Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

2010 08 12

Gydytojo patarimai artėjant naujiems mokslo metams

Vaikų sveikata, pasiruošimas mokslo metams

3 min. skaitymo

Gydytojo patarimai artejant naujiems mokslo metams v2

Artėja rugsėjo pirmoji – diena, kai moksleiviai sugrįš į klases. Šiandien Medicinos diagnostikos centro, įsikūrusio V. Grybo gatvėje, Vilniuje, gydytoja pediatrė Lilija Žirgulienė pataria mažamečių ir paauglių tėvams. Tikimės, kad šie patarimai bus naudingi ir padės vaikams motyvuotai, su geromis emocijomis ir esant puikios savijautos susidoroti su naujais išbandymais.

Kaip nugalėti pirmųjų naujų mokslo metų dienų jaudulį?

Jaudulys pirmosiomis naujų mokslo metų dienomis – normalus reiškinys. Tėvai labai pagelbės, jei pirmosiomis dienomis daugiau bendraus su savo vaikais, domėsis jų draugais, teirausis, kokių naujų dalykų bus mokomasi, kartu pirks trūkstamus mokyklos reikmenis, patars, kaip tinkamai apsirengti.

Tomis dienomis ypač svarbu padrąsinti vaikus ir išsklaidyti jų nerimą. Tam gali padėti ir bendros iškylos gamtoje, pasivaikščiojimas ar pasivažinėjimas dviračiu. Bendra veikla veikia raminamai.

Tėvai turėtų žinoti ir paaiškinti vaikui, į ką reikėtų kreiptis mokykloje pasijutus blogai. Pritaikykite pirmosios mokslo metų savaitės darbotvarkę vaikui, nes jūs geriausiai galite padėti  išlikti jam ramiam ir sėkmingai pradėti naujus mokslo metus. O gera pradžia nemažai lemia ir tolesnę sėkmę.

Prieš mokyklą apsilankykite su vaiku pas gydytoją.

Tai labai svarbu ne tik todėl, kad į mokyklą būtina pristatyti pažymą apie vaiko sveikatą. Neretai būna, kad privalomas sveikatos patikrinimas kai kuriems vaikams yra vienintelė galimybė bent kartą per metus būti atidžiai apžiūrėtiems gydytojo. Tėveliai dažnai negali pamatyti tų sveikatos sutrikimų, kuriuos nustato gydytojas specialistas. Įvertinamas vaiko ūgis, svoris, kraujo spaudimas, rega, klausa, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinė būklė. Medikas plika akimi pastebi tokius kūno defektus kaip sąnarių, judamojo aparato sutrikimai. Išklausius nusiskundimus, atlikus tyrimus, jei reikia, vaikai siunčiami pas specialistus: alergologus, oftalmologus, kardiologus, ortopedus traumatologus ir kt.

Pasikalbėkite apie vaiko sveikatą su klasės auklėtoja.

Pirmomis mokslo metų dienomis labai svarbu susitikti su klasės auklėtoja ir aptarti ypatumus, susijusius su vaiko sveikata, atkreipti dėmesį į nerimą keliančius profilaktinio sveikatos patikrinimo prieš mokyklą rezultatus. Galbūt vaikas yra alergiškas vieniems ar kitiems maisto produktams, turi antsvorio, regėjimo problemų ar serga astma ir pan.

Klasės vadovas turi atidžiai įvertinti pateiktą informaciją ir sudaryti geriausias sąlygas vaikui mokytis.

Vaikas turi gerai išsimiegoti.

10–12 metų vaikai turi miegoti daugiau nei 9 val., 13–19 m. paaugliai – nuo 8,5 iki 9 val.

Dėl miego trūkumo vaikas tampa ne tik irzlus. Tai turi tiesioginės įtakos mokymosi rezultatams. Mieguistumas žaidžiant judrius sportinius žaidimus gali būti netgi traumų priežastis. Tinkamas miego režimas turi įtakos vaikų sveikatai ir sėkmei.

Saugiai bendraukite skaitmeninėmis priemonėmis.

Bendravimas su draugais SMS žinutėmis, socialiniuose tinklalapiuose, tokiuose kaip „Facebook“, tapo visuotiniu reiškiniu. Panikuoti nereikia, bet reikėtų apgalvoti keletą momentų, susijusių su internetine erdve, ir aptarti tai su vaiku.

Kompiuterį geriausia būtų laikyti visiems šeimos nariams prieinamoje vietoje, kad vaikai galėtų dalintis įspūdžiais. Taip tėvai gali geriau kontroliuoti, kiek laiko vaikas praleidžia prie kompiuterio, išjungti jį nustatytu laiku, leisti vaikui pailsėti prieš miegą. Tačiau geriausia kuo daugiau bendrauti su vaiku, nes tik taip galėsite sužinoti, kas iš tikrųjų vyksta jo pasaulyje.

Nuo mažens įpratinkite vaiką laikytis darbo režimo: neprisikišti arti akių teksto ar piešinio, skaitant ar dirbant kompiuteriu kuo dažniau daryti pertraukėles, pažiūrėti į tolį, neskaityti tamsoje.

Dėmesys vaikų fizinei ir psichinei sveikatai, savalaikiai sveikatos patikrinimai padės jiems gerai jaustis, pasiekti geresnių rezultatų mokykloje ir išvengti problemų, susijusių su sveikata.

Dalintis
Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams.