Skubi šeimos gydytojo konsultacija nuotoliu! Atsisiųskite programėlę uhealth

2022 07 13

Mažas, kasdienis įprotis galintis pagerinti mūsų sveikatą

Ligų profilaktika (skiepai) ir diagnostika

2 min. skaitymo

Mazas kasdienis iprotis galintis pagerinti musu sveikata

Jeigu fizinio aktyvumo teikiamą naudą būtų galima sudėti į vieną tabletę, ji neabejotinai taptų populiariausia pasaulyje. 10 tūkstančių žingsnių per dieną – toks yra paprasčiausias sveikatos receptas. Įtraukite į savo kasdienę rutiną vaikščiojimą ir pamatysite, kad keičiasi ne tik jūsų išvaizda, bet ir gerėja emocinė būklė.

Pasak netrukus atsidarysiančio naujo Šeimos medicinos centro padalinio gydytojų, žingsniavimas ypač tinka tiems žmonėms, kurie turi antsvorio, skundžiasi sąnarių skausmais arba kamuoja didelis kraujospūdis. Visiškai nesvarbu, kokiu greičiu eisite. Svarbiausia – judėti. Ėjimas yra pati geriausia širdies kraujagyslių ligų profilaktika, jis taip pat veikia kaip antidepresantas. Vaikštant dirba visas žmogaus raumenynas, kūnas aprūpinamas deguonimi, stiprėja imuninė sistema, tvirtėja judėjimo atramos aparatas. Žingsniavimas teigiamai veikia ne tik nervų sistemą, gerėja ir virškinimas.

Kuo dar vertėtų vadovautis gyvenime?

  • Pasirūpinkite subalansuota ir visaverte mityba

Kartu su maistu mūsų organizmas gauna reikalingų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų, svarbių viso organizmo normaliam funkcionavimui ir geram imunitetui palaikyti. Kad šių medžiagų nepritrūktų, svarbu visavertė ir subalansuota mityba, kad būtų užtikrintas reikalingas kiekis angliavandenių, baltymų ir riebalų, o kartu ir įvairiuose maisto produktuose esančių vitaminų bei mineralų. Į kasdienį mitybos racioną rekomenduojama įtraukti daugiau šviežių daržovių ir vaisių (ypač sezoninių), atsisakyti ar bent sumažinti vadinamųjų „tuščių“ kalorijų turinčių produktų – cukraus, rafinuotų miltų, kt., vengti „greito“ maisto, mėsą dažniau pakeisti žuvimi. Svarbu atkreipti dėmesį ir į maisto ruošimą, rinktis natūralius, mažiau apdorotus produktus. Kasdien būtina išgerti pakankamą kiekį (apie 2 l) vandens.

  • Subalansuokite darbo ir poilsio režimą bei gerai išsimiegokite

Miegas ir poilsis žmogaus organizmui svarbūs ne mažiau nei maistas ir vanduo. Yra žinoma, kad kokybiškas miegas ir poilsis yra labai svarbūs žmogaus imuninės sistemos normaliai veiklai. Miegant organizme išsiskiria tam tikros cheminės medžiagos, svarbios imuninei sistemai kovojant su infekcijomis ir uždegimais. Moksliniai tyrimai rodo, kad, trūkstant miego, organizme sumažėja šių medžiagų, tad žmogus blogiau susitvarko su stresu ir dažniau serga peršalimo, virusinėmis ar kitomis infekcinėmis ligomis. Kiek miego pakanka konkrečiam žmogui, priklauso nuo individualių organizmo poreikių, tačiau suaugusiajam vis dėlto rekomenduojama miegoti 7–9 valandas per parą. Labai svarbu laikytis ir vadinamosios miego higienos, t. y. eiti miegoti tuo pačiu metu, geriausia iki 22–22.30 val., kai organizme prasideda miego hormono melatonino gamyba.

Dalintis