Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2022 12 08

Vykdami slidinėti ruoškite ne tik slides. Kineziterapeutės patarimai, kaip pasirengti žiemos atostogoms, kad išvengtume netikėtų traumų

Sporto medicina, reabilitacija, kineziterapija

3 min. skaitymo

Pasiruosimas slidineti traumos

Vis daugiau lietuvių žiemos atostogas renkasi praleisti populiariuose slidinėjimo kurortuose, kuriuose išbando slidžių ar snieglenčių trasas. Kai kuriems tai tampa nepamirštama patirtimi, tik ne visada gerąja prasme – iš kelionės tenka grįžti ne su lauktuvėmis, bet skaudžiomis traumomis.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos ir sporto medicinos centro kineziterapeutė Viktorija Ruzgutė sako, kad planuojant slidinėjimo išvyką svarbu pasirūpinti ne tik kelionės bilietais, bet ir savo kūnu.

Pradėti ruoštis reikia dar prieš atostogas

„Netaisyklinga slidinėjimo technika ir nepakankama fizinė kūno būklė nuvargina raumenyną. Dažnas po tokių atostogų grįžta ne tik nepailsėjęs, bet ir nualinęs kūną“, – sako kineziterapeutė V. Ruzgutė ir priduria, kad savo kūnu reikėtų pasirūpinti dar gerokai prieš kelionę.

Pasak jos, likus bent 6 savaitėms iki suplanuotos kelionės, kasdienę lengvą mankštą pravartu papildyti kojų ir juosmens raumenų stiprinimo, taip pat klubų sąnarių mobilumo pratimais. Tam nebūtina turėti specialios įrangos – pakaks atlikti pratimus naudojant savo kūno svorį ar nedidelius svarmenis.

Tinkamai parinktais sporto medicinos pratimais ne tik pagerinsite slidinėjimo techniką bei koordinaciją, bet ir sumažinsite galimą raumenų disbalansą bei traumų riziką. Nepamirškite iki atostogų užsiimti kuo įvairesne fizine veikla ir didinkite ištvermę rinkdamiesi bėgimą, plaukimą, dviračio mynimą ar žygiavimą. Geriausia, jeigu užsiimdami minėtomis veiklomis keisite jų intensyvumą ir atliksite intervalines treniruotes“, – sako specialistė.

Svarbu įvertinti savo kūno galimybes

Tai ypač aktualu tiems, kurie vykti slidinėti planuoja pirmą kartą. „Leidžiantis nuo kalno slidėmis ar snieglente, kūnas stengiasi išlaikyti pusiausvyrą atliekant staigius posūkius bei amortizuoti trasos nelygumus, tad itin didelė apkrova tenka kelių ir klubų sąnariams. Tinkamai neįvertinus savo kūno galimybių, gresia rimtos traumos“, – pasakoja kineziterapeutė. Pasak jos, baigiantis slidinėjimo sezonui pacientai dažniausiai kreipiasi dėl kelių sąnarių priekinių ir vidinių raiščių patempimų ar plyšimų, riešų patempimų ar lūžių, taip pat pečių traumų, pavyzdžiui, rotatorių manžetės plyšimų, išnirimų, lūžių po patirtų kritimų. V. Ruzgutė sako, kad siekiant išvengti netikėtų traumų svarbu objektyviai įvertinti savo fizinę būklę ir pasirengimą patirti didesnį nei įprasta fizinį krūvį.

Reabilitacijos ir sporto medicinos centro kineziterapeutė

 „Šiandien turime visas galimybes iš anksto įvertinti fizinio krūvio toleravimą, raumenų jėgą ir kokybę, galimą raumenų disbalansą. Tai leidžia individualiai parinkti tinkamą fizinį krūvį ir tikslingai skirti pratimus, tiek bendram kūno pajėgumui, tiek specifinėms raumenų grupėms sustiprinti. Dažnai ir išspręsti įsisenėjusias problemas, trukdančias užsiimti norima fizine veikla“, – atkreipia dėmesį specialistė.

Reabilitacijoje taikoma inovatyvi 3D judesio analizė leidžia įvertinti tai, kaip visomis kryptimis juda žmogaus kūnas. Dažnai būtent šis tyrimas atskleidžia netolygią galūnėms tenkančią apkrovą, netaisyklingą pėdų, klubų padėtį, dėl kurių užsiimant sportine veikla gali būti juntamas diskomfortas, dirba netinkamos raumenų grupės ir kyla traumų rizika. Šis tyrimas taip pat naudingas renkantis būtent jūsų kūnui tinkamą avalynę ar sporto įrangą.

Nenuvertinkite apšilimo

Nors atvykus į slidinėjimo kurortą norisi kuo greičiau pasileisti nuo viršukalnės, kineziterapeutė ragina nepamiršti apšilimo.

„Labai svarbu prieš slidinėjimą skirti laiko apšilimui. Šiame sporte kritimo rizika yra labai didelė, todėl kūnas turi būti apšilęs ir lankstus, kad neįvyktų raiščių, raumenų arba sausgyslių traumų, – V. Ruzgutė. – Apšilimas turi būti greitas, dinamiškas, atliekant judesius pilnomis judesio amplitudėmis. Kiekvieną pratimą reikėtų kartoti po 7–10 kartų kiekvienai pusei.“

Dalintis

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Registruokitės konsultacijai
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.