Atmintinė kataraktos operacijai

Katarakta yra viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių.
Vienintelis šios ligos gydymo būdas, kai sėkmingai gali būti sugrąžintas regėjimas - chirurginis sudrumstėjusio akies lęšiuko pašalinimas ir dirbtinio lęšiuko įdėjimas.
Tobulėjant dirbtinių intraokulinių lęšių savybėms ir chirurgijos technikai, operacija tapo labai efektyvi, ir regėjimas atgaunamas tuoj pat po operacijos.
Negalima delsti, kol regėjimas smarkiai pablogės ar žmogus apaks. Kuo anksčiau atliekama kataraktos operacija, tuo geresni pooperaciniai regėjimo rezultatai ir mažesnė komplikacijų rizika.

Priešoperacinis paruošimas

Akių gydytojui nustačius kataraktos diagnozę ir rekomendavus chirurginį gydymą, atliekamas išsamus oftalmologinis tyrimas - nustatomas regėjimo aštrumas be ir su korekcija, pamatuojamas akispūdis, plačiu vyzdžiu apžiūrimas lęšiukas, stiklakūnis ir tinklainė, ištiriamas ašarų takų praeinamumas, atliekama akies echoskopija ir apskaičiuojamas reikalingo dirbtinio lęšiuko stiprumas. Jei pacientas serga kitomis akies ligomis, įvertinama jų įtaka regėjimui po operacijos.
Prieš kataraktos operaciją reikalingas ir bendros organizmo būklės tyrimas. Rekomenduojame atlikti šiuos tyrimus:

 • bendrą kraujo tyrimą,
 • gliukozės kiekį kraujyje,
 • bendrą šlapimo tyrimą,
 • elektrokardiogramą,
 • kraujo krešumo rodiklius.

Būtina šeimos gydytojo konsultacija, kurios metu įvertinama bendra paciento būklė.
Po bendros organizmo būklės tyrimo, jei nėra kontraindikacijų, paskiriamas operacijos laikas.

Operacija

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre pacientai operuojami ir namo paprastai išleidžiami tą pačią dieną, po 1-2 val. Pacientui pageidaujant ar esant pooperacinei indikacijai, jis gali pasilikti Centre iki kitos dienos ar dar ilgiau prižiūrimas gydytojų.
Operacijos dieną, paskirtą valandą, į kliniką reikia atvykti nevalgius bent 4 val. ir negėrus 3 val. iki operacijos. 1 val. vyksta priešoperacinis paruošimas: įvertinama paciento bendra būklė, lašinami vyzdį praplečiamieji, dezinfekuojamieji ir nuskausminamieji akių lašai.
Operacijos tikslas - pakeisti drumstą lęšiuką skaidriu dirbtiniu.

     

Drumsto akies lęšiuko pašalinimas ir sulankstyto dirbtinio lęšiuko implantavimas.
Šaltinis - www.cataractsurgery.com.

Kataraktos operacijos metu taikoma vietinė nejautra - lašinami nuskausminamieji akių lašai arba daroma injekcija į aplink akį esančius audinius. Žmogus išlieka budrus, tačiau visiškai nejaučia skausmo. Operacijos metu paciento paprašoma tiesiai laikyti galvą, fiksuoti žvilgsnį, gulėti kaip galima ramiau ir įspėti chirurgą prieš darant bet kokį judesį (pvz., norint atsikosėti) arba blogai pasijutus nejudinant galvos pasakyti tai gydytojui. Visos operacijos metu paciento bendrą būklę stebi gydytojas anesteziologas. Esant reikalui taikoma intraveninė nejautra. Operacija paprastai trunka 20-45 minutes, jei katarakta labai užleista ar yra komplikacijų - apie valandą.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centre kataraktos operacijos atliekamos pažangiausiu būdu - fakoemulsifikacija. Tam naudojamas firmos „Alcon" aparatas Infiniti - ypač modernus kataraktos šalinimo ultragarso aparatas. Chirurgas padaro labai mažą 2,2-3 mm pjūvį akyje, susmulkina lęšiuko branduolį ultragarso aparato bangomis ir išsiurbia jį per mažą vamzdelį. Per tą patį mažą pjūvį į akį įdeda sulenktą minkštą dirbtinį lęšiuką, kuris akies viduje išsiskleidžia ir užima drumsto lęšiuko vietą kapsulės maišelyje. Operacijos pjūvio žaizda tokia maža, kad jos nereikia net siūti. Akiai apsaugoti užklijuojamas tvarstis.
Medicinos diagnostikos ir gydymo centre naudojami firmos „Alcon" sulankstomi intraokuliniai lęšiukai AcrySof, AcrySof Natural, AcrySof IQ ir AcrySof Toric. Taip pat jau galima pasirinkti naujausius vadinamuosius pseudoakomodacinius dirbtinius lęšiukus AcrySof ReStor, kurie užtikrina gerą matymą po operacijos ne tik į tolį, bet ir iš arti - po operacijos ligoniui nereikia nešioti akinių.

Dirbtinis sulankstomas minkštas lęšiukas su UV filtru.
Šaltinis - www.alcon.com

Labiausiai jaučiamas kataraktos operacijos rezultatas yra didesnis regėjimo aštrumas ir pagerėjusi spalvinė rega. Kadangi dirbtiniai lęšiukai parenkami taip, kad kompensuotų refrakcijos ydas (trumparegystę, toliaregystę, astigmatizmą) - daugelis žmonių pajunta ryškų regėjimo pagerėjimą. Vis dėlto turime įspėti pacientus, kad visada yra nedidelė komplikacijų rizika tiek operacijos metu, tiek pooperaciniu periodu. Visa tai Jūs galite aptarti su akių gydytoju.

Pooperacinė priežiūra

Iš karto po operacijos pacientas pailsi pooperacinėje palatoje.
Operavęs chirurgas nusprendžia, kada pacientui galima važiuoti į namus, jam skiria akių lašus uždegimo profilaktikai ir paaiškina, kaip ir kada juos naudoti. Kitą dieną pacientas dar kartą apsilanko pas operavusį chirurgą.
Po operacijos pacientas gali jausti diskomfortą, niežulį, peršėjimą, akis gali ašaroti. Tai - normalu. Po 1-2 dienų šie pojūčiai paprastai išnyksta. Beveik iš karto po operacijos pacientai gali žiūrėti, bet jie matys neryškiai. Dar kelias savaites reikia lašinti akių lašus, ir matymas po truputį vis gerės. Rekomenduojama pirmas savaites mažiau skaityti. Sveikstančiai akiai reikia laiko prisitaikyti prie kitos akies, ypač jei kita akis pažeista kataraktos. Daugeliu atvejų pasveikstama per 2-6 savaites. Paprastai po 2 savaičių ligoniui leidžiama grįžti prie įprasto gyvenimo būdo. Po to galima parinkti naujus akinius.
2-4 sav. po operacijos pacientas turi laikytis tam tikro režimo:

 • netrinti akių rankomis;
 • nekelti sunkių daiktų;
 • stengtis vengti vidurių užkietėjimo bent 2 sav. po operacijos;
 • vengti traumų, fizinių pratimų, plaukiojimo;
 • nedirbti dulkėtoje aplinkoje;
 • vengti didelių temperatūros svyravimų, vėjo;
 • saugoti akis nuo tiesioginių saulės spindulių - patartina nešioti apsauginius akinius nuo saulės;
 • 2 sav. vengti intensyvaus skaitymo ir darbo kompiuteriu;
 • plauti plaukus atlenkus galvą atgal (pirmas 2 savaites);
 • lytiniai santykiai leidžiami tik praėjus 2-4 savaitėms po operacijos;
 • nevairuoti automobilio be gydytojo leidimo.

Jei laikantis nurodyto režimo pasireikštų kai kurie simptomai: operuotos akies skausmas, regėjimo susilpnėjimas, akies paraudimas - reikia nedelsiant kreiptis į akių gydytoją!

   
Akis prieš kataraktos operaciją.
Šaltinis - www.arapaho.nsuok.edu
   Akis po kataraktos operacijos.
  Šaltinis - www.alconlabs.com

Video apie kataraktos gydymą. Pacientų atsiliepimai

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT

 

Registruokitės

Mus rasite

V. Grybo g. 32A, 10318 Vilnius, Lietuva

Dirbame

I-V7:00–20:00 val.
VI8:00–15:00 val.
VI7:00–19:00 val. MRT

 
Konsultacijos ir registracija +370 698 00000
Medicinos diagnostikos ir gydymo centras
V. Grybo g. 32, A
Vilnius, Vilniaus apskritis LT-10318 Lietuva

Telephone: (8-5) 2333000
Telephone: 8 698 00 000
Fax: (8-5) 2709127