Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2016 02 01

Žiemos depresiją įveikia šviesa

Psichologija, psichiatrija

2 min. skaitymo

Ziemos depresija iveikia sviesa

Šviesos terapija arba fototerapija, helioterapija – tai gydymas intensyviu šviesos srautu. Pasak Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidento, Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojo psichiatro docento Alvydo Navicko, šis metodas gali labai pagerinti savijautą tamsiuoju metų laiku ir yra naudojamas sezoniniam depresiniam sutrikimui gydyti.

Viena maloniausių terapijų

Žiemą, kada apmiršta gamta, sulėtėja gyvybės medžiagų apykaita, visi išgyvena skirtingai. Gydytojo psichiatro A.Navicko pastebėjimu, daliai žmonių šis metas ypač sunkus – juos apima erzinanti tinginystė, kyla daugiau nesutarimų su artimaisiais ar bendradarbiais dėl kasdienių užduočių, silpnėja potraukiai, malonumo jutimai.

„Žiemos depresiją įveikti padeda šviesos terapija. Šviesa nuo seniausių laikų yra naudojama įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti, organizmui stiprinti. Tai yra vienas maloniausių metodų, kuris dažnai derinamas su muzikos terapija, biblioterapija“, – aiškino specialistas.

Kai pasireiškia klinikiniai sutrikimai, socialinis funkcionavimas kelia vis daugiau problemų, žmogus gali net prarasti gyvenimo prasmę. Sezoninį depresinį sutrikimą lydi liūdesys, apatija, sunkumas kūne, mieguistumas, padidėjęs angliavandenių poreikis, svorio augimas ir kt.

Reguliuoja melatonino apykaitą

Daugelis mokslininkų laikosi nuomonės, kad padidėjusį mieguistumą, sumažėjusią energiją žiemą lemia hormono melatonino gamybos sutrikimas. Ilgėjant tamsos periodui jo išsiskiria daugiau. Melatonino koncentracijos pokytis sutrikdo kitų hormonų ir neuromediatorių apykaitą.

„Šviesos terapija leidžia sureguliuoti melatonino apykaitą. Kambarių apšvietimas dažniausiai siekia 2000 liuksų, o taikant šviesos terapiją yra naudojamas iki 10000 liuksų apšvietimas, blokuojami UV spinduliai“, – paaiškino gydytojas.

Gydymas šviesa skiriamas rytais tarp 6 ir 8 val. bei pavakaryje tarp 17 ir 19 val. Procedūra trunka apie pusvalandį. Efektas jaučiamas jau po keleto dienų. Šviesos terapiją galima naudoti ir mėnesį ar net visą tamsųjį sezoną.

Tinka ne visiems

Prieš pradedant taikyti šviesos terapiją rekomenduojama pasitarti su šeimos gydytoju ar psichiatru. Reikia įvertinti sutrikimą bei sezoniškumą. „Nustačius aiškų sezoniškumą efektas būna geriausias. Reikia atkreipti dėmesį ir į socialinių aplinkybių įtaką, pavyzdžiui, sezoninio nedarbo sukeltus sutrikimus – tuomet šviesos terapija neefektyvi“, – pastebėjo A.Navickas. 

Pasak specialisto, šviesa nereikėtų gydytis, jeigu žmogui būdingas agresyvumas, energijos perteklius, yra buvę haliucinacijų ar kliedesių. Taip pat – sergant glaukoma, katarakta, tinklainės ligomis, cukriniu diabetu ar onkologinėmis ligomis.

Verta žinoti

  • Pirmuosius specialiai sukurtus šviesos terapijos būdus 1981 metais pasiūlė JAV mokslininkas prof. Normanas Rozentalis. Dabar jų yra įvairiausių: šviesos terapijos lempos, dėžės, akiniai, kambariai, steigiamos kavinės ir kt. Populiarėja žadintuvai su aušros imitavimu.
  • Lietuvoje šis gydymo metodas pradėtas aktyviai taikyti nuo 1995 m. Dabar mūsų šalyje šviesos terapija yra populiari. Ją taiko psichiatrai, reabilitologai, sveikatingumo centrai.
  • VU Taikomųjų mokslų instituto direktoriaus prof. Artūro Žukausko ir doc. Alvydo Navicko sukurti originalūs šviesos terapijos akiniai ir kompiuteriu valdoma šviesos terapijos lenta leidžia individualiai pasirinkti šviesos srauto spalvą.
  • Šviesos terapijos arba antidepresantinę lempą galima įsigyti asmeniniam naudojimui. Jų kaina labai įvairi: nuo šimto iki kelių šimtų eurų. Tačiau prieš naudojant reikia pasitarti su gydytoju.
Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.