2014 10 09

Dešimt klausimų apie regėjimo korekciją lazeriu

Akių ligos

Desimt klausimu apie regejimo korekcija lazeriu

Ar po regėjimo korekcijos lazeriu man niekada gyvenime nebereikės akinių?  Ar tiesa, kad tokia operacija tinka ne visiems trumparegiams? Kokia yra komplikacijų tikimybė? O gal aš apaksiu?

Nors regėjimo korekcijos lazeriu pasaulyje atliekamos jau 30 metų ir kasmet iš akinių jos išvaduoja 6 milijonus žmonių, šios operacijos vis dar apaugusios daugybe mitų ir gandų.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Oftalmologijos centro vadovas medicinos mokslų daktaras Paulius Rudalevičius atsakė į 10 dažniausių klausimų apie regėjimo korekciją lazeriu.

1. Kaip lazerio spindulys pakeičia žmogaus regėjimą? Ar taip gydoma tik trumparegystė?

Regėjimo korekcija lazeriu – tai apie 15 minučių trunkanti procedūra, kurios metu akių mikrochirurgas lazerio spinduliu pakeičia akies paviršiaus išgaubtumą. Šviesos spinduliai, perėję akies optinę sistemą, pradeda fokusuotis taisyklingai tinklainėje, taip, kaip ir turėtų būti, todėl pagerėja matymas. Taip gydoma ne tik trumparegystė, bet ir toliaregystė, astigmatizmas.

2 . Kaip sužinoti, ar man tinka regos korekcija lazeriu?

Atvykti į konsultaciją pas akių gydytoją, atliekantį šias operacijas. Gydytojas atliks išsamius akių tyrimus – apžiūrės rageną, lęšiuką, įvertins tinklainės ir regos nervo būklę. Atliks ragenos topografinius tyrimus, nustatys vyzdžio diametrą įvairiomis apšvietimo sąlygomis. Ištirs akies refrakciją. Atlikus tyrimus, bus aptarti jų rezultatai ir galimi gydymo metodai.

3. Kokie korekcijos lazeriu metodai dabar yra taikomi?

Dažniausiai taikomi LASIK ir FRK korekcijos metodai. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre naujausių technologijų dėka turime unikalią galimybę taikyti „TransFRK“ metodą, kai lazerio spindulys atlieka visą reikiamą gydymą nuo pradžių iki galo, akies nepaliečia jokios pašalinės medžiagos ir aštrūs instrumentai. Tai unikalus gydymo metodas, kai ragenos epitelis pašalinamas lazerio spinduliu. Šio gydymo metu neformuojamas ragenos lopelis, akių mikrochirurgas kontroliuoja lazerio darbą.

4. Ar tiesa, kad tiems, kurie nešioja labai stiprius akinius trumparegystei koreguoti, tokia operacija negalima?

Tai mitas. Regėjimo korekcija lazeriu galima ir esant didelio laipsnio trumparegystei, tai yra pacientams, kurių refrakcija yra minus 6 dioptrijos. Ji įmanoma net ir tuomet, jei nešiojate minus 12 dioptrijų akinius. Tačiau operacijos galimybę nulemia ne tik tai – vertinami ir kiti rodikliai.

Vienas svarbiausių – ragena turi būti pakankamo storio. Kuo didesnė refrakcijos yda, tuo daugiau ragenos audinio teks gydyti. Kuo storesnė ir stipresnė ragena, tuo tinkamesnė lazerinei korekcijai..

Svarbu ir tai, ar nėra ektazinių ragenos pakitimų, keratokonuso, svarbu, ar sveikos kitos akies struktūros. Tad galutinis atsakymas į klausimą, ar galima tokia operacija, bus aiškus tik visiškai ištyrus paciento akis.

5. Ar tai rizikinga procedūra? Ar po operacijos galima apakti? Kokios yra dažniausios komplikacijos?

Bet kokios operacijos metu ar po jos galimos komplikacijos, bet šiuo atveju jos pasireiškia labai retai – vos keliems iš tūkstančio pacientų. Galimos komplikacijos yra valdomos tiek operacijos metu, tiek pooperaciniu laikotarpiu. Tokiu atveju gali būti reikalingas papildomas gydymas lazeriu.

Noriu patikinti:  nei regos korekcija lazeriu, nei galimos komplikacijos nenulemia apakimo. Šiuolaikinės technologijos leidžia labai preciziškai parinkti tinkamus kandidatus operacijai ir saugiai atlikti pačią procedūrą.

Netinkamai ištyrus pacientą ir operuojant iš prigimties silpną rageną, operacija gali sukelti patologinį ragenos išplonėjimą. Apsisaugoti nuo šių koplikacijų padeda pažangi priešoperacinė diagnostinė įranga ir tinkamas tyrimų įvertinimas.

Itin tiksli diagnostikos įranga padeda nustatyti pradinius patologinius pakitimus ragenoje, t. y. procedūra planuojama tik tiems pacientams, kurių ragenos stangrumas ir storis yra pakankami ir saugūs šiai operacijai. Riziką mažina labai tikslus ir greitas lazerio darbas.

Pooperacinis laikotarpis gali būti individualus. Kartais reikia keisti pooperacinius lašus, stebėti akių spaudimą, kartais tenka gydyti uždegimines reakcijas, bet tokie atvejai labai reti. Jų išvengiame ir juos suvaldome pacientą atidžiai stebėdami po operacijos.

Gydant didesnio laipsnio trumparegystę ar toliaregystę, kartais reikalingas antras operacinis etapas, t. y. gydymo efekto sustiprinimas lazeriu. Jis atliekamas po pirmos operacijos praėjus 3 arba 6 mėnesiams.

Naudojamės pažangiausia medicinos įranga – lazeris, kuriuo atliekamos operacijos mūsų centre, turi daugybę apsaugos mechanizmų, kurie iki minimumo sumažina procedūros rizikos tikimybę.Tokį greitą ir saugų lazerį kaip mūsiškis naudoja pažangiausios JAV, Šveicarijos, Vokietijos akių ligų klinikos.

6. Ar po regos korekcijos lazeriu naktį taip pat gerai matysiu, kaip ir dieną?

Pacientas gali tikėtis matyti taip, kaip prieš operaciją su tiksliausiai parinktais akiniais į tolį tiek naktį, tiek ir dieną. Žmogaus akis pritaikyta matyti dieną, todėl naktį mes matome blogiau. Lazerinė regos korekcija nepagerina matymo naktį. Klinikinių tyrimų duomenimis, po regos korekcijos SCHWIND AMARIS lazeriu kontrastinis jautrumas išliko tose pačiose ribose, o daliai pacientų buvo net geresnis nei su akiniais prieš operaciją. Pagerėjimą būtų galima sieti su tuo, kad ši technologija leidžia koreguoti papildomas optines aberacijas (vaizdų iškraipymus), kurių akiniai nepanaikina. Bet šie sprendimai yra labai individualūs. Jei papildomos optinės aberacijos yra nedidelės ir pacientas visą gyvenimą dėl jų nesiskundė, jos paliekamos, nes pacientas prie jų pripratęs ir jam jų keisti visai nereikia.

7. Norėčiau, kad man būtų atlikta operacija, bet bijau skausmo.

Mitas, kad regėjimo korekcija lazeriu yra skausminga procedūra. Prieš procedūrą į akį sulašinti vaistai padaro ją nejautrią. Pacientas jaus lengvą akies spaudimą, bet tai nebus tikras skausmas. Po LASIK procedūros dauguma pacientų jaučia nedidelį diskomfortą 4–5 val. arba jo iš viso nejaučia. Po FRK procedūros akį gali peršėti 2–3 dienas.

8. Ar gali būti operuojamos abi akys vienu metu?

Taip, dažniausiai abi akys gydomos tos pačios operacijos metu.

9. Kada po operacijos galėsiu normaliai matyti?

Iškart po operacijos pacientai mato lyg per rūką, gali peršėti akis. Įprastai tai trunka kelias valandas arba kiek ilgiau ir priklauso nuo taikyto regos korekcijos lazeriu metodo bei individualių paciento savybių.

Dauguma pacientų jau kitą dieną po procedūros, jei naudojama LASIK metodika, gali sugrįžti prie įprastos veiklos. Po operacijos, atliktos FRK metodu, pacientas pirmąsias tris dienas yra nedarbingas. Prireikia daugiau laiko ir kantrybės, kol nurimsta akies reakcija į procedūrą.

10. Regėjimo korekcija lazeriu nėra ilgaamžė, po kurio laiko gali vis tiek prireikti akinių.

Pasaulyje tokios operacijos atliekamos maždaug 30 metų ir jau žinoma, kad šios procedūros rezultatai ilgalaikiai. 

Akinius vėliau gali tekti užsidėti dėl kitų priežasčių. Bėgant metams, operuotose akyse vystosi tokie patys fiziologiniai procesai, kaip ir neoperuotose akyse, tai yra atsiranda presbiopija – blogėja matymas iš arti, ir pacientui reikia akinių skaitymui.

Gera naujiena ta, kad šiuo metu jau naudojamos specialios metodikos, kurios sumažina presbiopijos (senatvinės toliaregystės) simptomus.

Su amžiumi gali atsirasti lęšiuko, tinklainės ar nervinių skaidulų patologinių pakitimų tiek operuotoje akyje, tiek ir neoperuotoje. Jeigu išsivysto šios ligos, jos gydomos vienodai, nesvarbu, koreguotas regėjimas lazeriu ar ne.

Pacientai, kuriems regėjimo korekcija lazeriu atlikta prieš 20–30 metų, dabar yra 50–70 metų. Jie serga tokiomis pat akių ligomis, kaip ir pacientai, kuriems korekcija neatlikta. Svarbu suprasti tai, kad procedūros metu pakeičiama ragenos laužiamoji galia, tai yra akies optika. Pati procedūra neprovokuoja kitų akies ligų – jas provokuoja paveldėti ir žmogui senstant atsirandantys pakitimai.

Kasmet pasaulyje atliekama apie 6 milijonus regėjimo korekcijų lazeriu, atlikta šimtai tyrimų, įrodžiusių, kad tinkamai atlikta procedūra yra saugi, o rezultatai – ilgalaikiai. Jei būtų priešingai, ši operacija tiesiog nebūtų atliekama tokiam dideliam pacientų skaičiui – ji paprasčiausiai būtų draudžiama. 

Dalintis
Gaukite mūsų naujienas ir akcijų pasiūlymus!

Gydytojų patarimai ir specialios akcijos tik prenumeratoriams