Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2015 06 05

Visa tiesa apie lunatizmą: kas tai iš tikrųjų ir kaip gydoma

Psichologija, psichiatrija

4 min. skaitymo

Visa tiesa apie lunatizma kas tai is tikruju ir kaip gydoma

Parengė Gerda Morozovienė, lrytas.lt

Žmonės, išgirdę žodį „lunatikas“, nejučia ima kikenti, nes daugeliui tai, kas susiję su lunatizmu, sukelia pašaipą. Tačiau iš tiesų čia nėra nieko juokingo, o prisipažinti, kad esi lunatikas – jokia gėda. Anaiptol – jei naktimis vaikštote, nesąmoningai atliekate tam tikrus veiksmus, vertėtų suskubti kreiptis į gydytojus arba bent jau imtis saugos priemonių namuose. Kaip tai tikslingai daryti, pataria Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja psichiatrė Tamara Kuntelija-Plieskė.

Kas yra lunatizmas?

Lunatizmas, somnabulizmas – tai yra reiškinys, kuomet gilaus miego metu žmogus atlieka sudėtingus, kartais pasikartojančio pobūdžio veiksmus, tuo tarpu, kai jo sąmonės ir reaktyvumo lygis išlieka labai žemas, o prabudęs jis nieko neatsimena.

Pagrindinės lunatizmo priežastys

Pagrindinės priežastys – miego trūkumas, žmogaus cirkadinio ritmo išbalansavimas keliaujant į kitas laiko juostas, karščiavimas, stresas, alkoholio ar kai kurių psichotropinių vaistų vartojimas, miego apnėja, padidėjusi skydliaukės veikla, migrena. Taip pat kai kurie psichikos sutrikimai yra susiję su lunatizmo pasireiškimu – depresija, panikos sutrikimas, potrauminis streso sutrikimas, obsesinis kompulsinis sutrikimas.

Ar šis reiškinys priklauso nuo amžiaus ar genetikos?

Vaikų amžiuje somnabulizmas dažnai pasitaiko, ypač 8-12 metų vaikams. Toliau paauglystėje jis normaliai turėtų išnykti.

Paveldimumas turi didelės reikšmės somnabulizmui. Tyrimai rodo, kad vaikui iki 30 procentų didėja tikimybė susirgti lunatizmu, jei vienas iš tėvų turėjo šį sutrikimą vaikystėje. Todėl yra manoma, kad šis sindromas perduodamas genetiškai, nors iki šiol konkretus genas nėra atrastas.

Kokie procesai lunatizmo metu vyksta smegenyse?

Normalus miegas susideda iš besikartojančių ciklų budrumo, lėto miego ir paradoksinio miego fazių. Tipiškai vaikai pasiekia savo giliausią miegą per 15 min nuo įmigimo ir šis periodas jiems trunka 45-75 min. Tai paaiškina, kodėl taip yra lengva perkelti neseniai užmigusį vaiką jam neatsibudus.

Miego sutrikimai atsiranda pereinamose stadijose iš vienos miego fazės į kitą. Lunatizmui būdinga sutrikusi lėto miego fazės reguliacija, kai galvos smegenyse kyla motoriką aktyvinantys signalai, tuo tarpu žmogus išlieka gilaus miego būsenoje.

Paprastai lunatikavimas trunka keletą minučių, retai kada išsitęsia iki keliolikos. Dažniausiai tai įvyksta praėjus kelioms valandoms nuo įmigimo, kuomet žmogus yra gilioje miego fazėje.

Ar lunatizmas „išgydomas“?

Tai yra paauglystėje praeinanti būsena. Tačiau jeigu simptomai išlieka ir nuolatos kartojasi, reikėtų ieškoti kitų susirgimų ar būsenų, kurios skatina somnabulišką elgesį.

Ar yra nukentėjusių dėl lunatizmo? Kokios būna pasekmės?

Nors tai pasitaiko ypač retai, tačiau tikrai yra aprašytų rimtų susižeidimų sergantiems somnabulizmu. Taip pat pasitaiko netinkamas seksualinis elgesys arba agresyvus pavojingas elgesys artimųjų atžvilgiu. Agresyvumas dažniau pasitaiko vyrams negu moterims ir dažniausiai būna susijęs su nesąmoningomis gynimosi reakcijomis. Pabrėžiu, kad nusikaltimai priepuolio metu yra ypač reti, bet tuomet tai jau turi būti atlikta teismo psichiatrinė ekspertizė ir išdiferencijuoti kiti susirgimai, tokie kaip naktinė kaktinės skilties epilepsija.

