2020 11 27

Gydytojas radiologas: kokių staigmenų atskleidžia rentgenogramos?

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

Radiologas apie rentgenogramas

Turbūt nerasime žmogaus, kuriam nors kartą gyvenime neteko atlikti rentgeno tyrimo. Rentgenografija – bene dažniausiai atliekamas radiologinis tyrimas, kuris padeda diagnozuoti ne vien kaulų lūžius, bet ir plaučių ligas bei kitų organų negalavimus. Vis dėlto ne visi žino, kad šis tyrimas kai kuriais atvejais turi būti atliekamas reguliariai. Vienas tų atvejų – plaučių rentgenografija. Tad su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoju radiologu Vaidotu Morkvėnu aptarėme, kodėl svarbu periodiškai atlikti plaučių rentgeno tyrimą, kokias ligas ir kartais net staigmenas jis atskleidžia, ar tikrai verta baimintis rentgeno aparato skleidžiamos spinduliuotės.

Kas yra rentgenografija?

Radiologas Vaidotas Morkvenas

Rentgenografija yra vienas seniausių vis dar taikomų medicininių tyrimo metodų. Šio tyrimo rezultatai padeda diagnozuoti įvairius organizmo negalavimus ar sužalojimus, pavyzdžiui, kaulų lūžius, uždegimus, širdies dydį ir jos būklę, pakitimus plaučiuose ir kitus negalavimus. „Tai turbūt pats populiariausias ir paprasčiausias iš visų atliekamų tyrimų. Nors brangiai nekainuoja nei finansiškai, nei sveikatos atžvilgiu, visgi gali atsakyti į daugybę klausimų. Jei kalbame konkrečiai apie plaučių rentgeną, paprastai šis tyrimas daromas vieną kartą per metus, nuo 15 metų, profilaktiškai“, – pastebi gydytojas radiologas Vaidotas Morkvėnas.

Iš visų rentgeno tyrimų dažniausiai atliekamos būtent krūtinės ląstos arba kitaip, plaučių rentgenografijos. Įprastai jos būna dviejų krypčių: tiesinė ir šoninė. Šis tyrimas atliekamas tiek profilaktinių sveikatos patikrinimų metu, tiek diagnostiniais tikslais. Svarbu nepamiršti šio tyrimo svarbos, nes kartais jis gali parodyti ligas, apie kurias pacientas net neįtarė.

Labai svarbu – profilaktika

Turbūt ne paslaptis, kad kuo anksčiau nustatoma liga, tuo sėkmingiau ji gydoma. Pasak gydytojo V. Morkvėno, yra nemažai ligų, kurios gali būti staigmena tiek gydytojams, tiek pacientams. Tad labai gerai, kai tokios „staigmenos“ nustatomos kuo anksčiau.

„Kai kurios ligos kliniškai nepasireiškia, žmogus nieko blogo nejaučia, gyvena įprastą gyvenimą. Ateina pas mus profilaktiškai pasitikrinti ir štai rentgeno nuotrauka parodo, kad yra liga. Viena tokių –   tuberkuliozė, kuri Lietuvoje vis dar pavojinga ir gana dažnai sutinkama. Žinoma, yra ir kitų plaučių patologijų bei ligų, kad ir plaučių vėžys, kuris taip pat matosi rentgeno nuotraukose. Tad kuo anksčiau bus diagnozuota liga, tuo bus anksčiau pradėtas gydymas ir tuo sėkmingesnė ateities prognozė“, – dalinasi gydytojas V. Morkvėnas.

Gydytojas atkreipia dėmesį, kad labai svarbu šį tyrimą atlikti periodiškai, nes tik taip galima laiku aptikti  ligą, jai nespėjus padaryti per daug žalos. Tad jei plaučių nuotrauka buvo daryta seniai, reikia nieko nelaukti ir kuo skubiau ją pasidaryti.

