Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2020 11 27

Gydytojas radiologas: kokių staigmenų atskleidžia rentgenografija?

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

3 min. skaitymo

Dažniausiai atliekamas radiologinis tyrimas

Rentgenografija – bene dažniausiai atliekamas radiologinis tyrimas, kuris padeda diagnozuoti įvairius organizmo negalavimus ar sužalojimus, pavyzdžiui, kaulų lūžius, uždegimus, širdies dydį ir jos būklę, ypač pakitimus plaučiuose ir kitus negalavimus. Rentgenografija yra vienas seniausių vis dar taikomų medicininių tyrimo metodų. Svarbu nepamiršti šio tyrimo svarbos, nes kartais jis gali parodyti ligas, apie kurias pacientas net neįtarė.

Rentgeno tyrimas Medicinos diagnostikos ir gydymo centre 

Kas yra rentgenografija?

Radiologas Vaidotas Morkvenas

Rentgenografija yra turbūt pats populiariausias ir paprasčiausias iš visų atliekamų tyrimų. Nors brangiai nekainuoja nei finansiškai, nei sveikatos atžvilgiu, visgi gali atsakyti į daugybę klausimų.

Jei kalbame konkrečiai apie plaučių rentgeną, paprastai šis tyrimas daromas vieną kartą per metus, nuo 15 metų, profilaktiškai“, – pastebi gydytojas radiologas Vaidotas Morkvėnas.

Iš visų rentgeno tyrimų dažniausiai atliekamos būtent krūtinės ląstos arba kitaip, plaučių rentgenografijos. Įprastai jos būna dviejų krypčių: tiesinė ir šoninė. Šis tyrimas atliekamas tiek profilaktinių sveikatos patikrinimų metu, tiek diagnostiniais tikslais. 

Ką parodo plaučių rentgenografija?

Turbūt ne paslaptis, kad kuo anksčiau nustatoma liga, tuo sėkmingiau ji gydoma. Pasak gydytojo V. Morkvėno, yra nemažai ligų, kurios gali būti staigmena tiek gydytojams, tiek pacientams. Tad labai gerai, kai tokios „staigmenos“ nustatomos kuo anksčiau. 

„Kai kurios ligos kliniškai nepasireiškia, žmogus nieko blogo nejaučia, gyvena įprastą gyvenimą. Ateina pas mus profilaktiškai pasitikrinti ir štai rentgeno nuotrauka parodo, kad yra liga. Viena tokių – tuberkuliozė, kuri Lietuvoje vis dar pavojinga ir gana dažnai sutinkama. Žinoma, yra ir kitų plaučių patologijų bei ligų, kad ir plaučių vėžys, kuris taip pat matosi rentgeno nuotraukose. Tad kuo anksčiau bus diagnozuota liga, tuo bus anksčiau pradėtas gydymas ir tuo sėkmingesnė ateities prognozė“, – dalinasi gydytojas V. Morkvėnas.

Rentgenografiją atlieka radiologas Vaidotas Morkvėnas

Pasak gydytojo, šį tyrimą ypač svarbu kuo greičiau atlikti žmonėms, kurie sužinojo, jog darbe arba mokykloje kas nors turėjo kontaktą su tuberkulioze sergančiu žmogumi. .

Ar tikrai verta baimintis rentgeno spindulių?

Gydytojai radiologai vis dar neretai susiduria su įvairiais pacientų nuogąstavimais, susijusiais su rentgeno tyrimais. Visuomenėje vis dar populiarus įsitikinimas, kad rentgeno tyrimas kelia pavojų sveikatai, mat jo metu spinduliuojama pavojinga apšvita. Tačiau gydytojas radiologas V. Morkvėnas tokį nerimą greitai išsklaido.

Rentgeno tyrimo metu žmogus gauna tik 0,02 milisiverto (mSv) jonizuojančios spinduliuotės, palyginimui – vien iš kasdienės aplinkos per metus gaunama apie 1 mSv, o štai skrendant lėktuvu 10–11 km aukštyje radiacinis fonas viršijamas ir 30–40 kartų. 

„Noriu pabrėžti, kad plaučių nuotraukos rentgene yra be galo mažai spindulių, nes plaučiai yra oringas organas. Tad kai pacientui daroma plaučių nuotrauka, gaunama be galo maža dalis šių spindulių“, – atkreipia dėmesį gydytojas V. Morkvėnas. 

Vis dėlto gydytojas pastebi, kad yra tam tikros žmonių grupės, kuriems radiologiniai tyrimai ribojami. Tai – besilaukiančios moterys ir vaikai. Kadangi tiek įsčiose esančio kūdikio, tiek vaiko (iki 15 metų) organai vis dar vystosi, rentgeno spinduliams jie yra jautresni ir tai gali sukelti tam tikras neigiamas reakcijas. Taigi tokiais atvejais jiems tyrimai atliekami tik jei nėra kitos alternatyvos, o padarytos nuotraukos reikšmė yra didesnė nei padaryta potenciali žala kūnui. 

Ką reikėtų žinoti prieš ruošiantis rentgeno tyrimui?

Pasak gydytojo radiologo, tai vienas paprasčiausių ir greičiausiai atliekamų tyrimų dar ir dėl to, kad jam nereikia išankstinio pasiruošimo. 

„Atliekant plaučių rentgenografiją tiesiog užeinama į kabinetą, nusirengiama iki pusės ir atsistojama prieš rentgeno aparatą. Tada žmogus įkvepia oro ir kelias akimirkas nekvėpuoja. Štai ir viskas – padaroma rentgeno nuotrauka. Tyrimo tikslumui jokios įtakos neturi, ar pacientas pavalgęs, ar ne, ar išsimiegojęs, o gal pavargęs. Viskas tikrai labai paprasta ir būna jau paruošta, kai pacientas užeina į kabinetą. Užtrunkama vos 5 minutes ir jau galima keliauti iš kabineto“, – pasakoja gydytojas V. Morkvėnas. 

Tad plaučių rentgenografija yra be galo greitas, paprastas ir pasiruošimo nereikalaujantis tyrimas. Visgi jis gali atsakyti į daugybę klausimų, padėti išvengti ligų įsisenėjimo ir leisti pacientui daugiau sužinoti apie jo organizmą. 

 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.