Kaip reikėtų elgtis, jei šeimoje yra lunatikas?

Anksčiau buvo manoma, kad nereikia artintis prie lunatiko, kad tai pavojinga. Tačiau paliekant vaiką ar paauglį be pagalbos, jis gali susižaloti ar patirti traumą. Iš tikrųjų reikia žmogų švelniai nukreipti atgal į lovą, padėti atsigulti. Pažadintas žmogus yra pasimetęs, nesuprantantis kas vyksta, tačiau paguldytas jis vėl labai greitai užmiega.

Yra skirtingų nuomonių dėl to, kaip elgtis su suaugusiais sergančiais somnabulizmu. Kartais per aktyvios pastangos pažadinti gali žmogų išgąsdinti, todėl jam gali prasiveržti agresija.

Geriausia taktika ir kartu vienas iš gydymo būdų yra taip vadinamas „išankstinis pažadinimas“: sergantis žmogus yra žadinamas 15 minučių iki numatomos somnabulizmo epizodo pradžios. Aišku, kad tam reikia prieš tai kelis kartus pastebėti naktinius priepuolius.

Kaip atrodo lunatikuojantis žmogus?

Paprastai praėjus valandai ar dviem po įmigimo, žmogus miegodamas atsikelia ir pradeda vaikščioti, atlikdamas sudėtingus ir dažnai pasikartojančius judesius. Jie gali kartoti dienos eigos rutinines veiklas – apsirengti, nusirengti arba gaminti valgyti. Taip pat jie gali tiesiog atsisėsti lovoje ir žiūrėti į aplinką stiklinėmis, nieko nematančiomis akimis. Gali kalbėtis per miegus.

Dažnai kartu su somnabulizmu pasireiškia ir kitas miego sutrikimas – naktinis siaubas, kuomet žmogus garsiai šaukia, jo elgesyje atsispindi siaubo išgyvenimai, lydimi ryškių vegetacinių iškrovų: išsiplėtę vyzdžiai, stipriai plakanti širdis, visas kūnas ima prakaituoti, tačiau žmogus išlieka gilioje miego fazėje, nereaguoja į aplinką, o prabudęs nieko neprisimena.

Ar lunatikas atsimena, kad jis naktį lunatikavo?

Somnabulizmui yra būdinga tai, kad visus veiksmus ir automatizmus žmogus vykdo giliai miegodamas, todėl jis visiškai neprisimena nakties įvykių, o pažadintas iš tos būsenos dažniausiai būna sumišęs ir dezorientuotas.

Gal padeda tam tikros terapijos prieš miegą, kad tai nesikartotų?

Vaikystėje tai nereikalauja specialaus gydymo, nebent lunatizmas lydimas pavojingo elgesio. Pirmiausia reikia tvarkyti miego higieną: vakare nebežaisti aktyvinančių žaidimų su planšetiniais kompiuteriais, rekomenduojama mažiau žiūrėti televizorių. Geriau yra leisti vakarą su vaikais skaitant knygas, klausytis ramios muzikos, pasivaikščioti prieš miegą ir būtinai pravėdinti kambarį.

Jei paauglystėje šis reiškinys nepraėjo arba staiga atsirado suaugusiems, reikia aiškintis, kokios galimos priežastys ar kitos ligos sukelia šį sindromą ir atitinkamai jas šalinti ar gydyti. Iš terapijų galima hipnozė. Sudėtingesniais atvejais skiriami miegą pagerinantys vaistai. Vienas iš praktinių būdų yra žmogaus išankstinis žadinimas iš miego apie 15 minučių iki to laiko, kada dažniausiai įvyksta lunatizmo epizodas.

Kokių saugumo priemonių reikėtų imtis lunatikams?

Jeigu vaikas vaikšto per miegus, reiktų pašalinti visus aštrius ir dūžtančius daiktus, pagalvoti apie apsaugines tvoreles prie laiptų, patikrinti, kad langai ir durys būtų uždaryti. Nerekomenduojama tokiems vaikams miegoti dviaukštėje lovoje dėl kritimo pavojaus.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.