Susipažinkite su uhealth! Gaukite skaitmenines šeimos gydytojo paslaugas per 24 val. Apie uhealth

Amžinė makulos degeneracija (AMD)

AMŽIAUS MAKULOS DEGENERACIJA – tai su amžiumi susijęs centrinės tinklainės dalies – geltonosios dėmės – pakenkimas, kurį dažnai lydi žymus ir negrįžtamas centrinio matymo praradimas. Dažniausiai pasireiškia žmonėms per 60 metų, nors retais atvejais gali vystytis ir jauniems žmonėms. Visada pažeidžiamos abi akys, tik procesas gali būti nevienodas.

Yra dvi senatvinės geltonosios dėmės degeneracijos formos: sausa ir eksudacinė.

Sausa (neeksudacinė, atrofinė) degeneracija yra dažnesnė, jos prognozė geresnė. Makuloje atsiranda smulkių, apvalių, šviesiai gelsvų židinėlių – drūzų, vėliau židinėliai didėja, susilieja ir vystosi tinklainės atrofijos zona, kuri plečiasi ir dėl to sutrinka centrinis regėjimas.

Eksudacinė (šlapia, neovaskulinė) degeneracija yra daug sunkesnė ir iki 90% gali baigtis aklumu. Procesui progresuojant, atsiranda naujadarinių kraujagyslių, kurios gali kraujuoti, atsiranda kraujosruvų, gali susidaryti fibrozinis jungiamasis audinys – randas, kuris sukelia negrįžtamą regėjimo praradimą.

Ligos pradžioje žmogus mato netaisyklingus vaizdus, iškraipytas linijas, objektai gali atrodyti didesni arba mažesni, vėliau regėjimo lauko centre gali atsirasti tamsi dėmė, matymas pamažu blogėja. Ligos eiga priklauso nuo formos ir lokalizacijos. Matymas gali pablogėti iki 0,1 ar dar daugiau.

Kol kas nėra specifinio gydymo. Galima šiek tiek padėti vartojant tam tikrus vaistus. Skiriami tinklainės kraujotaką gerinantys ir kraujagysles plečiantys medikamentai. Be to, ypač svarbu vartoti antioksidantus (vitaminus A, E, C). Nustatyta, kad antioksidantai pristabdo viso organizmo, taip pat akių senėjimo procesus. Teigiamai tinklainę veikia karotinoidai (liuteinas ir zeaksantinas), kurių yra daržovėse tamsiais lapais. Pastarųjų metų klinikiniai tyrimai rodo, kad, norint pristabdyti geltonosios dėmės amžiaus degeneraciją, ypač svarbu, jog organizmas gautų pakankamai cinko. Todėl rekomenduojama vartoti maisto papildus, turinčius visas šias reikalingas medžiagas. Profilaktiškai rekomenduojama nešioti akinius su apsauginiais filtrais nuo saulės ultravioletinių spindulių.

Eksudacinėms formoms gydyti šiuo metu pasaulyje pradėtas taikyti naujas medikamentinis gydymo metodas, suleidžiant vaistų į akies stiklakūnį. Manoma, kad tai perspektyviausias gydymo metodas ir vis kuriami nauji efektingesni medikamentai.

Atsispausdinkite lankstinuką

 

Neatidėliokite, rūpinkitės savimi

Nepraleiskite mūsų naujienų ir akcijų

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams