, dar vadinamo „geležimi“, kiekis organizme reiškia, kad ląstelės prasčiau aprūpinamos deguonimi, todėl lėtėja metaboliniai procesai, vystosi mažakraujystė. Sumažėjus hemoglobinui, moterys pajunta nuovargį, susilpnėja dėmesio koncentracija, atsiranda pablyškimas, lūžinėja nagai, slenka plaukai. Svarbu išsiaiškinti  priežastį, kur dingsta geležis, – gal moteris smarkiai nukraujuoja menstruacijų metu, gal dėl to kaltas kraujavimas į žarnyną ar besiformuojantis auglys, o gal tokį trūkumą sąlygojo tiesiog netinkama mityba ar organizmą alinančios dietos.

Nuo normos nukrypęs gliukozės kiekis kraujyje signalizuoja apie diabetą, kuris negydomas gali komplikuotis į širdies ir kraujagyslių ligas, neigiamai veikia inkstus, sukelia neuropatinius skausmus, apakimą ir daug kitų baisių padarinių. Diabetas – nepagydoma liga, bet, siekiant išvengti ligos progresavimo ir tolesnių komplikacijų, būtina nuolat stebėti ir reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje.   

Cholesterolis – dar vienas rodiklis, kurį privalu stebėti, ypač jei giminėje buvo insulto ar miokardo infarkto atvejų. Svarbu išsitirti ne tik bendrą cholesterolio kiekį, bet ir jo sudėtį – gerojo (didelio tankio lipidų) ir blogojo cholesterolio (mažo tankio lipidų) santykį.

Valgau nedaug, bet svoris vis tiek auga

Kūno apimtys – moterims aktuali tema. Sportuojame, deriname maistą, laikomės dietų, o svoris nekrinta. Gali būti kalta sutrikusi skydliaukės veikla. Sumažėjusi jos funkcija reiškia sulėtėjusią medžiagų apykaitą, moteriai net ir nedaug valgant, svoris auga, pulsas lėtėja, „išsprogsta“ akys. Jeigu skydliaukės funkcija suintensyvėjusi, moteris nesiskundžia antsvoriu, medžiagų apykaita greita, tačiau pasireiškia širdies permušimai, padidėja prakaitavimas. Skydliaukės funkcijos sutrikimai gali turėti neigiamos įtakos ir moters nešiojamam vaisiui. Echoskopija ir kraujo tyrimas leidžia tiksliai įvertinti skydliaukės būklę.

Dvi priežastys, kodėl vis dar delsiame tikrintis sveikatą

Neieškok ligos. Šis posakis atspindi „stručio pasaulėžiūrą“, kuri vis dar gaji mūsų visuomenėje. Dėl profilaktinės sveikatos patikros nesusergama, o jeigu jos metu nustatomas, pavyzdžiui, stipriai padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje, žmogus nukreipiamas pas gydytoją, kuris padeda kontroliuoti ligą, išvengiama tolesnių komplikacijų. Tarkim, prevencinės gimdos kaklelio, prostatos ar storosios žarnos vėžio programos išgelbėjo daugelio moterų ir vyrų gyvybę, nes liga buvo aptikta ankstyvos stadijos.

Antroji priežastis, kodėl nesitikriname sveikatos, – laikas. Valstybinė medicina turi ribotas profilaktinių patikrinimų galimybes. Sveikas vidutinio amžiaus žmogus kasmet gali pasidaryti profilaktinius šlapimo ir  bendrąjį kraujo tyrimus, paprašius šeimos gydytojas dar gali paskirti gliukozės ir cholesterolio tyrimus. Na, o jeigu nori išsitirti, pavyzdžiui, skydliaukę, reikės siuntimo pas endokrinologą, kuris paskirs echoskopiją ir papildomą kraujo tyrimą. Poliklinikoje teks apsilankyti mažiausiai tris kartus.  

„Kaip matyti iš mūsų įstaigos pavadinimo, Medicinos diagnostikos ir gydymo centre ypatingą dėmesį skiriame diagnostikai. Moderni laboratorija, patyrę gydytojai, sutartys su Vokietijos laboratorijomis dėl specifinių tyrimų – visa tai leidžia mūsų pacientams visus tyrimus atlikti vienoje vietoje, greitai ir tiksliai. Esame parengę kelias profilaktinių sveikatos patikrų programas vyrams ir moterims. Didžioji dalis pagrindinių  tyrimų atliekami per porą valandų, daugelį rezultatų žmonės gauna dar tą pačią dieną, todėl profilaktinis patikrinimas netampa pacientui našta“, – sakė Laboratorinės diagnostikos centro vadovė I. Šapranauskienė.

Prieš tyrimus – jokio sporto ir streso

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad svarbu tinkamai pasiruošti tyrimams. Profilaktinius tyrimus reikėtų daryti ryte, prieš tai 8–12 val. nieko nevalgius. Gerti irgi reikėtų tik vandenį, patartina keletą dienų prieš tyrimus nevalgyti riebaus maisto, nevartoti alkoholio, bent valandą prieš tyrimą nerūkyti. Negalima į profilaktinius tyrimus atvykti po intensyvios rytinės treniruotės, didelis stresas taip pat gali turėti įtakos rezultatams. Geriausia, jei prieš tyrimą žmogus yra ramus, pailsėjęs ir gerai nusiteikęs. 

Mamos dienos proga – dovana MAMAI!
Įsigykite kuponą dabar mūsų el. parduotuvėje, pasinaudokite paslaugomis per 3 mėn.

Jūsų Mamos lauks mūsų parengta staigmena!
Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.