Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2021 11 05

Kada reikia kreiptis į kineziterapeutą ir ko tikėtis?

Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija

3 min. skaitymo

Kada reikia kreiptis i kineziterapeuta v2

Daugelis žmonių mano, kad jų fizinė sveikata yra gera, kol pajunta pirmuosius nemalonius pojūčius. Tačiau gera fizinė sveikata nėra vien tik skausmo nebuvimas. Gera fizinė sveikata – tai geras minkštųjų audinių mobilumo, sąnarių stabilumo, raumenų jėgos ir ištvermės bei judesių kontrolės santykis. Apie tai, kada vertėtų kreiptis į specialistą, pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Viktorija Ruzgutė.

Terapijai

  • Jei jaučiate skausmą

Jis gali būti jaučiamas patyrus traumą, fizinio aktyvumo metu, dirbant, ilsintis arba miegant. Kineziterapeutas nustato galimas skausmo priežastis, pamoko, kaip jų išvengti, kokius kasdienius įpročius pakeisti. Atsižvelgdamas į paciento būklę, parenka padėtis, mažinančias skausmą, pratimus, kuriuos galite atlikti nemažindami krūvio, arba taiko pasyvias technikas (sąnarių arba minkštųjų audinių mobilizacijas).

Jei jaučiate sąnarių, minkštųjų audinių skausmą, sąstingį ar judesių ribojimą, rekomenduoju nedelsiant kreiptis į kineziterapeutą, kad galėtumėte greičiau atgauti gyvenimo kokybę.

Nepamirškite, kad kuo ilgiau delsiate, tuo reabilitacijos trukmė ilgėja. Terapijos metu dažniausiai naudojame šiuolaikinės funkcinės reabilitacijos 1-2 R metodikos principus, kurie apima atstatymą ir sustiprinimą / atsigavimą.

  • Jei jaučiate ir / arba yra matomas judesio sutrikimas

Jis gali būti ne iki galo atsigavus po traumos, imobilizacijos (gipso), jei reabilitacija po traumų nebuvo tinkamai įgyvendinta. Taip pat dėl raumenų disbalanso: jei pastebite, kad negalite atlikti judesio, kurį padaro jūsų bendraamžiai, arba judesio metu matote skirtumą tarp savo dešinės ir kairės pusės, kūprinatės ar laikote galvą atkištą į priekį, arba keičiasi pėdų, kelių sąnarių forma.

Kineziterapeutas įvertina judesio kokybę, paaiškina, kodėl tai nutiko, ką daryti, kad judesys būtų atkurtas, ir pagal poreikį skiria pasyvius tempimus, aktyvius tempimus arba raumenų antagonistų aktyvacijos pratimus, kad būtų grąžinta judėjimo funkcija. Šiame etape taip pat taikomi 1-2R reabilitacijos principai.

Profilaktikai, kūno rengybai, sporto rezultatams

  • Jei visai nesportuojate

Jei norite pakelti tonusą, mažinti suglebimą, sąstingį. Kineziterapeutas įvertina jūsų fizinę būklę, pamoko pagrindinių taisyklingo sportavimo taisyklių, ugdo, kaip pajusti savo kūną, visapusiškai stiprina kūną ir atliekant funkcinius judesius paruošia intensyvesnei veiklai, rekomenduoja tinkamas sporto šakas ateičiai ir padeda palaikyti motyvaciją bei meilę judesiui. Profilaktikai dažniausiai taikomi 2R (sustiprinimas / atsigavimas) – 3R (atsparumas ir perkrovimas) principai.

  • Jei propaguojate vieną ar kelias sporto šakas, lankotės sporto klube

Sporto medicina aktuali ir sportuojantiems, kadangi dažnai sportuodami žmonės judesius atlieka taip, kaip patogu kūnui. Problema kyla tada, kai kūne yra raumenų disbalansas, žmogus to nejaučia, bet judesiai vyksta su kompensacijomis, o ne taip, kaip turėtų vykti biomechaniškai.

Kineziterapeutė Viktorija Ruzgutė

Sportuojantiems, neturintiems nusiskundimų dėl fizinės sveikatos kineziterapeutas atlieka ištyrimą ir radęs silpnesnes raumenų grandis jas aktyvuoja, pamoko funkcinių judesių, prevencinių pratimų, kuriuos žmogus turi atlikti prieš treniruotes, kad išvengtų sportinių traumų.

Fiziškai aktyviems žmonėms rekomenduočiau prevenciškai, kas 2 mėnesius, apsilankyti pas kineziterapeutą, kad specialistas patikrintų, ar sveikai ir taisyklingai judama link užsibrėžto tikslo. Šiame funkcinės reabilitacijos etape daugiausia naudojamas 3R principas.

Ko verta laikytis visiems?

Pasaulio sveikatos organizacija, o kartu ir mes, kineziterapeutai, rekomenduojame suaugusiam žmogui per savaitę skirti ne mažiau kaip 250 min. vidutinio intensyvumo aerobinei fizinei veiklai. Be to, nepamirškite bent du kartus per savaitę ar dažniau stiprinti pagrindinių raumenų grupių jėgos.

Toks krūvis ne tik prisidės prie raumenų jėgos ir ištvermės, kaulų tvirtumo bei bendros organizmo funkcinės sveikatos, bet ir pagerins širdies bei kvėpavimo sistemų būklę.

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams