Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2009 06 04

PGR tyrimas. Vienu laboratoriniu tyrimu nustatomi 6 lytiškai plintančių ligų sukėlėjai

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

5 min. skaitymo

PGR tyrimas. Vienu laboratoriniu tyrimu nustatomi 6 lytiskai plintanciu ligu sukelejai

Medicinos diagnostikos centro laboratorijoje jau atliekamas naujas laboratorinis tyrimas, kuriuo iš karto nustatomi 6 lytiškai plintančių ligų sukėlėjai: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum.

Apie lytiškai plintančias ligas, jų sukėlėjus, keliamą pavojų sveikatai ir naująjį tyrimą pasakoja MDC Laboratorinės diagnostikos centro vadovė gyd. Ina Šapranauskienė.

Lytiškai plintančios ligos

Lytiškai plintančios ligos perduodamos vieno asmens kitam lytinių santykių metu. Jos dar vadinamos šlapimo ir lyties takų ligomis, nes gali pažeisti ir lyties takus, ir šlapimo sistemą, pvz., šlapimo kanalą.

Šiandien yra žinoma apie 25 lytiškai plintančias ligas, kuriomis pasaulyje per metus suserga apie 250 mln. žmonių. Iš jų 120 mln. užsikrečia trichomonomis, 50 mln. – chlamidijomis, 30 mln. – papilomos virusu, 25 mln. – gonorėja ir 3,5 mln. – sifiliu.

Lytiškai plintančios ligos priklauso tų ligų grupei, apie kurias mieliau nutylime arba kalbame pašnibždomis. Iškreipti vaizdiniai ir žinių apie šias ligas stoka sukelia nereikalingą įtampą, nerimą ar baimę.

Kuo jos ypatingos

Gyvenime mes kiekvienas „pasigriebiame” vienokią ar kitokią infekciją. Tačiau lytiškai plintančios infekcijos ypatingos tuo, kad visai negydomos ar netinkamai gydomos gali sukelti ilgalaikius ar net nepranykstančius sveikatos pakitimus, pavyzdžiui, nevaisingumą (negalėjimą turėti vaikų). Nėštumo metu galima užkrėsti dar negimusį kūdikį. Užsikrėtusi motina gali perduoti infekciją savo vaikui gimdymo metu. Labai svarbu, kad visos lytiškai plintančios ligos būtų gydytojų diagnozuojamos ir kuo greičiau gydomos.

Kas gali jomis užsikrėsti

Lytiškai plintančiomis ligomis gali užsikrėsti kiekvienas lytiškai aktyvus žmogus. Kuo dažniau keičiami partneriai, santykiaujama be apsaugos priemonių, tuo labiau rizikuojama užsikrėsti patiems ir užkrėsti kitus.
Tačiau net ir tuo atveju, jei lytinių partnerių santykiai ilgalaikiai, galimybė, kad vienas jų pastebės ligos požymius, išlieka. Tai gali atsitikti todėl, kad užsikrėtus kai kuriomis infekcijomis dažnai nejaučiama jokių ligos požymių (simptomų) net keletą mėnesių ar ilgiau. Gali būti, kad vienas partnerių yra užsikrėtęs ankstesnėje sąjungoje ir dar tebenešioja infekciją, nors pats to net neįtaria. Būna, kad pats to nežinodamas užkrečia partnerį, kuris ir pastebi ligos požymius.

Lytiškai plintančiomis ligomis užsikrečia vyrai ir moterys nepriklausomai nuo amžiaus, gyvenamosios vietos, etninės grupės ar pajamų. JAV paskelbtais statistiniais duomenimis, kas penktas šalies gyventojas yra užsikrėtęs kokia nors lytiškai plintančia liga. Paaugliai yra didžiausia rizikos grupė dėl daugelio priežasčių. Pirmiausia dėl elgesio, nes dažnai yra linkę rizikuoti, dėl nepakankamų žinių, nes nežino, kad rizikuoja užsikrėsti, dėl ekonominės padėties, nes neturi už ką nusipirkti apsaugos priemonių, ir galiausiai dėl biologinių ypatybių, nes paauglių mergaičių gimdos kaklelis yra jautresnis chlamidijoms ir gonorėjai nei vyresnių žmonių.

Jeigu Jūs pastebėsite kurį nors iš įspėjamųjų požymių (simptomų), išvardytų žemiau, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją, ginekologą ar urologą.