„Nereikia laukti, kad kažkas pradėtų versti atlikti šį tyrimą. Pagrindinis argumentas turėtų būti, kad metus nesidarei plaučių rentgeno nuotraukos. Žmonės kartais ir po kelerius metus nesidaro šio tyrimo ir jei pavyksta išvengti ligų, viskas labai šaunu, tačiau kartais pavėluojama, liga įsisenėja, gydymas tampa sudėtingesnis, o tada ir prognozės liūdnesnės. Pavyzdžiui, kai užsikrečiama tuberkulioze, iš pradžių nieko nejaučiama. Kartais net neįtari, kad gali sirgti šia liga, ir būna staigmena tiek mums, tiek pacientui, nors iki tyrimo nebuvo nei kosėjama, nei karščiuojama“, – atkreipia dėmesį V. Morkvėnas.

Radiologas atlieka rentgeno tyrima

Pasak gydytojo, šį tyrimą ypač svarbu kuo greičiau atlikti žmonėms, kurie sužinojo, jog darbe arba mokykloje kas nors turėjo kontaktą su tuberkulioze sergančiu žmogumi.

Ar tikrai verta baimintis rentgeno spindulių?

Gydytojai radiologai vis dar neretai susiduria su įvairiais pacientų nuogąstavimais, susijusiais su rentgeno tyrimais. Visuomenėje vis dar populiarus įsitikinimas, kad rentgeno tyrimas kelia pavojų sveikatai, mat jo metu spinduliuojama pavojinga apšvita. Tačiau gydytojas radiologas V. Morkvėnas tokį nerimą greitai išsklaido. Pasak jo, rentgeno tyrimo metu žmogus gauna tik 0,02 milisiverto (mSv) jonizuojančios spinduliuotės, palyginimui – vien iš kasdienės aplinkos per metus gaunama apie 1 mSv, o štai skrendant lėktuvu 10–11 km aukštyje radiacinis fonas viršijamas ir 30–40 kartų.

„Noriu pabrėžti, kad plaučių nuotraukos rentgene yra be galo mažai spindulių, nes plaučiai yra oringas organas. Tad kai pacientui daroma plaučių nuotrauka, gaunama be galo maža dalis šių spindulių“, – atkreipia dėmesį gydytojas V. Morkvėnas.

Vis dėlto gydytojas pastebi, kad yra tam tikros žmonių grupės, kuriems radiologiniai tyrimai ribojami. Tai – besilaukiančios moterys ir vaikai. Kadangi tiek įsčiose esančio kūdikio, tiek vaiko (iki 15 metų) organai vis dar vystosi, rentgeno spinduliams jie yra jautresni ir tai gali sukelti tam tikras neigiamas reakcijas. Taigi tokiais atvejais jiems tyrimai atliekami tik jei nėra kitos alternatyvos, o padarytos nuotraukos reikšmė yra didesnė nei padaryta potenciali žala kūnui.

Ką reikėtų žinoti prieš ruošiantis šiam tyrimui?

Pasak gydytojo radiologo, tai vienas paprasčiausių ir greičiausiai atliekamų tyrimų dar ir dėl to, kad jam nereikia išankstinio pasiruošimo.

„Atliekant plaučių rentgenografiją tiesiog užeinama į kabinetą, nusirengiama iki pusės ir atsistojama prieš rentgeno aparatą. Tada žmogus įkvepia oro ir kelias akimirkas nekvėpuoja. Štai ir viskas – padaroma rentgeno nuotrauka. Tyrimo tikslumui jokios įtakos neturi, ar pacientas pavalgęs, ar ne, ar išsimiegojęs, o gal pavargęs. Viskas tikrai labai paprasta ir būna jau paruošta, kai pacientas užeina į kabinetą. Užtrunkama vos 5 minutes ir jau galima keliauti iš kabineto“, – pasakoja gydytojas V. Morkvėnas.

Tad plaučių rentgenografija yra be galo greitas, paprastas ir pasiruošimo nereikalaujantis tyrimas. Visgi jis gali atsakyti į daugybę klausimų, padėti išvengti ligų įsisenėjimo ir leisti pacientui daugiau sužinoti apie jo organizmą. Tad, pasak gydytojo V. Morkvėno, tikrai nereikėtų bijoti šio tyrimo – priešingai, nepamiršti jį atlikti profilaktiškai. 

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.