Kas jas sukelia

Chlamydia trachomatis yra tik lytiniu būdu plintantis mikroorganizmas, sukeliantis moters organizme kiaušintakių uždegimus, kurie dažnai komplikuojasi sąaugomis. Dėl užakusių kiaušintakių moterys negali pastoti, o pastojus dažnai įvyksta persileidimai. Chlamidinė infekcija keičia vyrų spermatogenezę, todėl gresia nevaisingumas. Gimdymo metu naujagimis gali užsikrėsti chlamidijomis ir susirgti akių uždegimu.

Neisseria gonorrhoeae sukelia gonokokinę infekciją – gonorėją. Dažniausiai užsikrečiama lytiniu būdu (taip pat ir oralinių, analinių santykių metu), rečiau buitiniu – per asmens higienos daiktus. Naujagimiai užsikrečia gimdymo metu slinkdami sergančios gimdyvės gimdymo takais. Jiems dažniausiai nustatoma akių gonorėjos forma. Gonokokai pažeidžia šlapimo ir lytinius organus, šlaplę, gimdos kaklelį, tiesiosios žarnos apatinį trečdalį, gerklę, akių junginę. Moterims pavėluotai pradėtas gydyti ar negydomas uždegimas gali apimti kiaušintakius, kiaušides, gimdą, pilvaplėvę, vyrams – sėklides, sėklidžių prielipus. Gonokokai gali patekti į kraują ir atokiuose organuose sukelti gonokokinių židinių, kraujo užkrėtimą, meningitą.

Trichomonas vaginalis – makšties trichomonos sukelia trichomonozę, lytiniu būdu plintančią infekcinę ligą. Moterims būdingos gausios, gelsvai žalsvos, nemalonaus žuvies kvapo išskyros iš lytinių takų, skausmingi lytiniai santykiai. Vyrams ligos eiga dažnai yra besimptomė. Moterims trichomonos sukelia išorinių lyties organų, makšties, šlaplės, šlapimo pūslės uždegimus, vyrams – šlaplės, apyvarpės, prostatos uždegimus. Galimas naujagimio užsikrėtimas nuo sergančios gimdyvės gimdymo metu.

Mikoplazmos Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum sukelia lytinių takų infekcijas, kurių klinika ne visuomet pasireiškia ryškiais simptomais, tačiau gali sukelti įvairias komplikacijas, tokias kaip moterų mažojo dubens uždegimas ir nevaisingumas bei vyrų uretritas ir prostatitas.

Pagrindiniai jų požymiai

Jeigu pastebėsite kurį nors iš įspėjamųjų požymių (simptomų), išvardytų žemiau, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją, ginekologą ar urologą:

  • neįprastos išskyros iš makšties (normalu, kad moters lyties organai yra drėgni, t. y. esama
    išskyrų, kurių dėka palaikoma švara ir sveikatingumas. Tačiau būtina konsultuotis su gydytoju, jei pakito išskyrų spalva, atsirado nemalonus kvapas ar pasikeitė išskyrų tirštumas);
  • išskyros iš varpos;
  • skausmas kapšelyje, pilvo apačioje;
  • žaizdelės arba pūslelės prie makšties, varpos ar tiesiosios žarnos;
  • baltos apnašos ant varpos, vaginoje ar burnoje;
  • bėrimai lyties organų srityje;
  • padidėję kirkšnių limfmazgiai;
  • dirginimas apie makštį, varpą arba tiesiąją žarną;
  • skausmas arba deginimo jausmas šlapinantis;
  • padažnėjęs šlapinimasis;
  • skausmas lytinių santykių metu, kraujo pasirodymas po jų.

Kartais gali nebūti jokių ligos simptomų. Jų nejaučia dauguma moterų ir vyrų, užsikrėtusių chlamidijomis, devynios iš dešimties moterų, užsikrėtusių gonorėja. Požymiai gali nepasireikšti iš viso arba jie gali būti tokioje kūno vietoje, kur užsikrėtęs žmogus negali jų matyti arba jausti.

Patikimi tyrimai lytiškai plintančioms ligoms nustatyti

MDC atliekamas naujas tikslus PGR (polimerazinės grandininės reakcijos) tyrimas, kurio metu iš karto nustatomi 6 lytiškai plintančių ligų sukėlėjai: Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium,  Ureaplasma urealyticum.

Tiriamoji medžiaga gali būti paimama vyrams iš šlaplės bei moterims iš šlaplės ir gimdos kaklelio arba gali būti tiriamas šlapimas.

Tyrimo rezultatai labai priklauso nuo tinkamo tiriamosios medžiagos paėmimo.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams